40 Saniyelik Bu Alıştırma Size Anında Daha İyi Hissettirecek Desek, Ne Derdiniz?

dag-resimleri

Doğada vakit geçirmenin, betonların arasından kurtulmanın zihnimizin netliğini ve sağlığımızı geliştirdiğini ispatlayan bir çok araştırma var. Doğal ortamlarda vakit geçirmenin sağlığımıza neden iyi geldiği üzerine yapılan araştırmalardan sonuncusu bu iddiayı daha da ileriye götürüyor.

Environmental Psychology dergisinde yayınlanan bu yeni araştırmada, araştırmacılar, yalnızca 40 saniye boyunca bir doğa fotoğrafına bakan kişilerin odaklanma problemlerinin azaldığını ve stres seviyelerinin düştüğünü gözlemlediler. Denekler kapalı alandan dışarı dahi çıkmadan stres seviyelerinde azalma yaşadılar. Doğa ananın iyileştirici gücü basit bir fotoğraf aracılığıyla bile insanların üzerindeki etkisini gösterebiliyor. Ancak tabi ki, ormanda yapılan bir yürüyüş bu küçük stres azaltma terapisinden çok daha etkili ama kapalı alanlarda yaşamaya mahkum biz şehir insanı için böylesi bir rahatlama bile büyük etki yaratabilir.

Eğer sizde yaşam enerjinizi aşağıya çeken stres belasından muzdaripseniz, şu an her nerede olursanız olun, kendinize 40 saniye ayırın ve aşağıdaki birbirinden güzel doğa fotoğraflarına bakarak kendinizi rahatlatın;

 

orman-resimleri

doga-resimleri-2

doga-resimleri

doga-cicek-resimleri

turkuaz-deniz-resimleri

Yapılan araştırmanın tamamına burdan ulaşabilirsiniz.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar