Ay’da Yürüyen İlk İnsan Neil Armstrong’un Hayatından Pek Bilinmeyen Satırbaşları

neil

Neil Armstrong (5 Ağustos 1930-25 Ağustos 2012), şu günlerde Ay’da İlk İnsan (First Man) filmiyle tekrar gündeme gelen değerli bir şahsiyet. İnsanoğlunun neler yapabileceğini gösteren simge isimlerden Armstrong’un hayatı pek de kolay olmamış.

neil

 

Havacılığa ve pilotluğa ilgisi olmasının esas sebeplerinden biri 5 yaşında babasıyla bindiği Ford Trimotor’muş. o zamanlar (1935) Ohio’da bir turluğuna da olsa uçağa binip gezmek baya popülermiş.

ucak

Yine çocukluğunda yaptığı motorsuz maket uçakları (glider) daha iyi uçurabilmek için kendi başına evde rüzgar tüneli yapmış.

Ailesine haber vermeden 15 yaşında uçuş dersleri almış. Daha (otomobil) ehliyet almadan önce pilot lisansı almış. Yine aynı yıl tek başına (solo flight)

Kore savaşında (20’li yaşların başı) görev alırken uçak gemisindeki platformda kaza (gemiye uçak çakılmış) olmuş. Kazanın olduğu yerdeki yangının hemen altından (platformun altındaki kattayken) zor kurtulmuş.

Ailesindeki ve çevresindeki insanlarla röportaj yapmışlar yine bu belgeselde. Röportaj veren herkes ağız birliği yapmışçasına aynı şeyi söylediler. Herkes “çok konuşmayı sevmez ama konuştuğunda da çok iyi laflar ederdi” diyor.

> kore savaşından sonra abd’ye geri döndüğünde test pilotu olarak ilk sesten hızlı (supersonic speed) uçakları denemiş. daha sonrasında (1960) da nasa’ya katılmış. 1960-1962 yılları arasında x-15 ile uçan seçkin pilotlardan biriymiş.

1962 yılında 2 yaşındaki kızını beyinindeki tümörden dolayı kaybetmiş. Küçük kızını kaybettikten hemen sonra kendini işe vermiş.

Gemini 8 sırasında ciddi anlamda ölüm tehlikesi atlatmış. Yanındaki astronot David Scott ile içinde bulundukları uzay gemisi kendi etraflarında spin atarken baygınlık geçirmeden hemen önce soğukkanlılıkla uzay gemisinin kontrolünü geri almış.

gemi

> 1968 yılında LLTV (lunar landing training vehicles diye de bilinir) denilen aracı (?) kullanırken ölümden dönmüş. Kazayı sadece dilini ısırarak atlatmış.

drone Ay’a iniş sonrasında oluşan ünden dolayı ailevi ve psikolojik olarak ciddi problemler yaşamış. Her sorun yaşadığında da daha çok işkolik olmuş.

1979 yılında Chrysler’ın reklamlarında oynamış.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar