Zeki İnsanların Aşkta Zorlanmasının 5 Sebebi

Bilim İnsanları, Zeki İnsanların Neden Normal İnsanlara Göre Daha Zor Aşık Olduklarının Nedenlerini Tespit Etti

sigara-icen-adam

Aşk, hemen hemen her insanın tatmak istediği tarifi imkansız bir duygudur. Her insan yaşamı boyunca bir kere de olsa kendini aşka bırakmak ister. Kimi dış görünüşe aşık olur, samimiyete ve dürüstlüğe aşık olur, eğlenceye aşık olur; kimi sadece cinselliğe aşık olur, paraya aşık olur, zekaya aşık olur. Bu liste de böyle uzar gider. Aşık olmak için binlerce bahane bulabilen bu insanlar -gerçekten aşık olurlarsa- kolaylıkla da birine aşık olduğunu kabullenir ve kendini bu büyüye kaptırır.

Ama anlaşılan zeki insanlarda durum böyle değil. Muhtemelen “Ben neden bir türlü aşık olamıyorum ya?” diye yola çıkan üstün zekalı bilim insanlarına göre zeki insanlar her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüp sadece güzel görüşe aldanmıyorlar. Bu yüzden de bizden çok daha zor aşık oluyorlar.

LOS ANGELES - APRIL 9: "The Love Spell Potential" -- When the girls'™ trip to Vegas falls through, the guys invite them to play Dungeons & Dragons, causing Sheldon and Amy'™s relationship to take an unexpected turn, on THE BIG BANG THEORY, Thursday, May 9 (8:00 - 8:31 PM, ET/PT) on the CBS Television Network. Pictured left to right: Mayim Bialik and Jim Parsons (Photo by Monty Brinton/CBS via Getty Images)

Bakalım zeki insanların aşkta bu kadar zorlanmalarının nedenleri nelermiş?

1. Zeki İnsanlar Karşılarındakileri De Düşünür

Zeki insanlar ilk görüşte aşka inanmaz. Karşılarındaki kişiye aşık olduklarını hissettiklerinde onun hislerini de analiz eder ve birbirleriyle uyuşup uyuşmayacaklarını hesaplarlar.

sea

2. Dış Görünüş Önemsizdir

Zeki insanların öncelikleri arasında dış görünüş yer almaz, dış görünüşü sadece karşılarındaki kişiyi analiz etmek ve onun hislerini, kişiliğini öğrenmek için kullanırlar. Muhtemelen, harika bir görünüşe sahip ve karşı cinsi kendilerine hayran bırakacak kadar yakışıklı veya güzel insanların çok da zeki olmamaları bu maddeden geliyor. (Tabi genetik olarak ikisinin de mümkün olmadığı iddiası da var)

love

3. Kuşkucu Olabilirler

Zeki insanlar genellikle her detayı hesaplar, böylelikle de hayatlarını şekillendirirler. Yeni partnerlerine karşı şüpheci tutumlar sergiler ve eski ilişkilerinde yaşadıkları olayların izlerini yeni ilişkilerinde de ararlar. Bunun nedeni eski ilişkilerinde yaşadıkları olumsuz olayları tekrar yaşamaktan korkmalarıdır. Yeni ilişkilere bir süre kapalı olabilmeleri de olasıdır.

yalnz-bir-kiz

 

4. Yalnızlık Daha Tatlı Gelebilir

Her detayı düşünen zeki insanlar, eğer yalnızken mutlularsa ve hayatlarında her şeyin yolunda gittiğini düşünüp bir eksiklik hissetmiyorlarsa, yeni bir ilişkinin onların düzenini bozacağından korkarak bu ilişkiye adım atmak istemeyebilirler.

yalniz-yasam-arzusu-en-cok-kimlerde-gorulur

5. “Kendini Kaptırmama” Fikrine Kendilerini Çok Kaptırabilirler

Zeki insanlar genellikle kendilerini asla tam olarak açmazlar. Onlar için kendini açmak demek kendini kaptırmakla eş anlamlıdır. Kendini kaptırma fikri ise, gerek etraflarında gördükleri örnekler gerekse geçmiş yaşanmışlıklarından çıkardıkları acı dersler yüzünden korku verici fikir olarak gelir onlara. Ancak beyni sürekli aktif bu insanlar şunu da unutmamalıdır ki, her insan aynı değildir ve her yeni insan yeni bir maceradır…

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar