6 Adımda Nasıl En Başarılı %10’luk Dilime Dahil Olabilirsiniz?

basarili-insanlar

Modern çağda olmamızın da etkisiyle, her alanda sürekli rekabet içerisinde gibiyiz. Okulda, iş yerinde, hatta kendi evimizde bile bazen kendimizi yetersiz hissedebiliyoruz. Evet yetersiz. En son ne zaman kendinizi yetersiz hissettiniz? Şimdi aklınıza bir bir o anları getirin. Tahmin ettiğinizden de fazlaysa endişelenmeyin. Dünyadaki insanların %10’unun dışında kalan herkes bu hissi sık sık yaşıyor.

Yetersizlik hissi oldukça depresif hissettiren bir duygu. İstediğiniz yere ulaşmanızı engelleyen, iç huzurunuzu alt üst eden bir düşman gibi. Fakat gerçekten başarılı olmak istiyorsanız her zaman bir umut olduğunu unutmayın. Sizde eğer bu %10’un içerisinde olmak istiyorsanız işte birkaç ipucu niteliğinde tavsiye;

1.Gerçekleştirmek istediğiniz şeyi neden istediğinizi kendinize 5 kez sorun.

soru-isareti

Çocuklar sürekli sorular sorarlar. Anlamaya çalışan bir bireyin yapması gereken de budur. Çocuklar da bir şeyleri anlamlandırmaya çalışırken sürekli sorular sorarlar. Siz de amacınızı gerçekleştirmeden önce kendinize “Neden?” diye sorun.

Bu yöntem birçok alandaki ilişkileriniz için de yardım niteliğinde. En basitinden örneğin terfi alamadınız ama kendinizden daha alt kademedeki bir çalışan terfi aldı. Öyleyse kendinize sorun: “Neden ben terfi alamadım ama o aldı?” Cevap: “Çünkü patron onu benden daha çok sevdi.” Tekrar sorun, neden patronunuz onu terfi etti ama sizi seçmedi? Bu sefer ki cevap farklı olacaktır ve bu yöntem soruyu 3 kere daha sormaya devam ettikçe gerçek nedenini daha iyi bulmanıza yardımcı olacaktır.

2. Birden gemileri yakmaya kalkmayın, sorunlar neyse teker teker tespit ederek etkisiz hale getirmenin yollarını arayın.

labirent

Bazen karşımıza öyle bir problem çıkar ki cesaretimizi, inancımızı yakıp yıkacak güçtedir. Böyle bir durumda yapmanız gereken adım adım problemleri ayırmaktır. “Ben aptal mıyım zaten hepsini biliyorum, bir de yazmama gruplandırmama ne gerek var?” diye düşünmeyin. Özellikle bu işlemi kağıda dökerek yapmak somut bir biçimde sorunları ayrı ayrı görmenizi sağlar. Eğer sorununuz kilonuzun fazlalığıysa haftalık bir program belirleyin kendinize ve alıştıra alıştıra uygulamaya koyulun. İlk hafta koşu yapmaya yoğunlaşın, ikinci hafta şekeri kesmeye başlayın. Kendinize uygun bir şekilde bu listeyi uzatabilirsiniz. Pes edip birden cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin. Yeter ki isteyin!

3. Yeni beceriler kazanmak için acele edin.

kitaplar

Şimdilerde her şey çok hızlı gelişiyor. Yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsanız artık bunu hemen yapabilme imkanınız var. Eğer bir şeyi gerçekten başarmak istiyorsanız ve ona giden yolda kendinize katmanız gereken birtakım beceriler varsa bunu hemen yapmaya çalışın. 1 ay değil de 2 haftaya indirgeyin ve 2 hafta sonunda bu beceriyi edinmiş olun.

4. Kendinize meydan okuyun.

balonlar

Eğer bir projeyi 8 saatte bitireceğinize inanıyorsanız bunu 5 saatte tamamlayacağınıza kendinizi inandırın. Bir daha ki sefere daha da az sürede bitirmeyi deneyin. Eski düşüncelerinizi de değiştirin ve sorunlarınız için eskiden belirlediğiniz yöntemleri kullanmayı bırakıp daha pratik, daha yeni çözümler üretin.

5. Kendinizi rakibiniz olarak görün.

motorsiklet-yarisi

Sizden başka kimse rakibiniz olmasın. Günümüzde başkasının başarılarına özenerek hayatını geçiren birçok insan var. Ama unutmamaları gereken bir şey var ki her zaman birilerinden daha iyi, daha başarılı, daha zengin olan insanlar olacak. O zaman kendiniz için en iyisi olmayı seçin. Kendi yarışınızın birincisi olmaya çalışın. Kendinize yenilmemeye gayret edin. Kendinizi bütün dünyayla karşılaştıramazsınız. Kendinizi kendinizle karşılaştırın. Değiştirmeniz gerekenleri görün.

6. Negatif duygularınızı size etki edecek pozitif duygulara dönüştürün.

sabah

Hayat denen maceranızda isteseniz de istemeseniz de bir sürü hayal kırıklığınız olacak. Özellikle bir hedefiniz varsa ona ulaşmaya çalışırken… Yapmanız gereken negatif duyguların sizi çıkmaza sokmasına izin vermemek ve onların sizin başarılı olmanızda tetikleyici olarak görev almasını sağlamak. Yani ateşin sizi körüklemesine izin verin. Örneğin birinin size başaramayacağınızı söylediğinde moralinizi bozmamak ve daha çok çabalamak, yani bu durumu hırslanarak lehinize döndürmek gibi.

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar