İçinizdeki Korkularla Yaşamaya Devam Etmek Mi Yoksa Yüzleşip Üstesinden Gelmek Mi?

gunese-bakan-kadin

Gerçekte, bir korkuyla yüzleşmek bir süreçtir. Kendi adımları, ritmi ve metotları vardır. Bunu başarmanın doğru yolu, sizi hedefinizi başarmaya götürecek bir strateji tasarlayarak korktuğunuz şeyle yüzleşmektir. İşte korkunuzla etkili bir biçimde yüzleşmenize yardımcı olacak beş strateji:

1. Korkunuz üzerinde kafa yorun

Atılacak ilk adım, korkmanıza yol açan şeyin ne olabileceği konusunda etraflıca kafa yormaktır. Kendinize şu soruyu sormalısınız: “Gerçekten korktuğum şey ne?” Ardından ne kadar saçma ve ilgisiz gözükse bile aklınıza gelen her şeyi not etmelisiniz.

balik

Tamamen mantıklı korkular vardır. Mesela, suda korkuyorsunuzdur çünkü yüzme bilmiyorsunuzdur. Ya da vahşi hayvanlardan korkarsınız, çünkü sizden güçlüdürler ve bu hayvanların, iç güdüleriyle, öngörülmez ve akıl dışı bir şekilde hareket ederler.

Diğer korkular ise akıl dışı olabilir. Ayrıca bilinmeyen ve teşhis etmesi güç kaynaklardan geliyor olabilir. Mesela, zararsız böceklerden korkmak, bir binanın içinde olduğunuz ve düşme tehlikeniz olmadığı hâlde yüksekten korkmak gibi.

2. Korkularınızı tanıyın ve kabullenin

Yapmanız gereken şey,korkunuzu elinizden geldiğince doğru şekilde teşhis edip tanımaktır. Buna karşı koymayın. Bunun yerine, korkunuzu kabullenin ve mümkün olan her açıdan onunla yüzleşin. Farelerden mi korkuyorsunuz? Neden, peki? İlk kez ne zaman böyle hissettiniz? Fare gördüğünüzde nasıl tepki veriyorsunuz?

Korkunuzun kaynağını araştırın, çünkü neredeyse bütün fobiler bilgi eksikliğinden ya da bilinmeyenden kaynaklanır. Aşktan korkuyorsanız, mümkün olduğunca çok kitap okuyun. Başkalarının bu konuda ne düşündüğünü öğrenin. Sizi korkutan ya da ürküten her konuda bunu yapın.

3. Kendi kaynaklarınızı tanıyın

fisilti

Korktuğunuz zaman, kendinizi yetersiz ve perişan hissedersiniz. Gerçekten de korku bazen neleri yapabildiğinizi ve yüzleşebildiğiniz her şeyi unutturur. Korku, içinizi yiyen bir kurt gibi hareket eder ve kendinizi eli kolu bağlı hissetmenize, hareket gücü olmayan biri gibi hissetmenize yol açar.

Dolayısıyla, perspektifinizi değiştirmek çok önemlidir. Her gün yaptığınız ve sizden büyük bir güç ve karakter isteyen şeyleri düşünün. Bazen bütün gün boyunca gerçekleştireceğiniz sorumluluk ve işlere başlamak üzere sabah yataktan kalkmanın bile aslında pek çok beceri ve değer gerektiğini göremeyebilirsiniz.

Her gün kullandığınız değer ve güçler konusunda kendinizi sorgulayın. Kendi değer ve güçlerinizi tanımada cimri davranmayın. Tam tersini yapın: sahte bir tevazudan kaçınarak onlar olmasa günlük rutininize katlanmanın imkansız olacağı onlarca özelliğinizi takdir edin.

4. Korkularınızın olmadığı bir hayatı hayal edin

gunese-bakan-kadinSizi perişan eden o korkular olasa, nasıl bir hayatınız olurdu, gözünüzde canlandırmaya çalışın. Bu korkuların yol açtığı sınırlar olmasa nasıl yaşardınız? Korkunuzun yükünü taşımanız gerekmeseydi, her şey nasıl değişirdi düşünün. Hayatınızın hangi yönlerden iyileşeceğini düşünüp bunları bir liste hâline getirin.

Korktuğunuz şeye elinizden geldiğince yaklaşmaya çalışın. Mesela, kalabalık karşısında konuşma yapmaktan korkuyorsanız, etkinlik ve konferanslara katılın konuşan kişiye yakın olmak için en ön sıraya oturup onu gözlemlemeye çalışın. Tiyatro oyuncularıyla ya da başkalarıyla konuşmayı gerektiren işlerde çalışan kişilerle tanışmaya çalışın.

5. Eyleme geçin

kuslar

En önemli şey, korkunuzu hemen aşmak değil, eyleme geçip adım adım bunu başarmaktır. Korktuğunuz şeyden gerçekten kurtulmak istiyorsanız, karşı gelmemeniz gereken tek emir şudur: “Korktuğunuz şeyin karşısında asla nedensiz yere pasif olmayın.“

Korkunun sizi mağdur etmesine izin vermeyin. Ne kadar zor olursa olsun yüzleşme vakti geldiğinde korkularınıza her zaman cevap verebileceğinizi kabul edin. Bu cevap, korktuğunuz şeyden kaçmak olabilir ama amacınız bunu mekanik ya da zoraki bir şekilde değil, mantıklı ve iyi düşünülmüş bir şekilde yapmaktır.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar