Acı Sevenler Daha Zeki Çıktı! – Acı Yemenin İnanılmaz Faydaları

healthy-chili

1.Acı Yemek Zekayı Geliştiriyor

Acı yerken tarif edilemez bir zevk alan o insanlardan mısınız? Eğer öyle ise size hoşunuza gidecek bir haberimiz var! Üzerine acı biber boca ederek yediğiniz türlü yemeklerin bir yandan karnınızı doyururken diğer yandan zekanızı geliştirdiğini biliyor muydunuz? Acı yemenin yararları üzerine yapılan bazı araştırmalar acı yemenin zihinsel yetilerimizi geliştirdiği gibi beden sağlığına da oldukça faydalı olduğunu söylüyor.

chili-peppers

2.Acı Yiyecekler Beyin Hücreleri Arasındaki Bağlantıyı Güçlendiriyor

Yapılan bir çok araştırma zaten kırmızı biberin içerisinde bulunan “apigenin” maddesinin beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı güçlendirdiğini ortaya koymuştu ancak son zamanlarda bazı bilim adamları “apigenin”in hafıza, hatırlama ve öğrenme gibi beynin önemli temel fonksiyonları üzerinde de olumlu bir çok etkiye sahip olduğunu söylemekte. Hatta öyle ki, alzheimer’dan, parkinson hastalığına, depresyondan, şizofreniye kadar bir çok mental ve psikolojik hastalıktan korunmanın yolu günlük öğünlerinizde yediğiniz acı miktarını arttırmaktan geçiyor olabilir! Acı yemenin yararları bu denli çokken ondan uzak kalmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

chile_de_arbol

3.Acı Yemek Ömrü Uzatıyor

Harvard Üniversitesi’nin neredeyse yarım milyon Çinli’nin günlük beslenme alışkanlıklarını takip ederek yaptıkları bir araştırma, öğünlerinde daha çok acı yiyecekler tüketenlerin daha uzun yaşadığını ortaya koydu. Hatta öyle ki, sadece haftada bir kaç gün ekstra olarak acı biber yemek bile ölüm riskini yüzde 14 aşağıya çekiyor. Acı biberin metabolizma üzerindeki bir çok yararının yanı sıra bilim adamları, acı biberin içerisinde bulunan “capsaicin” isimli maddenin kanser hücreleri üzerinde öldürücü etkiye sahip olduğuna dikkat çekiyor ve düzenli acı biber tüketenlerde kanser görülme oranının düşüklüğünü buna bağlıyorlar. “Capsaicin” isimli ve genel sağlığımız için faydaları saymakla bitmeyen bu madde, ne yazık ki aynı zamanda biber gazı içerisindeki etken madde… Tabi “capsaicin”in faydalarından yararlanmak için biber gazı yemenize gerek yok. Size tavsiyemiz, düzenli olarak acı biber tüketmeye dayanamıyorsanız bile en azından bir daha ki öğününüzün üzerine bir kaç tutam pul biber serpiştirmekten kaçınmayın! Türk mutfağında da kendine yoğun olarak yer edinmiş acı pul biber zihin sağlığınız açısından sandığınızdan çok daha önemli olabilir.

pul-biber

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar