3 Farklı Anlamı Aynı Anda Barındıran Negatif Alan Testi: Siz İlk Olarak Ne Gördünüz?

ilk-bakista-ne-gordunuz

Negatif alan kavramı özellikle tasarım alanında kendine yer edinmiş bir kavramdır. Kısaca açıklamak gerekirse, boşluğun tasarımın bir parçası olarak görülmesi ve bilinçli bir şekilde dizayn edilmesi anlayışına dayanır. Örneğin ünlü alışveriş zinciri Carrefour’un logosu aslında bir negatif alan tasarımıdır. Boşluk gibi gözüken alan aslında aşağıda gördüğünüz üzere bir gizli olarak zihinde “C” harfi belirtecek şekilde dizayn edilmiştir;

 

logonun orjinal hali
logonun orjinal hali
carrefour-logosu-c-harfi
logodaki saklı “C” harfi

Bunun gibi daha birçok örnekte görebileceğiniz üzere negatif alan üzerinde yapılan oynamalar bize gözden kaçırmış olabileceğimiz daha çok şey olduğunun sinyallerini veriyor. Bu bağlamda bazı psikologlara göre negatif alanları algılayış biçimlerimizden yola çıkarak göstergebilimin de yardımıyla birçok psikolojik çıkarımlar yapılabilir.

Sonuç olarak, esas sorumuza dönecek olursak, aşağıda gördüğünüz grafikte birden fazla anlamlı öğe bulunmakta. Peki ama ilk olarak sizin gördüğünüz hangisiydi?

bu-resimde-ilk-olarak-ne-goruyorsunuz

Resmi iyice inceledikten sonra ilk olarak gördüğünüz şey nedir ? Eğer iki farklı anlamı birbirine çok yakın süreler içinde gördüyseniz, diğer anlamında yorumunu okumanızı tavsiye ederiz.

asagi-oku

Önde birleşen eller gördüyseniz;

eller

Öncelikli olarak elleri görmeniz genel çerçeve olarak bir mantık insanı olduğunuzu gösterir. Önünüzdeki olayı, çalıştığınız projeyi, ya da söz konusu her neyse, ilk iş olarak mantık süzgecinden geçirerek hareket edersiniz. Sürekli atıp tutan ve fazla yükseklerde uçan kişilerden pek hoşlanmıyorsunuz ve dürüstsünüz. Bu özelliğinizden dolayı kendinizi bazı zamanlar çevresindeki insanların akıl danıştığı kişi pozisyonunda buluyor olabilirisiniz. İşte tam da bu yüzden önde birleşmiş iki el gördünüz.

Bir ağaç gördüyseniz;

yesil-agac

Eğer resme bakar bakmaz bir ağaç gördüyseniz bu çevresindeki olayların ve insanların gerçek yüzünü görebilen farkındalığı yüksek biri olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca ilk olarak ağacı farketmek, aynı zamanda duygusal bir yapıya da işaret eder. İnsanların yalan söylediğini hiçbir emare görmeden anlayabilirsiniz. Ancak duygusal kişiliğinizden ötürü çevrenizdekileri kırmamak adına kendinizi bu yalanlara “inanıyormuş gibi” yaparken bulabilirsiniz…

Bir patlama gördüyseniz;

patlama-resimleri

Resme ilk baktığınız anda bir patlama gördüyseniz bu yaratıcılık seviyesi oldukça yüksek biri olduğunuz anlamına gelmektedir. Resme ilk baktığı anda patlama gören kişiler oldukça azınlıktadır. Yaratıcılık ve ince düşünce gerektiren alanlarda başarılı olabilecek potansiyele ve hayal gücüne sahipsiniz. Özgür ruhlu ve kendi bildiğini okuyan bir tavrınızın da olması yüksek bir ihtimaldir.

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar