10 Milyon TL Harcanan Yerli Arama Motoru “Yalan Dolan” Çıktı

Önce Yerli Arama Motoru Geliyoo, Sonra Rakibi Gidiyoo… Allah Aşkına Neler Oluyoo?

geliyoo-gidiyoo

Yeni yerli arama motoru olan Geliyoo, iki Türk mühendis tarafından hayata geçirildi ve test çalışmalarına da başladı. İddialara göre Geliyoo.com 10 yıllık bir çalışmanın ürünü. Giriş sayfasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir “mektup” bulunan arama motorunun yatırım değeri ise 10milyon TL! Ancak 10 milyon TL’lik ‘Geliyoo’ tam anlamıyla “fos” çıkmış gibi gözüküyor. 100% yerli ve milli olarak lanse edilen arama motorunun Google’ın altyapısını kullandığı ve sonuçları Google’ı kullanarak getirdiği ortaya çıktı. 10 milyon tl gibi uçuk bir rakamın bir lise öğrencisinin bile kurabileceği basitlikte kopya bir siteye harcanmış olması doğal olarak eleştiri ve alay konusu oldu. Yüzlerce internet girişimcisi, orjinal projeleri için hiç bir kaynak bulamazken, böylesi bir projeye bu denli yüksek meblağlarda para aktarılmasını eleştiren ve ironiyle bu duruma dikkat çekmeye çalışanların, Geliyoo’ya rakip çıkarması tabi ki, çok uzun sürmedi: Gidiyoo.org

gidiyoo.org

Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo?

Çok değil, sadece birkaç saat sonra Gidiyoo.org sitesi kullanıcılara tanıtıldı. Her manada rakibi Geliyoo’ya ironik göndermeler yapan gidiyoo.org  ‘Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo?’ diyerek ortadaki durumun absürtlüğüne dikkat çekti. Ayrıca sitede tıklamanız halinde sizi 2016 bütçe açığı aramasına yönlendiren kendimi şanssız hissediyorum butonu bulunmakta.

Ne geldi, ne gidiyor, karşılaştıralım istedik. İşte yerli arama motorlarımız Geliyoo.com ve Gidiyoo.org

1.Geliyoo.com’un sloganı: Arama motoru geliyoo

Gidiyoo.org’un sloganı: Gidiyoo-Yerli arama motoru(yersen)

2.Her iki arama motorunda da mektup sekmesi mevcut. Geliyoo.com’da Tayyip Erdoğan’a yazılmış bir mektup bulunurken, gidiyoo.org’da Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi karşımıza çıkmakta.

3.Mavi arama ikonu her iki sitede de aynı. Logo ve sayfa tasarımı ise büyük benzerlik taşıyor.

Tartışmaların alevlenmesi sonucu Geliyoo.com’dan; “Google Özel Arama” servisi kullanılarak yayına açılan bu sitenin ve yazılımın hiç bir şekilde Geliyoo’nun gerçek altyapısı ile ilgisi bulunmamaktadır… Bahsedilen 10 Milyon Türk Lirası harcanmış olan çalışma şu anda onlineda görülen çalışma DEĞİLDİR.” şeklinde bir açıklama geldi. Ancak bu açıklama yine bilişim çevrelerini ikna etmemiş gibi gözüküyor. Bir çok internet uzmanı 10 yıllık çalışma ve harcanan milyonlarca lira sonunda ortaya hala özgün bir çalışma çıkarılamamış olmasının hala açıklanamadığına dikkat çekiyor.

Üstelik Geliyoo’nun bir başka rakibi ise ‘Halkı kandırmayın!… Gerçek fikirler değerlensin, emekler boşa gitmesin!’ diyen gelemiyoo.com‘.

geliyoo

İnternet kullanımında yenilikleri çabuk benimseyen Türk halkının bu yerli arama motoruna yaklaşımını ilerleyen günlerde göreceğiz tabi ama bu sırada havada uçuşan milyonlar kimlerden geliyoo sonra kimlerin cebine gidiyoo öğrenebilecek miyiz orası muamma…

 

 

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar