Aft Nasıl Geçer? AFT Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ağızda çıkan yaralar neden olur

Ağızda Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

ağız içi yaralarOnların adı AFT! Hiçbir sebep yokken kendini gösteren, bazen sayısı birden fazla olabilen ağızda çıkan yaralar, bir anda hayatınızı kabusa çevirebilirler.Küçük görünüşlerinin aksine, aşırı derecede acı verici ve rahatsız edici olabilen aft isimli bu yaralar, kimi zaman beyaz ve sarı renklerde de olabiliyor. Hepimizin hayatımızın bir döneminde muzdarip olduğu bu irili ufaklı ağız içi yaralarının tam olarak neden çıktıkları, neyin sebep olduğu bilinmiyor ancak doktorlar genel olarak stres ve zayıf bağışıklık sisteminin bu rahatsız edici yaraların oluşmasında en büyük etkenler olduğunu düşünmekte. Sizde aft denilen bu ağız yaralarından çekenlerdenseniz acıyı dindirecek tedavi yöntemleri için interneti alt üst etmiş olabilirsiniz. Size sevindirici bir haberimiz var. Gerçektende evinizde bulunan malzemelerle bu ağzınızda çıkan aftlardan kurtulmanız mümkün! Ancak unutmayın aşağıdaki doğal tedavi yöntemlerinden size en uygun reçeteyi bulmanız, biraz da sizin şansınıza bağlı.

Karbonat

Karbonatın bir çok farklı amaçlarla kullanıldığını duymuşsunuzdur. Gerçektende mutfağımızın ilk yardım malzemesi gibi olan bu beyaz toz ağızda çıkan yaralar yani aftlar içinde gayet işe yarayan bir çözüm. Bunun sebebi karbonatın asit düzenleyici etkiye sahip olması.

karbonat

1. Yarım tatlı kaşığı kadar karbonatın üzerine yeteri miktarda su ekleyerek bu karışımı macun kıvamına getirin. Suyu fazla eklerseniz karışım kıvamsız olacaktır. Genellikle yine yarım çay kaşığı su yeterli olacaktır. Bu karışımı bir bardağın içerisinde kaşık yardımı ile yapabilirsiniz.

2. Elde ettiğiniz karşımı, parmak uçlarınızla yaraların olduğu kısma sürün.

3. Karışımı en az 15 dakika yaranın üzerinde bekletin ve ardından suyla gargara yaparak temizleyin.

4. Bunu günde en az 3 kez tekrarlayın. Daha fazla tekrar iyileşme sürecinizi arttırır.

Tuz

tuzAft yaraları için evde uygulayabileceğiniz en kolay ve ucuz tedavi yöntemi tuz ile gargara yapmaktır. Deniz tuzu yada himalaya tuzu içeriğinin daha zengin olması sebebi ile daha faydalıdır ancak günlük sofra tuzuda işinizi görecektir.

1. Yarısını su ile doldurduğunuz su bardağının üzerine bir tatlı kaşığı tuz dökün ve iyice karıştırın.

2.Elde ettiğiniz karışımla ağzınızdaki yaralara iyice temas edecek biçimde gargara yapın.

3. Bu işlemi günde en az 3 defa tekrarlayın. 3’ten fazla yapmanız iyileşmeniz için daha fazla yardımcı olacaktır.

Karanfil Veya Karanfil Yağı

Yıllardan beri verdiği ferah koku sebebi ile yemek sonrası ağız temizliği için kullanılan karanfil, modern diş hekimliğinin yaygın olmadığı zamanlarda da, acı dindirici özelliği sebebi ile dişçiler tarafındanda kullanılmaktaydı. Karanfil ve karanfil yağı ağız içi yaralar yani aft içinde başvurabileceğiniz güvenilir ve acı dindirici bir yöntem.

karanfil yağı

Eğer aktardan karanfil yağı alabilirseniz yada elinizde hali hazırda bulunuyorsa, temiz bir pamuğun üzerine damlattığınız karanfil yağını ağızda çıkan yaralara en az 5 dakika boyunca bastırarak pansuman yapın. Bu işlemi günde 3 kez tekrarlayın. Eğer karanfil yağı değilde, karanfilin kendisi bulunyorsa, öncelikle karanfili kaşığın arka kısmı ile ezerek iyice düzleştirin. İçerisindeki yağın hafifte olsa dışa doğru çıktığını göreceksiniz. Yeteri kadar ezdikten sonra, bu karanfili aft yarasının bulunduğu kısıma parmak ucunuz ile bastırın. Bu şekilde en az 10 dakika bekleyin. Bu işlemi günde en az 3 kez tekrarlamanız iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Bal

Bal içerisindeki mineral ve vitaminlerin yanı sıra antiseptik özelliğide bulunan tam bir doğa mucizesidir. Ağızda çıkan yaralar ve aftlar içinde evde kullanabileceğiniz kolay bir tedavi yöntemidir. Daha doğal ve işlem görmemiş olduğu için bu işlemde petek bal kullanmanızı öneriyoruz ancak gerçek bal olduğuna emin olduğunuz tüm bal çeşitleri yine en az petek bal kadar etkili olacaktır.

bal resmi

1. Ufakta olsa acı hissedebilirsiniz, buna hazırlıklı olun.

2. Bir çay kaşığı balı aft yani ağız içi yaranın bulunduğu kısma sürün. Gerekirse çay kaşığı ile balı yara üzerinde sabit tutun.

3. En az 5 dakika bu şekilde bekletin. Ardından temiz su ile ağzınızı çalkalayın.

4. Bu işlemi günde en az 3 kez tekrarlayın.

Daha hızlı ve çabuk sonuç alabilmek için yukarıda anlattığımız tedavi yöntemlerini isteğinize bağlı olarak bir arada uygulayabilirsiniz.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar