5 Dakikalık Günlük Metodu İle Artık Kendinizi Mutluluğun Kollarına Bırakabilirsiniz

yatakta-yazan-kadin

Güne minnettarlık ile başlayın

Sabah uyandığınızda 5 Dakikalık Günlüğünüzü elinize alın. Yapacağınız ilk şey minnettarlık duyduğunuz üç şeyi not etmek olmalı. Bu şeyler uyuyacak bir yatağa sahip olmanız, işe gidebilecek olmanız veya yakın arkadaşlarınızla planlarınız olması olabilir.

gunluk-yazan-kadin

Sonra bugünü harika bir gün yapacak üç şey yazın. Mesela, sağlıklı yemek, spor salonuna gitmek veya annenizi aramak. Sonrasında ise “kabiliyetliyim”, “yapabilirim” veya “kendimi harika hissediyorum” gibi üç doğrulama yazın. Bu cümleler günü enerji ve istek ile karşılamanıza yardım edecektir.

Uyumadan önce tefekkürler

Geceleyin, yatağınıza geçip günlüğünüzü almalısınız. Bunu sessiz bir biçimde yapmaya özen gösterin. Müzik yok, televizyon yok, sadece siz ve düşünceleriniz. Gün içinde olan her şeyi düşünmek için beş dakikanızı ayırın. Sonra gününüzle ilgili şahane olan üç şeyi yazın, gün batımı gibi, yeni birisiyle tanışmak gibi veya bir sınavdan geçmek gibi.

Sonra ise, gelişmeniz gereken yerlerle ilgili üç şey yazın. Bunlar, duygularınızı daha iyi yönetmek, çekingenliğinizle yüzleşmek veya daha özgüvenli olmak gibi şeyler olabilir. Bu tefekkür esnasında dürüst olmanız ve kendinize yalan söylemekten kaçınmanız önemlidir. Ne de olsa, ancak zayıflıklarınızın farkına vararak onları aşabilir ve gelişebilirsiniz.

Mutluluk ve tatmin duyun

yatakta-yazan-kadin

Sonuç görebilmek için günlüğünüze her gün yazmanız gerekir. Bunu yapmak çok önemli görünmeyebilir sanki bunu yapmak hayatınızda bir değişiklik yapacak gibi görünmeyebilir. Fakat bu günlüğe günde birkaç dakika ayırmak, zaman içerisinde size daha pozitif bir tavır takınmanızı ve kendinizi daha motive hissetmenizi sağlayacak.

Dahası, küçük şeylerin kıymetini bilmeye başlayacaksınız. Genellikle gündelik yaşantılarımızda bu ufak detayları fark etmeyiz, fakat 5 Dakikalık Günlük sayesinde bu detayları her yerde görmeye başlayacaksınız.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar