3 Adımda Kendinizi Daha Mutlu Edebileceğiniz Bir Zihin Egzersizi

kapali-gozlerle-nefes-alan-kadin

Memnuniyet alıştırması

Gelecek işleri, ardından koşulacak sonraki hedefleri düşünmek insanoğlunun doğasında vardır. Bu tür bir iyimserlik sizi ileriye götürür ve yola devam etmeniz için enerji verir. Ama bundan memnun olmazsanız, sizi mutlu edecek gücünün çoğunu kaybeder.

kapali-gozlerle-nefes-alan-kadin

Memnuniyet alıştırması son derece güçlüdür. Çünkü sahip olduğunuz her şeyi size hatırlatıcıdır. Bu alıştırmanın vurguladığı özel bir mesaj da mevcuttur: aslında düşündüğünüz kadar çok şeye ihtiyacınız yoktur.

Memnuniyet pek çok farklı fiziksel ve psikolojik kazanımla bağlantılıdır ve mutluluk bunlardan biridir. Bu yüzden neye memnun, minnettar olduğunuzu ister kahvaltıda söyleyin, isterse günlük bir memnuniyet defteri tutun, önemli olan her gün memnuniyet hissini hatırlamaktır. Bunu yaparak beyniniz her şeyin pozitif yönüne odaklanır ve işleri karmaşık hale getiren şeyleri görmezden gelmenizi sağlar. Bu muhtemelen mutluluğunuzu arttırmanın en basit ve en etkili yoludur.

Bilinçli nefes alın

Eğer nefesinizi kontrol altına alırsanız onun mükemmel bir etkisi vardır. Çoğu insan nefes almanın sakinleştirme, tansiyonu rahatlatma gücü gibi inanılmaz potansiyelinden habersizdir. Öfke, endişe, korku, stres ve tansiyon ise yüksek oranda sağlıksız nefes almaya yol açabilir.

derin-nefes-alan-kadin-576x384

İhtiyacınız olan tek şey dikkatli bir şekilde 5 dakika nefes alıp vermektir. Üzgün veya endişeli olmanızın bir sakıncası yoktur. Sadece günde birkaç kez beşer dakikanızı doğru nefes almaya odaklamaya ayırın. Bu meditasyon egzersizinin başlangıcıdır.

“Bu mutluluğun basit bir sırrıdır. Ne yaparsanız yapın geçmişin zihninizden geçmesine, geleceğin de sizi rahatsız etmesine izin vermeyin. Çünkü geçmiş artık bitmiştir, gelecek de henüz gelmemiştir.”

– Osho

Daima gülümseyin

Gülümsemenin ister doğal olarak, isterse bilerek yapıldığında vücudunuzda ve zihninizde “mutluluk” ürettiğini gösteren bir çok çalışma vardır. Çünkü gülümseme beyninize olumlu mesaj gönderir, onu ne amaçla yaparsanız yapın.

zihni-aydinlanmis-kadin

Araştırmacılar bu kişilerin evliliklerinin ne kadar tatmin edici ve uzun sürdüğünü incelemişlerdir. Bir puanlama sistemi oluşturmuşlardır. Refah seviyesi için bir standart geliştirmişler ve onların yaşantılarında meydana gelenleri bunlarla nasıl öngörebileceklerini araştırmışlardır.Yıllık fotoğrafında çok daha fazla gülmüş kişilerin her kategorideki puanları daha yüksek olmuştur.

Gerçek şudur ki gülmek basit bir egzersizdir. Kendinize kahkaha atmak için bir şans tanıyın ve hoşlandığınız bir şey gördüğünüzde, sizi mutlu eden biriyle vakit geçirdiğinizde ve eğlenceli şeyler okuduğunuzda vs. gibi şeylerle her gün gülümseyin. Daima gülüşünüzü “takının” ve yanınızda taşıyın. İnsanlarla selamlaştığınızda, insanlara teşekkür ettiğinizde ve insanlarla ilk kez tanıştığınızda gülümseyin. Çok basit, eğlenceli ve memnuniyet vericidir. Size ve gülümsediğiniz karşınızdaki kişiye çok mutluluk verecektir.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar