Anksiyeteyle Başa Çıkmak Hiç De Zor Değil!

Her Şey Sizin Elinizde !

social-anxiety

1. Durun Ve Gülmeye Başlayın

Tam olarak her şeyi durdurun ve komik tarafınızın ortaya çıkması için biraz bekleyin. Gülmenin ve gülümsemenin, anksiyete ve stres seviyesini azalttığı bilimsel olarak ortaya konuldu. Kendinizi endişeli hissettiğiniz an durun ve komik bir şeyler izleyin veya okuyun.

boy

2. Renk Tedavisine Teslim Olun

Çok eski bir terapi yöntemi olmasına rağmen, renk terapisi hala günümüzde de anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılır. Boyama kitabı boyayabilirsiniz veya mavi, yeşil veya mor gibi soğuk bir tonla duvarınızı boyayabilirsiniz. Bu terapi sayesinde gözünüzün hangi renklere alışkın olduğunu anlayacaksınız ve renklerin size neler hissettirdiklerini fark edeceksiniz. Renk terapisinin faydasını görebilmeniz için kendinizin farkında olmanız gerekiyor. Bu konu da kendinizi geliştirirseniz, renk terapisinin çok faydasını göreceksiniz.

colour

3. Sevdiğiniz Şarkıları Dinleyin

Her gün müzik dinlemek anksiyeteyi aşmakta size yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda da sağlığınızın değerini arttırır. Bırakın ruh halinizi şarkılar şekillendirsin. Favori şarkılarınızı dinlemek sizi harekete geçirebilir. Mutlaka kulaklıklarınızı yanınızda bulundurun. Bu şekilde başkalarını rahatsız etmeden endişe duyduğunuz zamanlarda, hemen kulaklıklarınızı takıp rahatlayabilirsiniz.

listening-to-music

4. Hayattan Bir Süreliğine Tamamen Kopun

Bütün elektrikli cihazlarınızı kapatın, rahat bir yere uzanın ve hiçbir şey yapmayın. Sevdiğiniz insanlara rahatlamak için bunu yaptığınızı söyleyerek haberdar edin. Bu zamanı akıllıca kullanın, yani hiçbir şekilde televizyon izlemeyin, telefona bakmayın veya tabletle uğraşmayın. Uzun rahatlatıcı bir banyo yapın veya aroma terapiyle kendinizi şımartın. Fesleğen, anason veya papatya bunun için harika seçimler; bunlar vücudunuzdaki gerginliği alır ve zihninizi açar. Bu zihninizi ve vücudunuzu diriltecek; bu şekilde stresle başa çıkabileceksiniz.

bath

5. Meditasyon

Bilim adamlarına göre, meditasyon zekayı dolayısıyla da stresle başa çıkmayı artırıyor. Yapılan çalışmaların çoğunda, meditasyonun stres ve anksiyete üzerinde hep pozitif etkilerinin olduğu saptandı. Meditasyonu bir ileri seviyeye taşıyıp, yoga derslerine katılabilirsiniz. Yoga, hem bir fiziksel egzersiz, hem de meditasyon ve nefes alışverişlerin birleştiği harika bir etkinlik. Birçok anksiyete hastası, yogadan sonra önüne daha güzel bakabilmiş ve çok daha açık bir zihinle her şeyi düşünebilmiştir.

meditation1

6.Daha Çok Omega-3 Ve B Vitamini Tüketin

Anksiyete bütün vücudu ve ruhu etkiliyor, bu yüzden tedavi tüm vücudu ve zihni kapsamalı. Besin değeri yüksek şeyler yemeli, aynı zamanda omega-3 ve vitamin B içeren besinler tüketmeliyiz. Çalışmalara göre, vitamin B ruh sağlığına iyi geliyor ve omega-3 depresyon ve anksiyete belirtilerine karşı çok iyi geliyor. Aynı zamanda şekeri, kafeini ve hazır gıdaları yemeyi kesmelisiniz. Ancak güçlü bir zihinle anksiyeteyle başa çıkabilirsiniz. Araştırmalara göre yediğinizi yiyecekler anksiyetenizi tetikliyor olabilir.

besin

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar