30’lu Yaşlardan Sonra Gelişmiş Bir Benlik İçin Mutlaka Edinmeniz Gereken 4 Özellik

wanderer

1. Asla hayal kurmaktan vazgeçmeyin. Yaş ilerledikçe kişinin üzerinde hissettiği toplumsal baskıdan kaynaklı olarak hayal kurmak sanki ayıp bir şeymiş gibi algılanır. Oysa ki gerçekte hayal gücü olmayan bir kişinin hayat sevincide yoktur. Metroda, otobüste gündelik hayatta karşılaştığımız renksiz, neşesiz insanların üzerlerine yapışmış bu betliğin kaynağı aslında hayal kurmayı bırakmış olmalarıdır.

Evet, geçim derdi gibi sıkıntılar gözden kaçırmamamız gereken realitelerdir. Ancak hayal kurmayı bu realitelerle çelişen bir olgu olarak görmekte bir hatadır. Maaşınız, mevkiniz, yaşınız kaç olursa olsun, hayal kurmayı, gelecekten güzel şeyler beklemeyi bırakmayın. Hayat daima süprizlerle doludur. Bu sizi iyi hisettirmek için söylenmiş bir temenni değil, içerisinde bulunduğumuz dünyanın göz ardı edilemez gerçeğidir.

girl

2. Keşfetmeyi asla bırakmayın.Yaş ilerledikçe ve hayatın gerçekleri yavaş yavaş yüzümüze vurdukça Dünya yavaşça renklerini yitirmeye başlar. İşte hayatın zorluklarıyla yüzleştiğimiz bu dönemlerde, keşfetmeyi bırakırız. Oysa ki, keşfetmek, öğrenmektir. Yeni bir kitap okumak, daha önce gitmediğimiz bir yere seyahat etmek, tüm bunların ötesinde basitçe işten çıkıp evimize giderken daha önce geçmediğimiz bir güzergahı kullanmak bile keşfetmektir. Keşfetmenin para ile alakası yoktur…

wanderer

3. Hayatın gerçekleriyle yüzleşmeyi kendinize katı ve sert davranmakla karıştırmayın. Hayatın gerçeklerine uyum sağlmaya çalışırken çoğu kez potansiyelimizi gömmeyi marifet sanmaktayız. Kaç yaşında olursanız olun, içinizde yatan yetenek ve istek sizinledir. Örneğin şiir ya da öykü yazmak istiyorsanız, “benden geçti” , “zaman olmaz” , “elalem ne der?” gibi kısıtlayıcı düşüncelerin tuzağına düşmeyi bırakıp, beyninizi meşgul eden bu bahaneleri dinlememelisiniz. Ufak adımlarla başlatacağınız bu yolculuk istikrarlı olursanız, kaç yaşında olursanız olun, hayatınızı daha iyi bir yöne doğru ilerletecektir.

4. Yapmak istediğiniz ya da uğraştığınız şey ne olursa olsun, yapabileceğinize dair inancınızın körelmesine izin vermeyin. Çevresel faktörler, geçim derdi, hayat yorgunluğu ya da birçok farklı sebepten ötürü yetişkinlik yıllarımızda, zihnimizde “ben yapamam” fikri gittikçe kuvvetli bir şekilde yankılanmaya başlar. İşin aslı bu tamamiyle yalandır. Üzerinde çalıştığınız şey, ya da kurduğunuz hayal sizin hangi çevreden geldiğinize, mevkinize, yaşınıza aldırmaz. Hayal sadece ona ulaşanındır ve yapabileceğine inanıp onun uğrunda çalışmaya başlayan kişi her kim olursa olsun, hayaline bir adım yaklaşan kişidir… Hayalinize yaklaşmaktan korkmayın!

Ekleyen filoji

filoji

Bilgi odaklı paylaşım platformu.

Yorumlar