Acıdan Kaçma Artık

backlit-beautiful-crescent-moon-556666

Hayata atılırken insan, düşünmez bugünün mutluluğunu yaşarken yarın o mutluluk için duyacağı özlemi. Çünkü insan zamanla birlikte akar, çünkü dünya geçicidir, değişkendir ve insanda tıpkı onun gibi değişken olma hevesindedir özünde. Ancak bazıları vardır. İşte o şiirleri yazan, şarkıları besteleyen, satırlara sığınan bazıları, onlar değişmekten haz etmezler. Onlara göre değişmek korkakların işidir. Değişmek ruhsuzların korkularından kaçmak için sığındıkları bir şeydir. Var olanı beslemek yerine karşılaşılan ilk engelde çıktığın yolu terk etmek ayıptır onların gözünde. Ancak bu cesurlarında kaçtığı bir şeyler vardır öyle değil mi? Acı…

action-adult-balance-843563

Her şey pahasına acıdan kaçmak insanı hayvandan ayıran öze ihanet değil midir? Bizi biz yapan, her şeye rağmen zor olana tutunmamız değil midir? Yaptığımız tüm icatlar uğraşılmaz denilenle uğraşanlara, yaşanmış tüm büyük aşklar olmaz denilenleri olduranlara ait değil midir?  Sadece insana ait olan bu “ruhu” sopadan kaçan bir hayvan gibi hayatın zorlu yüzünden kaçırmak tanrıya ihanet değil midir? Neden bu acıdan korkakça kaçış? Neden insanı insan kılan yegane şeye, ruha ihanet? Neden bu neşe uğrunda diğer tüm duyguları yok saymak?

Acıdan kaçmadığımız kadar özgürüz. Kimi acıdan içkiyle kaçar, kimi cinsellikle, kimi televizyonla, kimi kahkahayla…  Kahkaha ve mizah acıdan kaçış için izlediğimiz entelektüel bir yoldur. Gülerek yumuşatmak isteriz içimizde kavrulan acıyı. “Bak” deriz ona  “Bak dünya aslında güzel öyle değil mi?” Oysa ki bu, acıdan kaçmak için içkiyle bilinci karartmaktan farksızdır. Seni oyalar sadece ve hepsi bu.

architecture-buildings-city-220444

 

Gece yastığa başını koyduğunda yine daralır göğüs kafesin, yine düşünceler doldurur zihnini. Etrafına toplayabildiğin kadar insanı topla, istediğin kadar genç ve güncel kalmaya çalış, zengin ol ve kendini oyalamak için sıfırdan bir dünya yarat kendine istersen, gece yastığa başını koyduğunda, yani kendine mahkum kaldığında içindeki huzursuzluğu yine hissedeceksin. Çünkü ondan kaçıyorsun. Çünkü kafanı duvarlara vura vura ağlama hakkını kendine bir türlü tanımadın. Çünkü mutsuzluğun ve acının da senin için var olduğunu tüm varlığınla reddediyorsun. Bu reddediş aslında tanrıyı reddediş bunu göremiyorsun. Bırak aksın göz yaşın, bırak kararsın kalbin, bırak alınsın elinden gençliğin. Sen bıraktıkça aslında onca zamandır elinden kaymasın diye tutunduğun dalların çok ötesinde yüce bir ağaç olduğunu göreceksin ve zaten hep istediğin o mutluluk seni gelip bulacak.

backlit-beautiful-crescent-moon-556666

Ömrün boyunca peşinde olan çirkin mi çirkin birinden kaçtın durdun. Çirkin gözüktüğü için ondan korkuyorsun. Oysa ki koşmayı bırakıp dursaydın, peşinden koşanın sana düşürdüğün çok değerli bir şeyi geri iade etmeye çalışan iyi niyetli bir adamcağız olduğunu görecektin. Evet bu adam çirkin mi çirkin ama iyi niyetli. Artık kaçma ki düşürdüğün şeyi sana geri versin, artık kaçma ki yıllardır süregelen eksikliğin tamamlansın.

Can Eren
Takip Et

Can Eren

Yönetici at filoji.com
Kendime düşünceler.
Can Eren
Takip Et

Latest posts by Can Eren (hepsini göster)

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar