Amerikalı Irkçıların Korkulu Rüyası Martin Luther King Ve 5 Bilgece Sözü

martin-luther-king-sozleri-1

Martin Luther King (15 Ocak 1929 – 4 Nisan 1968 ) Afrikalı kökenli Amerikalı aktivist ve yurttaş hakları hareketi önderidir. Amerika’da siyahilere yönelik ırkçılığın yoğun olduğu yıllarda entelektüel bir siyahi olarak ırkçıların adeta korkulu rüyası haline gelmiştir. Gandhi’nin şiddet karşıtı sivil itaatsizlik felsefesini temel alan, ırksal eşitlik eylemleriyle tüm dünyada sempati toplamış takipçiler edinmiştir.1964 yılı Nobel Barış Ödülü’nün sahibidir. Ayrıca, 1977 yılında, ölümünden tam 9 yıl sonra, eski ABD başkanı Jimmy Carter tarafından Başkanlık Özgürlük Ödülü’ne layık görülmüş ve onuruna Martin Luther King Günü kutlanmaya başlanmıştır. Martin Luther King’in en bilinen ve etkili konuşması “Bir Hayalim Var”dır. Bu konuşma Amerika tarihine adını altın harfler ile yazdırmıştır.

martin-luther-king-resimleri

King, siyahların oy hakkı, ayrımcılığın sona ermesi, çalışan hakları ve diğer temel insani haklar için gösterileri düzenlemiş ve organize etmiştir. Bu çabaları sonuç vermiş, bütün bu haklar 1964 yılında çıkan Yurttaş Hakları Kanunu (Civil Rights Act of 1964) ile 1965 yılında çıkan Oy Hakkı Kanunu (Voting Rights Act of 1965) ile Amerikan hukukunun değişmez birer parçası olmuştur.

Martin Luther King diğer birçok ırkçılık karşıtı kanaat lideri gibi vurularak hayatını kaybetmiştir. King, 4 Nisan 1968 günü öğleden sonra saat 6 civarında Memphis’deki Lorraine Motel’in balkonunda silahlı suikaste uğrayarak öldürüldü. Biyografi yazarı Taylor Branch’e göre Martin Luther King öldürüldüğünde 39 yaşında olmasına rağmen 60’larında bir adamın kalbine sahipti. Bunun nedeni 13 yıllık yurttaş hakları ve ırkçılık karşıtı eylemciliği sırasında yaşadığı stres dolu hayattı. Buna göre, King yaşamının son 13 yılını normal bir hayat yaşayan bir insana göre 2,5 kat daha hızlı ve stresli yaşlanmıştı. İşte Martin Luther King ‘in sevgi ve barış üzerine sarfettiği en güzel sözlerden bir kaçı;

1. Karanlık karanlığı defedemez, bunu sadece ışık yapabilir. Nefret nefreti defedemez, bunu sadece sevgi yapabilir.

martin-luther-king-resimleri-1

2. İnsanlar birbirlerinden nefret ederler çünkü birbirlerinden korkarlar. Birbirlerinden korkarlar çünkü birbirlerini tanımazlar. Birbirlerini tanımazlar çünkü iletişim kurmazlar. İletişim kurmazlar çünkü sistem onları sınıflara ayırmıştır.

martin-luther-king-sozleri-resimleri

3. Her şey sona erdiğinde düşmanca davrananların sözlerini dahi hatırlamayacağız. Tek hatırlayacağımız dostumuz görünenlerin sessiz kalmaları olacak.

martin-luther-king-sozleri-2

4. Bazı şeyler doğrudur ve bazı şeyler yanlıştır, ezelden beri öyle, kesinlikle öyle. Nefret yanlıştır. Her zaman yanlıştı ve her zaman yanlış olarak kalacaktır.

martin-luther-konusma

5. Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik. Ancak çok basit bir şeyi unuttuk. “Kardeşce yaşamayı…”

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar