Araştırmalara Göre Bitkilerle Konuşmak ve Onlara Şarkı Söylemek Daha Hızlı Büyümelerini Sağlıyor

bitkilerle-konusmak

Bazı bitki tutkunları fideleri güneş ışığı, su ve sağlıklı toprak ile doldurmanın yeterli olmadığını düşünüyorlar. Bu botanikçiler bitkilere şarkı söylemenin ve onlarla tatlı konuşmalar yapmanın büyümelerine katkısı olduğunu savunuyor.

bahcivan-kadin

Bitkiler etraflarında yaşam isterler. Bitkilerle sürekli konuşarak onların büyümeleri gözlemlendiğinde, bu durumun oldukça etkili olduğu görülebilir. Bitki yetiştiricileri de bu durumdan “çiçeklerin bizleri anladıkları” sonucunu çıkarmışlardır. İşin gerçeği ise bundan biraz daha farklıdır. Çiçeklerin bizim algıladığımız şekilde hayatı algılamaları teknik olarak mümkün değildir. Gelişmiş bir sinir sistemleri ve düşünme yetileri olmadığı için sözlerimizi anlamlandırarak ona göre tepkiler verebilmeleri ise imkansızdır. Fakat onlar da insanlar gibi hayatla etkileşimde olmaktan olumlu etkileniyorlar.

cicekler

Bilimsel olarak bir yorum getirmek gerekirse;

Araştırmacılar, Royal Horticultural Society tarafından yapılan bir aylık araştırmada, bitkilerle konuşmanın gerçekten daha hızlı büyümelerine yardımcı olabileceğini keşfetti. Ayrıca, bitkilerin bir erkek sesine göre kadın sesine karşı daha duyarlı olduğunu ve daha hızlı büyüdüklerini saptadılar.

cicek

Araştırmada Kraliyet Bahçıvanlık Derneği, her iki domates bitkisinin saksısına eklenmiş olan bir kulaklık seti vasıtasıyla hem kadın hem erkek 10 kişilik karma bir gruptan edebi ve bilimsel eserleri kayıt altında okumalarını istedi. İki saksıda da aynı domates çeşidi, aynı toprak, aynı bakım rejimi kullanıldı. Ayrıca karşılaştırma yapmak için hiçbir şey dinletilmeyen iki bitki de deneye dahildi. Bir ayın sonunda, kadın seslerine bağlı olan bitkiler erkek sese takılı olanlardan bir kat daha fazla büyüdü.

Girl putting plant in pot, cropped

1848’de Alman deneysel psikolog ve fizik profesörü Gustav Theodor Fechner, bitkilerin ruhları olduğunu ve insanlar gibi, başkalarının arkadaşlık, sohbetlerinden yararlandıklarını ileri sürdüler. Fechner, bitkilerin sadece müziğin sesinden değil, konuşulduğunda veya şarkı söylenmesi halinde daha iyi büyümeleri için cesaret kazandıklarını düşünüyordu.

ecology-2985781_640

Penn State Üniversitesi bahçe bitkileri bölüm başkanı Rich Marini “Bu alanda çok fazla araştırma yok” diyor ve ekliyor: “Fakat bitkilerin sese tepki verdiğine dair kanıtlar var.” Aslında, bitkiler, değişen çevrelere cevap verme kabiliyetlerinin hayatta kalmaları için yaşamsal önemi nedeniyle, bir dizi çevresel uyarana kolayca tepki verirler. Rüzgar ya da titreşim, bitki büyümesinde değişiklikler yaratacaktır. Ses aslında titreşim olduğundan, tahminim titreşimin bir cevaba neden olmasıdır.”

Rich Marini’nin açıklamasını dikkate alacak olursak aslında bitkiler insan sesinin yarattığı titreşimlerden etkileniyorlar.

vase-2899397_640

Marini açıklamasının devamında şunları söylüyor: “Karbondioksit seviyeleri, bitkilerin fotosentez oranını etkiliyor ancak insanların bitkilerin gelişimlerini arttırmaları için günde en az birkaç saat bitkileriyle konuşmaları gerekecektir.”

Her ne kadar nedeni çok kesin bir şekilde bilinmese de, bitkilerle iletişim kurmanın, konuşmanın onların büyümesine olan katkısı yadsınamaz bir gerçek olarak hafızalara kazınıyor.

 

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar