Bu 6 Doğal Yolla Daha Mutlu ve Kaliteli Bir Yaşama Sahip Olacaksınız!

orange-juice

Düşük serotonin seviyeleri, iştahınızdan uyku döngüsünüze, hafıza, cinsel tercihinize ve tabii ki ruh halinize kadar her şeyi etkiler.

Şimdi bu nörotransmitter düzeylerini artırarak zihinsel refah, odaklanma ve motivasyonunuzu artıracak 10 güçlü yönteme göz atalım:

1. Daha Fazla Triptofan Alın

Öncelikle, triptofan hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Serotonin üretiminde hayati önem taşıyan bir amino asittir. Dolayısıyla, alımını arttırırsanız daha mutlu günlere doğru hızlı bir yol izleyeceksiniz. Triptofan içeren en iyi gıdalardan bazıları yağsız et, yumurta ve süttür. Ancak vegan diyetindeyseniz endişelenmeyin! Fındık ve tohumlar da triptofan ile doldurulur, bu nedenle onları temel atıştırmalığınız yapın.

findik

2. Masaj Yaptırın

Masajın ruh halinizi etkileyebileceği konusunda bir fikriniz olabilir, ancak bunun muhtemelen kas gerginliğinin sonucunda ortaya çıkmadığını bilmiyorsunuzdur. Masajda vücut kimyasının değişimi üzerine yapılan araştırmalar; serotonin düzeylerinin bir oturumdan sonra zirve yaptığına işaret ediyor.

wellness-

3. Güneşin Keyfini Çıkarın

Güneş ışığındayken beyniniz serotonin üretimine başlar. Güneş ışığı D vitamini üretimini arttırır aynı zamanda serotonin üretiminde de rol alır.

summerfield

4. Beslenirken Daha Fazla Magnezyum Almaya Dikkat Edin

Magnezyum, sadece serotonin dengesini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncını kontrol eder ve sinir fonksiyonunu düzenler. Araştırmalarda, bazı hastaların majör depresif dönemlerden bile kurtarmalarına yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Koyu yapraklı yeşiller, balık, muz ve fasulye gibi gıdalar magnezyum içerir.

chicken

5. Şeker Alımını Azaltın

İlginçtir ki, düşük serotoninin en belirgin semptomlarından biri, şekerli gıdalara özlemdir. Şekeri Azaltın: kendinizi diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıklardan koruyun ve çabalarınızı serotonini artırmanın daha sağlıklı yollarına odaklayın.

strawberries

6. Daha Fazla C Vitamini Alın

C vitamini, B vitaminleri gibi kadar serotonin için kritik görünmese de, ruh hali ile gittikçe daha güçlü bir bağlantıya sahip olduğunu gösteren bazı yeni araştırmalar var. Bazı çalışmalar C vitamininin doğal antidepresan özelliklere sahip olduğunu gösterdi ve bir grup bilim adamı, çalışmalarında C vitamini düzeyini artıran kişilerin sadece bir hafta içinde daha mutlu olduğunu gözlemledi.

fresh-orange-juice-

Yorumlar