Arkadaş Ve Dost Aynı Şey Midir? Arkadaşlık Ve Dostluk Üzerine 6 Önemli Aforizma

arkadasliklar

1. “Kusursuz dost arayan dostsuz kalır.”

Bu Türk atasözü, başkalarından ne beklediğimiz ile kendimizden ne beklediğimiz arasında bir karşılaştırma yapmamızı istiyor. Hepimiz insanız ve hiçbirimiz mükemmel değiliz. Bütün insanlar gibi, sevdiklerimizin saygı duyduğu (ve hatta takdir bile ettiği ) eksikliklerimiz var.

Kusurlarını katlanamadığımız için bir kişiyi hayatımızdan çıkarmak, kendimize duyduğumuz saygı hususunda çok şey ifade eder. Eğer arkadaşlarınız iyi kalpli, sadık ve asilse, bu değerlerin kıymetini bilmek gerekir. Onların hatalarına ya da kusurlarına bakacağınıza, size ve hayatınıza kattığı bu güzel değerlere odaklanın.

arkadaslar-konusuyor

2. “Dostlar neşe verip acınızı alır.”

Bu söz, ünlü filozof Sir Francis Bacon’a ait. Bacon’ın da iyi bildiği gibi, paylaşılan mutluluklar, hissedilen sevinci ikiye katlar. İnsan, kendisini toplumdan ayırmak için ne kadar çok uğraşsa da, sosyal hayata tabi olan bir canlıdır. Bu nedenle, ister iyi ister kötü olsun her ne yaparsanız yapın, arkadaşlarınız tarafından anlaşılmak ve desteklenmekten daha güzel bir duygu yoktur. Arkadaşlar sayesinde, neşemiz daha da büyürken, hissettiğimiz hüznün etkisi de her geçen gün azalmaya başlar. İyi bir arkadaş, ne zaman dinlemesi gerektiğini ve ne zaman sizi güldürmesi gerektiğini bilir.

konusan-arkadaslar

3. “Arkadaş iyi bir kitaba benzer: sayıca çok olmasına gerek yok, iyi olsun yeter.”

Arkadaşlık üzerine söylenmiş sözler, tıpkı bunun gibi, anonimdir. Birçok kişi, sahip oldukları arkadaş sayısına göre kendilerine bir değer biçme gayesi içerisindedir. Ancak, bu bir hatadır. Nitelik ile nicelik aynı şey değildir. Unutmayın, gerçek arkadaşlar bir elin parmağınız geçmez.Dünyanın dört bir yanında arkadaşları olduğunu söyleyen insanlar aslında kimseyle arkadaş değildir. Gerçek bir arkadaşın yanında, aranızdaki özel bağ sayesinde, olmadığınız bir karakteri oynamak zorunda kalmazsınız.

iki-arkadas-kiz

4. “Sahte bir arkadaş güneş doğduğunda bizi takip eden bir gölge gibidir.”

İtalyan yazar Carlo Dosis, kendilerini arkadaş olarak adlandıran ama aslında hiç de öyle olmayan insanlara karşı bizleri uyarıyor. Hayat güllük gülistanlık giderken , dünya size gülümserken, bu yalancı dostlar yanınızda olurlar. Sadece başkaları üzerindeki nüfuzunuzdan dolayı sizi önemserlerken, arkadaşlığınızı gerçekten hiç ama hiç istemezler.

İlk başlarda, gerçek ile sahte arkadaşlarınızı birbirlerinden ayırmada sorun yaşarsanız, endişe etmeyin. Zor zamanlar geçirdiğinizde, bazı “arkadaşlarınızın” etrafınız olmadığının ve sizi düşünmediklerinin farkına varacaksınız. Sizi hayal kırıklığına uğratan arkadaşların değil, her koşulda yanınızda olanlara değer verin.

arkadaslar-5

5. “Sizi bir araç olarak gören arkadaşlardan uzak durun.”

Ramon ve Cajal’dan gelen bu tavsiye, çok yerindedir. Eğer birinin sizi kullandığını fark ederseniz, onlardan uzak durun. Hayatınızda böyle insanlara yer yok. Gerçek bir arkadaşı, size karşı her zaman dürüst olacak ve sizi asla kendi çıkarları için kullanmayacaktır.

Bunu tartışmak veya kişiyle bir kavgaya tutuşmak istemiyorsanız, yavaş yavaş kendinizi o ortamdan uzaklaştırmak en iyisidir. Bu uzaklaşma eylemini çaktırmadan yapın ve bir açıklama talep ederlerse, gerekli sözleri söyleyin. Karşınızdaki insandan farklı olarak, en azından dürüst olursunuz.

zeki-insanlar-az-arkadas

6. “Birisi hakkında bir karara varmak istiyorsanız, arkadaşlarına bakın.”

Fransız yazar ve teolog Fenelon bu cümlenin sahibidir. Arkadaşlık konusunda en doğru sözlerden biri de bu bolsa gerek, değil mi? Eğer bir insanın karakteri ile ilgili bilgi edinmek isterseniz, birlikte vakit geçirdiği insanlara bir bakın. Genellikle arkadaşlıklar, bir kişinin değerleri ve karakterleri hakkında çok şey anlatır. Arkadaşlıklarımızda, bazen hatalar yaptığımız doğrudur. Bununla birlikte, arkadaşlık üzerine söylenen bu sözlerden aldığımız tavsiyeler, bize bir ömür boyu yardımcı olabilir.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar