36. İstanbul Film Festivali’nin Restore Edilecek Filmi “Anayurt Oteli” Oldu!

Bu yıl İstanbul Film Festivali’nin “Türk Klasikleri Yeniden” Projesi Kapsamında Restore Edeceği Film, Anayurt Oteli

istanbul_film_festivali_logosu

İstanbul Film Festivali’nin Groupama işbirliğiyle 10 yıl önce “Türk Klasikleri Yeniden” adlı bir proje başlatmıştı. Geçtiğimiz yıllarda bu proje kapsamında “Bereketli Topraklar Üzerinde, Vurun Kahpeye, Boylum Al Yazmalım, Üç Arkadaş, Gurbet Kuşları, Vesikalı Yarim, Muhsin Bey, Yılanların Öcü ve Sürü “filmleri restore edilmişti. Bu yıl İKSV tarafından 5-16 Nisan tarihlerinde yapılacak 36. İstanbul Film Festivali’nde restore edilecek film ise, Ömer Kavur’un Yusuf Atılgan’ın romanından uyarladığı, 1987 yapımı başyapıtı “Anayurt Oteli”.

istanbul_film_festivali_logosu

Bu yıl ki özel gösterimde Ömer Kavur’un yönettiği, başrollerini Macit Koper, Serra Yılmaz, Orhan Çağman ve Şahika Tekand’ın paylaştığı 1987 yapımı Anayurt Oteli, yenilenmiş kopyası ile yapımından tam 30 yıl sonra yeniden beyazperdede izleyiciyle buluşacak.

zebercet

Yapımcılığını Cengiz Ergun ile Ömer Kavur’un, yürütücü yapımcılığını Sadık Deveci’nin üstlendiği Anayurt Oteli’nin müziklerini Attila Özdemiroğlu besteledi. Görüntü yönetmenliğini ise Orhan Oğuz’un üstlendiği, Ömer Kavur’un başyapıtı olarak anılan film, sinemamızın en güçlü edebiyat uyarlamalarından biri olarak kabul ediliyor.

Anayurt Oteli, 1987 İstanbul Film Festivali’nde En İyi Türk Filmi, 1987 Nantes Film Festivali’nde Büyük Ödül, 1987 Antalya Film Festivali’nde En İyi İkinci Film, En İyi Yönetmen; 1987 Valencia Film Festivali’nde Bronz Ödül, 1988 Venedik Film Festivali’nde ise FIPRESCI Ödülü kazanmıştı. SİYAD tarafından 1987 yılında beş dalda ödüllendirilen Anayurt Oteli, Kültür Bakanlığı’nın En İyi 10 Türk Filmi listesinde de yer alıyor.

macit-koper

Filmin senaryosunu Yusuf Atılgan’ın romanından birlikte uyarlayan Ömer Kavur ile filmin başrol oyuncusu Macit Koper, bu ortak çalışmanın ardından birçok filmin senaryosunda da işbirliği yapmıştı. Macit Koper, Anayurt Oteli’ndeki performansıyla Nantes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüş ve SİYAD tarafından Yılın En İyi Erkek Oyuncusu seçilmişti. Bu yıl da Macit Koper’e İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülü verilecek.

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar