Akıl Almaz Özellikleriyle Sizi Dumura Uğratacak 5 Topluluk

ikarya-2

1. Minik İnsanların Krallığı, Çin

Chen Mingjing tarafından yapılan tema parkı olan bu yer sadece engelli bireyler için özel olarak tasarlanmış, onlar için özel olarak yapılan bu park sayesinde günümüz dünyasındaki bütün engelleri ortadan kaldırılmayı amaçlanmış.

kucuk-insanlar-3

Mingjing, Cücelik hastalığına sahip insanların buraya taşınması için çağrıda bulunmuş. Şu an için dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla 19-48 yaş arasında 125 insan yaşamaktadır. Bu insanlar çeşitli kostümler giyiyorlar, ayrıca evleri ağaç, mantar gibi farklı konseptlerde inşa edilmiş.

kucuk-insanlar

Herkesin burada sahip olduğu bir meslek var. Gelen turistlere özel gösteri ve turlar düzenliyorlar. Pazar günleri ise evleri ve kendileri ile ilgileniyorlar. Poker, voleybol oynayıp ücretsiz İngilizce dersleri alarak vakitlerini verimli bir şekilde değerlendiriyorlar.

kucuk-insanlar1

Burası hakkında insanların kafasında çeşitli düşünceler olsa içinde yaşayan bireylerin fikrini sorduğumuzda bulundukları durumdan mutlu olduklarını söylüyorlar. Kendi dünyalarında rahat bir şekilde istediklerini yaparak yaşamlarını sürdürüyorlar. İhtiyaçlarını karşılayabilecek her türlü kurum bu komplekste mevcut.

2. VaDoma Kabilesi – Devekuşu İnsanları

Bu kabilede bulanan insanların genetik bir bozukluk sonucu doğuştan sahip oldukları eksiklikleriyle “Devekuşu Ayaklı” kabile adını almışlardır. Orta üç ayak parmaklarının eksiliği sonucu ortaya çıkan bu hastalık “Ekrodaktili” olarak bilinmekte.
deve-kusu-2
Bilim insanlarına göre kabile dışı evliliklerin yapılmamasından dolayı bu genetik hastalık tüm kabilede devam etmekte.

deve-kusu

3. Hogewey – Yaşlılar için “Truman Show”

İlk başta normal bir yaşam sürdürüyorlar gibi görünse de aslında burada orada yaşayanların ortak bir payda da buluştuğu yer hepsinin demans(bunama) hastaları olması. Onlar için kurulan bu konseptle amaçlanan şey normal hayatlarına devam etmelerini sağlayıp aynı zamanda onların bakımı amaçlanmıştır.
yasli-4
Bu sayede yaşayan yaşlılar hem yalnızlık çekmiyor, hem de hastalıklarından çok fazla etkilenmiyorlar. Her apartman koğuşu 5 ya da 6 kişiye ait ve bu insanlar satıcı, kuaför ve diğer kılıklara girmiş çalışanlar tarafından bakılıyorlar.
yasli-evi-3
Buradaki bütün sistem “yaşlıların normal bir hayat yaşaması” amacıyla tasarlanmış, beyaz önlüklü doktorlar yok.

Yürümek ve alışveriş yapmak dışında kasaba sakinleri bisiklet sürebilir, müzik, resim, bahçe işleri ve aşçılık gibi hobilerle uğraşabilirler. Ayrıca mesleki terapilere de dahil olabilirler: çamaşıra ya da yemeğe yardım etmek, birisine bakmak gibi.
yasli-evi
Hafıza kaybı yaşamaya başlayan hastalara özel konseptlerle donatılan bu yerde, unutmaya başladıkları döneme ait olgulara yer verilmekte. Örneğin; yetmişler, seksenler ya da doksanlar tarzında. Yemeklerini ısıtmak için kullandıkları mobil mutfaklar sayesinde de yemeklerini sanki kendileri yapmışlar gibi görünüyor.
yasli-evi2
Birçok eleştiriye maruz kalsa da bu proje ile yaşlılar daha az ilaç kullanmaya başlamış, daha konuşkan ve iştahlı hale gelmişler.

4. Pirahãlı İnsanlar-En Mutlu Kabile

Brezilya’da Yağmur Ormanları’nda bulunan bu kabiledeki” insanlar günümüz dünyasına ait birçok şeyi bilmiyorlar. Örneğin bildikleri sadece iki sayı var: ” biraz” ve “çok.” Aynı şekilde bildikleri sadece iki renk olduğu gibi: “karanlık” ve “aydınlık.” Takvim kullanmıyorlar, tarih bilmiyorlar.

kabile

Gün içinde 20 dakikalık periyotlar halinde uyuyorlar çünkü uzun süre uyumanın onları sahip olduklarını güçlerini yitirmelerini sağlayacaklarına dair düşünceleri var. Yine gün içinde sadece 1-2 kez yemek yiyorlar.

kabile-2

Sahiplik anlayışı ve ön yargı gibi kavramları barındırmıyorlar. Bu yüzden Daniel Everett isimli dilbilimcinin söyledikleri tarafından ikna edilememişler, hatta Everett onların bakış açısını kabul etmiş ve kendi linguistik fikir yapısının değişmesine neden olan bu kabilenin 3 sesli ve 7 sessiz harfin bulunduğu alfabelerini kabul etmiştir.

Pirahãlı insanlar mutlular ve geceleri şarkı söylerken rüyaların ve gerçekliğin eşit derecede önemli olduğuna inanırlar. Her 7 yılda bir adlarını değiştirirler. Binlerce hayvanın ve bitkinin adını, özelliklerini hatırlar, çocuklarını klasik oyuncaklar yerine ağaçlarla, çiçeklerle, köpeklerle ve ormanın ruhuyla oynatırlar.

5. İkarya – Asırlık İnsanların Adası

Bu ada’nın en büyük sırrı buradaki her 3 kişiden birinin en az 90 yaşına kadar yaşamasında yatıyor.

ikarya

10 bin insanın yaşadığı ve Ege denizinde bulunan bu ada doğal kaynakları ve turist sayısının az olmasıyla sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip.

Burada çok az sayıda insan Alzheimer hastalığı ya da yaşa bağlı sorunlardan haberdar. Stamatis Moraitis  buraya Amerika Birleşik Devletleri’nden son günlerini yaşamak için geldiğinde doktorlar sadece 9 ayı kaldığını söylemişti. Yunan kökenli Moraitis 1976 yılında ailesiyle memleketi olan adaya dönmüş ve yaklaşık 37 yıldır burada mutlu mesut yaşamakta.

ikarya-2

Bu adada kimsenin bir yere yetişme derdi yok. İnsanlar çalışabildikleri kadar çalışıyorlar, dağlara tırmanıyor, doğal güzelliklerin tadını çıkarıyor, kendi yetiştirdikleri ürünleri tüketiyorlar. Buradaki insanların bolca yedikleri başka bir şeylerden birkaçı ise zeytin yağı, fermente edilmiş acı mayalı ekmekli keçi sütü ve bitki çayı şeklinde sıralanabilir.

ikarya-3

Burada yaşayanlardan 101. yaşını kutlayan bir kadınsa sırrı sorulunca “Burada ölmeyi unutuyoruz!” demiş.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar