140 IQ’su Olanların Bile Akıl Yürütmekte Aşırı Zorlanacağı 6 Bilimsel Bilmece

bilmece-3

Zeki ve bilgili olmakla övünenleri böyle alalım, bakalım bu bilmecelerden sonra yine çok zeki olduğunuzu düşünecek misiniz?

bilmece

Cevap: Newton’un üçüncü yasasına göre bir cisme kuvvet uygulandığında cisimde kuvvet kaynağına aynı büyüklükte ve zıt yönde kuvvet uygular. Dolayısıyla sinek ile kamyon çarpıştığı zaman ikisi birbirine eşit büyüklükte kuvvet uygular.

bilmece1

Cevap: 3 litrelik ve 5 litrelik şişelerle 4 litre şöyle ölçülebilir: Önce 5 litrelik şişeyi doldurun. 5 litrelik şişeden 3 litrelik şişeye şişe tamamen dolana kadar su boşaltın, böylece 5 litrelik şişede kalan 2 litrelik suyu 3 litrelik şişeye boşaltın. 5 litrelik şişeyi tekrar doldurun. 5 litrelik şişeden 2 litre su içeren 3 litrelik şişeye şişe dolana kadar boşaltın. Bu işlem sonucunda 5 litrelik şişede 4 litre su kalacaktır.

bilmece-2

3 ekmek dilimi üç dakikada kızartılabilir. Ekmeklere A,B,C; taraflara 1 ve 2 diyelim. Önce ilk dakikada A1 ve B1 kızartılır. Sonra A diğer tarafına döndürülür, B çıkarılıp C konur. Yani ikinci dakikada A2 ve C1 kızartılır. En son üçüncü dakikada C2 ve B2 kızartılır.

bilmece-3

Cevap: Mirası alabilmenin şartı, kişinin sahip olduğu atın sonuncu gelmesidir. Bilge adam kardeşlere, atlarını değiştirmelerini öğütlemiştir. Böylece yarışı kazanan kişi, kardeşinin atı ile çizgiyi geçtiği için kendi atı sonuncu gelecek ve mirası alacaktır.

bilmece-4

Cevap: 1. dakikada trenin ön kısmı 1 km yol almış olur, dolayısıyla tüneli tamamen kaplar. Trenin arkasının da tüneli baştan sona geçmesi 1 dakika daha alır. Böylece tren, tüneli 2 dakikada geçer.

bilmece-5

Cevap: Mert koltuğuna geri düşer. Özel göreliliğin de temelini oluşturan Galileo görelilik ilkesine göre, sabit hızda hareket eden bir cisimde hiçbir deneyle geminin hızı ölçülemez. Dolayısıyla, Mert havaya zıplayıp gemi hareketsizmiş gibi zıpladığı yere geri dönecektir. Bu sonuç şöyle de anlaşılabilir, Mert de uzay gemisi ile beraber saniyede 1000 km hızla hareket etmektedir. Dolayısıyla Mert ve uzay gemii arasındaki bağıl hız sıfırdır. Mert havaya zıpladığında gemiyle aynı hızda ileri hareket edecek ve havaya yükseldiği noktaya inecektir.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar