Alan Rickman’ın 71. Yaşı Anısına: En Unutulmaz 10 Alan Rickman Performansı

Yaşasa 71’inde Olacak Alan Rickman’ın En Unutulmaz 10 Performansı

alanrickman

Bir Hollywood geleneğidir; cool, karizmatik ve derin aksanlı İngiliz oyuncular kötü adamları canlandırır. Alan Rickman da Hollywood’a bir kötü adam olarak giriş yapan mükemmel ses tonuna sahip İngiliz aktörlerden biridir. Bu rolü ile de sadece başarılı ve uzun bir sinema kariyerine adım atmakla kalmamış aynı zamanda sinema tarihinin en karizmatik, unutulmaz ve efsanevi kötü adamlarından birini yaratmıştır. John McTiernen’in 1988 tarihli Die Hard filmi ilginçtir Rickman’ın rol aldığı ilk sinema filmidir. İngiliz olması, ses tonu ve Die Hard’ta canlandırdığı Hans Gruber karakterindeki başarısı onun aslında kötü adam rolleriyle tanınan bir aktör olmasına neden olduysa da zaman içinde çok farklı romantik, komik, dramatik rollerde gösterdiği muhteşem performanslar ile günümüz sinemasının en aranılan ve başarılı aktörlerinden biri haline geldi.

1. Severus Snape – Harry Potter

Tarihin en büyük gişe hasılatını yapan seri olan Harry Potter’daki Severus Snape rolü Rickman’ı oldukça küçük bir sinemaseverden oluşan hayran kitlesinin ötesine taşıdı ve onun yeni kuşaklar tarafından da tanınmasını sağladı. Bu açıdan Rickman’ın küresel olarak tanınan bir aktörden bir sinema yıldızına dönüşmesinde Harry Potter Serisi’nin payı büyüktür. Seriye 2001’de Harry Potter and the Sorcerer’s Stone ile dahil oldu ve sonrasında serinin tüm filmlerinde yer aldı. Sinemanın efsanevi oyuncuları ile birlikte serinin dev bir sinema olayına dönüşmesindeki payı büyüktür. Gizemi serinin son filminde çözülen Severus Snape karakteri, anca onun oyunculuk gücü ve elbette mükemmel sesi ile bu derece hayat bulabilir ve sevilirdi. Ölümünden sonra Daniel Radcliffe hakkında şöyle demişti:

“Alan Rickman şüphesiz çalışıp çalışacağım aktörlerin en büyüklerinden biriydi. Ayrıca sinema endüstrisinde gördüğüm en sadık ve destekleyici insanlar arasında yer alıyordu. Potter sırasında ve sonrasında beni çok cesaretlendirmişti. Eminim Londra ve New York’da sahnede yaptıklarımı görmeye gelmiştir ki bunu yapmak mecburiyetinde değildi. Bana bir çocuk değil bir meslektaşı gibi davranmıştı.”

Bu sözler Rickman’ın Harry Potter çekimleri sırasında genç oyuncular ile kurduğu ilişkiyi göstermesi açısından önemlidir.

the-book-version-of-snape-is-very-angry-while-the-movie-version-of-his-character-comes-off-more-cold-and-distant-e1473772214306-1024x632

2. Hans Gruber – Die Hard

İlginçtir ki Rickman gibi bir Shakespeare oyuncusu, meslek hayatını tiyatroya adamış bir aktörün sinemaya ilk adım atışı bir aksiyon ile olsun. Bugün muhtemelen sinema tarihinin en kült aksiyonlarından biri belki de birincisi olan Die Hard’ın bu başarısında Rickman’ın payı en az yönetmen McTiernen ve Bruce Willis kadar büyüktür. Rickman filme o kadar büyük bir damga vurdu ki, normalde ‘pislik’ bir insan olan ve ölümünden mutlu olmamız gereken Gruber ancak Rickman’ın mükemmel bir şekilde, neredeyse bir aristokrat olarak sunuşu ile sempati duyulabilir bir karakter haline dönüşebilirdi. Küçümseyici, zeka dolu gülüşü, diyalogları, kıyafeti, hatta büyük bir soğukkanlılıkla ve itiraf edelim ki, nezaket ve zariflik içinde Takagi’yi öldürüşü ile Gruber bildiğimiz kötü adamların ötesine geçti. Hans Gruber sinema tarihinin en iyi 100 Kötü Adamı Listesi’nde 46. sırada yer alır.

hans-gruber-540x391

3. Nottingham Şerifi – Robin Hood: Prince of Thieves

Rickman’ın kült rollerinden biridir Notthingham Şerifi George. Kötülüğü ve acımasızlığı neredeyse karikatür düzeyine inme tehlikesine sahip bir karakteri filmin esprili atmosferini de dikkate alan bir şekilde mükemmel olarak beyazperdeye aktaran Rickman, filmde hem Kevin Costner hem de Morgan Freeman’dan, sinema tabiri ile, rol çalar. Nitekim tamamen bir gişe filmi olarak çekilen ve sadece müzik ve kostüm dallarında adaylıklar alan filmdeki oyunculuğu ile BAFTA’da ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında ödül kazanması oyun gücünün tipik bir kanıtıdır.

robin-hood-540x360

4. Colonel Brandon – Sense and Sensibility

Rickman’ın oyunculuğunun çeşitliliğinin bir başka önemli örneğidir Colonel Brandon rolü. Jane Austin’in en önemli romanlarından birinin uyarlamasında kostümlü tarihi dramalarda da çok başarılı olduğunu gösterir. Emma Thompson ile yine müthiş bir ikili oluştururlar. Rickman basit bir şekilde romanın ve elbette filmin yine kötü adamı olacakken rolüne kattığı derinlik ile seyircinin karaktere yaklaşımına farklı bir yön katar.

sense-and-sensibility-540x315

5. Eamon de Valera – Michael Collins

İrlanda tarihinin en tartışmalı karakterlerinden biri olan Michael Collins’in (Liam Neeson) bir politik lider olarak doğuşunu ve İrlanda Kurtuluş Hareketi’nin diğer karizmatik lideri Eamon de Valera ile düştüğü fikir ayrılığı ve sonunda da -filmin iddia ettiği gibi- Valera tarafından düzenlenen bir tuzak ile suikaste kurban gitmesini anlatan bu tarihi dramda Rickman, De Valera rolünde yine çok başarılı bir oyun sergiliyor. Onun oyunculuğu sayesinde izleyici De Valera ile empati kurmayı başarıyor. Özellikle de parlamentoyu terk edeceğini ilan ettiği konuşmasındaki ve Collins’in öldürülmesi kararını verdiği andaki oyunu Rickman klasikleri arasında yerini çoktan almış durumda. Bu rolüyle Rickman BAFTA Ödülleri’nde ‘En İyi Yardımcı Erkek’ kategorisinde aday olmuştu.

michael-collins-alan-as-eamon-de-valera-alan-rickman-10785455-608-336-540x298

6. Harry – Love Actually

Bol yıldızlı bol öykülü Noel ve aşk temalı romantik komedilerin ilk ve en başarılı örneklerinden biri olan Richard Curtis imzalı bu yapımda Rickman orta yaş krizine tutulmuş ve bunu aşmak için de yanında çalışan seksi kıza kur yapan, hafif şapşal orta yaşlı bir adamı canlandırıyor. Karısı rolündeki Emma Thompson ile başarılı işbirliklerinin örneklerinden biri olan Love Actually Rickman’ın oyunculuk yeteneklerinin çeşitliliğini göstermesi açısından da dikkate değer.

wwru8icntfgx

7. Rasputin – Rasputin

Tarihin en tartışmalı ve lanetli karakterlerinden biri olan ve bazı tarihçiler tarafından 1917 Ekim Devrimi’ne giden süreci hızlandırarak Romanov Hanedanı’nın sonunu hazırladığı iddia edilen Rasputin’i merkeze alan bu mini televizyon dizisinde Rickman müthiş bir oyunculuk çıkarıyor ve Rasputin’in hedonizm ve egoizm sarhoşluğunun esiri olmuş tutarsız ruh yapısını mükemmel bir şekilde canlandırıyor. Film 1996 yılında Altın Küre’de En İyi Televizyon Filmi veya Mini Dizi Kategorisi’nde ‘En İyi’ film ödülünü alırken Rickman da en iyi başrol oyuncusu ödülünü almıştı. Diğer bir efsanevi İngiliz Aktör Ian McKellen’ın da filmde Çar II. Nikola’yı canlandırdığını ve Altın Küre’de ‘En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü de aldığını hatırlatmakta yarar var.

tumblr_lp8k5u5efp1qj2y82o1_500

8. Alex – Snow Cake

Otistik bir kadın ile ölümcül bir trafik kazası sonucu travmatize olmuş bir adamın dostluğu üzerine kurulmuş dramatik yapısı kuvvetli bir film. Rickman’ın canlandırdığı Alex eski bir mahkumdur. Bir yolculuk sırasında Vivienne ile tanışır. Tam ona karşı bir şeyler hissetmeye başlarken bir trafik kazası sonucu Vivienne ölür. Alex Vivienne’nin annesi Linda (Sigourney Weaver) ile tanışmaya gittiğinde onun otistik olduğunu görür ve kısa süre içinde de aralarında bir dostluk oluşur. İyileşme, acı ile baş etme ve kefaret üzerine çok iyi bir bağımsız yapıt. Rickman Alex rolü ile ikna edici ve başarılı bir karakter yaratmayı başarıyor. Ayrıca Broken Social Science’ın filmin dramatik yapısına eşlik eden müzikleri de çok iyi.

snowcake_1

9. Richis – Truly Madly Deeply

Die Hard sonrasında Rickman oyunculuk yeteneğinin farklı bir yönünü çok farklı bir filmde ve rolde gösterdi. Fantastik bir romantik komedi olan filmde Rickman çello ustası olan bir hayaleti canlandırır. Duygusal, içten bir film; Bach müziği ile de zenginleşiyor ve zaman içinde bir antika gibi değer kazanıyor.

truly-madly-deeply-540x348

10. Judge Turpin – Sweeney Todd

Victoria dönemi Londra’sında geçen gotik bir intikam öyküsü olan ve tarihin en başarılı Broadway müzikalleri arasında yer alan Sweeney Todd, Tim Burton tarafından karanlık bir mizahla ve grafik bir şiddetle harmanlanmış fantastik bir film olarak beyaz perdeye uyarlandığında Rickman kötü adam için ilk seçenek oldu. Filmin ana kahramanı berber Benjamin Barker – Sweeney Todd’un (Johnny Deep) karısını elde etmek için ona iftira atan ahlaksız Judge Turpin karakteriyle hem yeniden kötü adam rolüne geri döndü hem de, tıpkı Hans Gruber’de olduğu gibi, kötü adamın cool, klas ve snob acımasızlığını mükemmel bir şekilde beyaz perdeye yansıttı.

sweeney-todd-1

 

Kaynak

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar