30 Dakikalık Bir Uyku İle Dinç Hissetmenizi Sağlayan Yöntem: Kahve Uykusu

kahve-uykusu

Bu güne dek kahvenin adını duyduğumuzda aklımıza sadece uyanık kalma fikri belirirdi. Aslında hala öyle sayılır ancak kahve ve uyku arasındaki ilişkiyi inceleyen bazı uzmanlar, kafeinin yani dolaylı yoldan kahvenin şaşırtıcı bir etkisini ortaya çıkardı. İngilizce adıyla ‘Coffee nap’ adı verilen ve batıda yaygın bir şekilde benimsenmeye başlanan bu uyku biçimi, bizim basitçe şekerleme ya da kestirme dediğimiz kısa süreli uykuyu gerçekten de inanılmaz boyutlarda işe yarar hale getiriyor.

Kahve uykusu nedir nasıl uygulanır?

Aslında bu yöntemi basitçe şekerleme yapmadan hemen önce kahve içmek olarak tanımlayabiliriz. Örnek vermek gerekirse, uyanık kalmanız gereken belli bir zaman periyodu var ancak sizin dayanamayacağınız kadar uykunuz var. Bu durumu aşmak için kahve uykusu birebirdir. İşin sırrı uykuya yatmadan hemen önce dolu bir fincan kahve içmek ve uykuyu 30 dakika ile sınırlandırmak. Bunun sebebi kafeinin kana karışarak zirve noktada etki göstermesinin yaklaşık 30 dakika sürmesidir.

kahve

 Yani kısaca; Gün içerisinde ya da gece uykuya dayanamayacağınızı hissettiğiniz bir anda, kendinize bir uyku ortamı yaratacak ve bir bardak kahve içip ardısıra hemen uykuya geçeceksiniz. 30 dakika sonra siz kalktığınızda, kafein metabolizmanızda kana karışarak zirve yaptığı için kendinizi olağandışı bir şekilde yenilenmiş ve uyanık hissedeceksiniz. Yurtdışında oldukça yaygın olarak uygulanan bu basit yöntemin işe yararlığı birçok kişi tarafından defalarca teyit edilmiştir.

Kahve uykusu, özellikle sınav haftasındaki öğrenciler, vardiyalı çalışanlar ya da belli bir iş için uyanık kalması gereken kişiler için oldukça önemli bir çözüm önerisi. Ancak yine de kahve uykusu denen bu yöntemin iyi bir gece uykusunun yerini tutmayacağını unutmayın. Acil ve zorunlu durumlar dışında sürekli bir alışkanlık haline getirmekten kaçınmakta fayda var.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar