Ayın hangi fazında(evresinde) dünyaya geldiniz?

AY FAZLARI

 

Her birimizde, ayın doğdumuz andaki fazına bağlı olarak şekillenmiş belirli karakter/kişilik özellikleri mevcuttur. Belirli bir ay fazında dünyaya gelmiş kişilerle kendileri gibi doğum anının aynı faza tekabül ettiği kişiler birbirleriyle bir takım ortak kişilik özelliği paylaşmaktadırlar. Ayın hangi fazında dünyaya geldiğinizi bilmeniz size; kişiliğiniz, duygularınız, duygusal motivasyonunuzun yönü, davranış şekliniz ve eğilimleriniz hakkında çok kıymetli bir öz-kavrayış kaynağı sunmaktadır. Bunu bilmek, sizin en derinde yatan iç güdülerinizin, hayatta hissettiğiniz en temel amacınızın ve hayatınızın seyri boyunca insanlara en büyük ölçüde sağlayabileceğiniz katkının farkında olmanızı sağlayacaktır. Bu bilgi ışığında yaşadığınızda, kendi yanıtlarınızı anlamaya start verecek ve her ay yaşadığınız iniş çıkışlara ayak uydurabilmeye başlayacaksınız.

İlk olarak, doğum anındaki ayın evresini bulmanız gerekmektedir (http://tycho.usno.navy.mil/vphase.html) bu site üzerinden öğrenebilirsiniz.

Doğum tarihinizi seçin. Sonrasında açılan sayfada, ayın doğduğunuz tarihte hangi evrede olduğunu göreceksiniz. Ay fazınızı doğru tespit edip etmediğiniz konusunda tereddüt ettiyseniz yada yukarıda önerilen site üzerinden tespit etmekte zorlandıysanız, daha emin olabilmek için doğum haritanız üzerinden de kontrol edebilirsiniz.

Unutmayın ki ay, her fazda üç buçuk gün kalır. Haritanız üzerinden, doğduğunuz günün hangi faza tekabül ettiğini hesaplamak çok kolaydır aslında. Doğduğunuz güne en yakın fazı bulun. Tespit ettiğiniz gün, ay fazınızın ilk günü olacaktır.

Tespit ettiğiniz günü ilk gün olarak sayın, ardından gelecek şekilde iki buçuk gün daha sayın. Eğer doğduğunuz gün bu gruba denk düşüyorsa, bulduğunuz sizin ay fazınızdır. Eğer doğduğunuz gün, bulduğunuz (üç buçuk günlük) ay fazından önceki güne denk düşüyorsa; bu fazdan bir önceki faza bakmalısınız. Hesaplama işlemini biraz karmaşık bulabilirsiniz fakat aslında gerçekten çok basit!

Eğer bazılarınızın doğduğu tarihte ay bulunduğu evreden diğer bir evreye geçiş yapıyor durumda ise, doğum saatinizi kullanarak doğum haritanızı çıkarmanız ve doğum gününüzün hangi faza tekabül ettiğini tespit etmeniz önerilebilir fakat karakter özellikleriniz bakımından iki fazın etkisi altında olduğunuzu da fark edebilirsiniz.

ayfazları

  • 8 ayrı kişilik tipi için 8 ay fazı mevcuttur;

1) Yeni Ay (0-45 derece arası)

2)Hilal (45-90 derece arası)

3)İlk Dördün(90-135 derece arası)

4)Büyüyen Ay(135-180 derece arası)

5)Dolunay (180-225 derece arası)

6)Küçülen Ay(225-270 derece arası)

7)Son Dördün(270-315 derece arası)

8)Balsamik(315-360 derece arası)

Ay fazları ve kişilik tipleri

1) Yeni Ay : Eğer Yeni Ay döneminde dünyaya geldiyseniz, hayata karşı çocuksu bir merak ve heyecan duyarsınız. Duygularınızı açıkça dışa vuran ve dışa dönük bir yapınız vardır. Parlak bir kişiliğe sahipsinizdir ve kendinizi yaptığınız işe büyük bir hevesle adarsınız. Yeni parlak fikirler ve orijinal projeler ürettiğinizde kendinizi son derece iyi hissedersiniz. İstekli oluşunuz, daha hızlı ve verimli çalışmanızı sağlar fakat henüz sonuç almadan önce kendinizi fazla yorabilirsiniz ve işin devamını getirmekte zorlanabilirsiniz. Kişisel görüşlerinizi ön planda tutma alışkanlığınız olabilir. Erken yaşlarda hayata iz bırakacak nitelikte işler yapmaya daha eğilimlisinizdir.

2) Hilal: Bir hilal kişisi olarak siz; iddialı, kendine güvenen, maceraperest ve hayata karşı neşe veren bir heyecanla dolusunuzdur. Doğuştan gelen yaratıcı bir kişiliğiniz vardır fakat kavrayış biçiminizi geliştirmeniz gerekmetedir. Bu, aynı zamanda size problemlerinizi daha taze bir bakış açısından değerlendirmeniz hususunda yardımcı olacaktır. Kendinizi, geleneksel yaklaşımlar ve hayata bir yenilik katıp geçmişten kurtulma fikirleri arasında sık sık yaşadığınız git gellerden bitap düşmüş hissedebilirsiniz. Yerleşik olanla alışılmışın dışında olanın arasındaki çatışma. Aynı zamanda planlarınıza karşı olacak kısıtlamalarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Hayattaki amaçlarınıza ulaşmak için bu engellerin üstesinden gelmenin bir yolunu bulmanız gerekecektir.

3) İlk Dördün : İlk Dördün kişisi olarak siz, olumlu ve irade sahibi insanlarsınızdır. Fiziksel ve duygusal olarak aktif ve dışavurumcusunuzdur. Daima faaliyet halinde olup, karşılaştığınız her şeye olması gereken ilgi ve alakayı gösterirsiniz. Etkin biçimde sorgulayan bir zihinle ve mevcut durumu değiştirmeye karşı size bahşedilen bir dürtüyle dünyaya geldiniz. Olumsuz yönünden değerlendirirsek, bu özelliğiniz sizi tartışmacı ve talepkar kılıyor olabilir. En uygun biçimde kullanırsanız, bu , gelgelelim sizi eski sorunlarınıza yeni çözümler üretebilmeniz hususunda elverişli kılar. Her şeyden önce siz bir inşaatcısınızdır ve eğer varolan inşaaları yıkmaya zorunlu kalacak olursanız, bu size onları sadece daha güncel olanlarıyla değiştirmekle kalmayıp aynı zamanda tartışmasız geçmişteki bir durumu iyileştirip geliştirebilme kabiliyetine sahip olduğunuzu gösterecektir ancak. En büyük uğraşlarınızı 30’lu yaşlarınızda ve 40’lı yaşlarınızın başında vereceksiniz.

4) Büyüyen ay : Büyüyen ay kişisi olarak sizin yatıştırıcı bir etkiniz, korumacı yapınız, yapıcı bir doğanız vardır ve insanlara yardım etmeye karşı bir mecburiyet duyarsınız. Hayattaki umudunuz, yaşadığınız süre boyunca veya yaptığınız iş süresince dünyanın gelişmesine bir şekilde katkıda bulunmaktır. Bilinçli veya bilinçsiz, bu sizin için adeta bir “görev” haline gelmiştir. Yaptığınız işlerden sonuç alma hevesiniz içinde, körü körüne birtakım ideolojilere kapılıp gitmemeye dikkat edin. Engeller karşısında gösterdiğiniz tahammül olgunluğu ,iş bitirici bir yapıyı ve aydınlanmayı beraberinde getirecektir. Şahsi çabalarınızı teşhis etmek için orta yaşlarınıza bakın.

5) Dolunay : Ayın döngüsünün tam ortasında doğmanız planlarınızı gerçeğe dönüştürmeye ilişkin bir yeteneğinizin olduğu anlamına gelmektedir. Siz mantığınızı, iç güdüleriniz ve yaratıcılığınız ile birlikte harmanlayarak ölçülemek konusunda uzmansınızdır. Üstelik bu evre, sizi geçmişe bağlarken aynı zamanda gelecekteki planlarınızı projelendirmeniz açısından bir köprü görevi görmektedir. Olumsuz yönünden değerlendirildiğinde, dolunay fazında doğmanız özellikle kendinizle olan ilişkiniz söz konusu olduğunda kendinizi suçlu hissetmenize ve yersiz korkular duyuyor olmanıza sebebiyet veriyor olabilir. Ruh halinizi partnerinize yansıtmamak yerine, kendi duygularınızı kontrol altına almayı öğrendiğinizde karşılıklı tatmin edici ve samimi ilişki sürdürebilmenin bir yolunu bulabilirsiniz ancak. Çabalarınızın meyvesini orta yaşlarınız geçtikten sonra alırsınız.

6) Küçülen Ay : İngilizceden dilimize ” Küçülen Ay” olarak geçen ” Disseminating Moon” tabirinde geçen “Disseminate” eylemi, “tohum serpmek” anlamına gelmektedir. Sizin hayattaki dürtünüz, bilginizi ve fikirlerinizi adeta toprağa ekerek gelecekte insanların tecrübelerinizden faydalanabilmesini sağlamaktır. Siz iletişimde iyisinizdir ve bir öğretmensinizdir. İdeallerinize kendinizi adarsınız ve eğer doğanızda devrim niteliğinde bir dokunuş varsa bu açık ve net dünyayı değiştirmeniz için bir dürtüdür. İnsanların hayatlarını zenginleştirme hevesinizde pekala bir uzlaşmaya varmak durumunda kalabilirsiniz. Kendi görüşleriniz ve başkalarının ihtiyaçları arasında kurmanız gereken dengeyi sağlamalısınız. 50’li yaşlarınızın ilk dönemi hayatınıza başarı ve memnuniyet duygusunu getirmelidir.

7) Son Dördün : Ömrünüzü anlayışınız, sempatiniz, olgunluğunuz ile dengeli bir şekilde geçirirseniz; nasihat verme ve öneri sunma konularında uzmanlaşırsınız. İnsanlara akıllarını toparlamalarında, farkındalıklarını artırmada, problemlerine çözüm bulmalarında, ve yaşamlarını düzenlemelerinde yardımcı olursunuz. Bazıları fikirciliğinizi katılık olarak adlandırabilir. Geçmiş zamana gitmeye ve nostaljiye meyillisinizdir. Geçmişi bir rafa kaldırmalı ve geleceğinize odaklanmalısınız. Memnuniyet duyma ve planlarınızı tamamlama olanağı 50’li yaşlarınızın sonlarında sizinle olacaktır.

8) Balsamik : Bu evre esas itibarıyla, hayatınızda neyin gelip geçtiğini düşünmek, yarım kalmış işlerinizi tamamlamak, ve gelecek yeni başlangıçlar için kendinizi hazırlamanız açısından bir şanstır. Size bu fazda; düşünceli, içgözlemsel nitelikler intikal etmiştir ve sizin hayalci ve düşünceli bir kişiliğiniz vardır. Sezgisel ve ileri görüşlü olmakla beraber sizler tabiat ananın işleyişi ve insanları anlama hususunda doğuştan irfan sahibisinizdir. Sizin için aktivite, fiziksel olmasından ziyade spiritüel ve entelektüeldir. Bitişler ve geçişler hayattaki tecrübeleriniz arasındadır bu nedenle hayatınız süresince birçok değişiklik yapabilirsiniz. Hayatınızın erken yıllarından ziyade yaşamdan sonrası, sizin için mutluluğun ve başarının asıl anahtarı niteliğindedir.

KAYNAK

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar