Ailenizle Güzel Bir Yılbaşı Geçirmek İstiyorsanız Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

ailece-yemek

Keyif almayı isteyin

İlk taktik gerçekten iyi vakit geçirmek istemektir. Yılın bu zamanını ne kadar sevmeseniz de veya aile içinde problemler olsa da yine de iyi vakit geçirebileceğiniz bir zamandır. Bağlarınızı kuvvetlendirmenin ve biraz eğlenmenin vaktidir. Bu nedenle bu tip kutlamalara karşı iyi bir tavır takınmanız önemlidir.

Önemli olanlar ile olmayanları ayırın

Ailenizle olduğunuzda ufacık bir şeyden ötürü tartışma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu tavırla kesinlikle tartışacaksınızdır. Fakat anlayışlı olmaya çalışıp her anlamsız yorumun ve eylemin “üzerine atılmamak” için durursanız sadece kendinize iyi vakit geçirmek için şans tanımakla kalmazsınız ayrıca herkesin iyi vakit geçirebilmesine de yardımcı olursunuz. Sevdiğiniz insanlar sadece kendi başlarına bile tartışmamak için iyi birer sebeptir. Çünkü eninde sonunda yılın bu dönemi ondan keyif alan insanlar için duyguların büyük bir rol oynadığı ve sabırsızlıkla bekledikleri bir dönemdir.

ailece-yemek

Olayların pozitif yönlerine odaklanın

Yılbaşı, olayıların negatif yönlerine değil, pozitif yönlerine odaklanmak için iyi bir zamandır. Aileyle bir araya gelmek sıkıcı görünüyorsa onlar hakkında sevdiğiniz şeylere odaklanmayı deneyin. Özellikle sevdiğiniz biri vardır mutlaka. Gerçekten keyif alabileceğiniz eğlenceli ve duygu dolu anlar mutlaka vardır.

Düşünce yapınızı iyileştirin

Asık suratınızdan kurtulun ve ailenizin Yılbaşı toplantısına katılımcı olmak, katkıda bulunmak isteğiyle gidin. Bunu yaptığınızda sadece başka insanları mutlu etmekle kalmayacaksınız. Kendinizi de dahil ederek bu kutlamalardan bir şeyler kazanarak dönmenizi de kolaylaştıracaksınız.

yilbasi-agaci

İçinizdeki empatiyi bulun

Yine karşınızda, sonsuz empati, her zamanki gibi son derece önemli. Bu durumda ise Yılbaşı yemeğinin tam ortasında gerçekten de gereklidir. Başka insanların motivasyonlarını anlayabilirseniz ve kendinizi onların yerine koyabilirseniz yılın bu dönemi sizin için kesinlikle daha yönetilebilir olacak. Kim bilir, belki de eğlenebilirsiniz bile! Buradaki ana fikir, tatil dönemlerini seven insanlardan gelen hislerle bağ kurabilirseniz, sizin de iyi vakit geçirmeniz kolaylaşacaktır.

İnsanlara saygı duyun

Bu son taktiktekine çok benzemektedir. Fakat burada alakalı olduğu şey, herkesin kendi evreni ve hayat stili olduğunu hatırlamaktır. Yani bazı zamanlar zor olsa da başka insanlara mutlaka saygı duymak zorundasınız. Onları dinleyin, aynı fikirde olmasanız bile en azından onların düşüncelerine saygı duyun.

yilbasi-yemegi-aile

Hassas konuları gündeme getirmeyin

Son olarak, başlarda bahsettiğimiz psikologun önemli bir taktiği var. Herkesin birbirini çok iyi tanıdığı aile toplantılarında rahatsızlık yaratabilecek konular olduğunun farkındayız hepimiz. Dolayısıyla özellikle Yılbaşı esnasında neden bunu ortaya çıkarırız ki? Hiçbir insanı rahatsız etmek için uygun bir zaman değildir.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar