Barselona’da Gezilecek 10 Harika Yer

679-ispanyanin-cilgin-sehri-barcelona-ispanyanin-cilgin-sehri-barcelona-650x0

İpucu: Barselona meraklılarının kaçırmaması gereken bir başka yazı: Belki de Dünyadaki En İyi Şehir: Barselona!

1.La Sagrada Familia

La Sagrada Familia turistlerin Barselona’da en çok uğradıkları yer. Yıllık neredeyse 2.8 milyon ziyaretçisi bulunuyor. Bu devasal ve eşsiz yapıt Antoni Gaudi tarafından tasarlandı. Yapımı 1882 yılında başlamış olsa da, günümüzde hala devam etmekte. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Ziyaretçiler tasarım ve dini semboller karşısında büyük hayrete düşeceklerdir. Muhteşem iç ve dış tasarımıyla La Sagrada Familia mutlaka gezilemesi gereken yerlerden birisi.

la-sagrada-familia-listelist-4

2.La Rambla

Burası muhtemelen Barselona’nın en ünlü caddesi. Bazen Las Ramblas denildiği de oluyor çünkü her sokağı insana farklı hisler uyandırıyor. Plaza Catalunya’dan, liman ve sahile ulaşabilirsiniz. Cadde boyunca birçok bar, restoran ve ünlü Boqueria Market mevcut.

spain-barcelona-la-rambla-day-l

3.Casa Mila

Yapımı 1906 ve 1910 arasına dayanan, Antoni Gaudi tarafından tasarlanmış olan son sivil yapıttır. Bu renkli yapıt, Antonio Gaudi’nin en eksantrik ve baştan çıkarıcı yapıtı olarak görülmektedir çünkü hiç düz bir köşesi yoktur. Aynı zamanda Gaudi’inin birçok çalışmasını sergilemektedir.

casa-mila

4.Barceloneta

Barceloneta, Barselona’daki en ünlü sahil ünvanına sahip olması bir yana, şehir merkezine en yakın olandır aynı zamanda. 1.100 metre kumun yanı sıra, insanların yürüyüş yaptığı ve bisiklet sürdüğü bir yol da mevcut. Hiç şüphesiz bu sahil yaz aylarında özellikle çok kalabalık olmakta.

barcelonetabeach_01

5.Park Guell

Hiç şüphesiz burası Antonio Gaudi’nin en çok sevilen ve Barselona’nın en sembolik yerlerinden birisi. Gaudi burayı tasarlarken aklında daha yerleşik bir kompleks oluşturmak vardı. İki ev yapıldıktan sonra burası Barselona’ya satıldı ve daha sonrasında park olarak inşa edildi. Ünlü Salamander heykeli burada yer almakta. Muhteşem şehir manzarasıyla mutlaka gidilmesi gereken harika sihirli bir yer burası!

paqrue-guell

6.Casa Batllo

Modeli sonradan değiştirilen, 19.yüzyıla ait Gaudi’nin bir eseridir. Casa Batllo eşsiz mimarisiyle harika bir eser ve adı kötüye çıkmış iki tane teras girişine uzanan adı kötüye çıkmış sütunlar bulundurur. Dış tasarımı olduğu kadar iç tasarımı da şahanedir!

casa-battlo

7.Font Magica

Font Magica, Montjuic tepesinde bulunan bir çeşmedir. Bu çeşme 1929 yılında Uluslararası Barselona Sergisi için inşa edilmiştir. Bazı özel günlerde çeşme açıldığında, herkesin dikkatini çekecek bir su, ışık ve müzik şöleni oluyor. Aynı zamanda Palau National ışıksız bırakılıyor, bu şekilde harika bir arka plan oluşmuş oluyor.

5199084-la_font_magica_-the_magic_fountain-0

8.Montjuic

Burası merkezin güneybatısında bulunan, tepesi düz sığ bir tepe. Tepe’nin doğu tarafı neredeyse düz bir uçurum var. Fakat bu uçurum şehrin limanına harika bir manzara sağlıyor. Tepe’nin en üst noktası, son kalan temel yerleşkilerden oluşuyor. Diğer ilginç manzara ise Palau Nacional. Bu eşsiz yere uğramayı sakın unutmayın!

montjuic-0

9.Museu Picasso

4.000’den fazla esere ev sahipliği yapan bu müze, aynı zamanda 20.yüzyıl ünlü ressam Pablo Picasso’nun en yaygın koleksiyonlarına da sahip. Bu müze aynı zamanda Pablo Picasso’nun Barselona şehriyle kurduğu bağı bize gösteriyor. Gençliğinden, yetişikinliğinden ölümüne kadar devam etmiş olan bir bağ bu. Her resim tutkununun Picasso’nun eserlerini incelemesini tasviye ederim!

picasso-museum-6

10.Camp Nou

Sadece spor sevenlerin değil, Barselona’ya gelen çoğu turistin uğrak yerlerinden birisi. Bu stadyum ünlü takım F.C Barcelona’ya ev sahipliği yapıyor. 99.000 kişilik br kapasiteyle, Avrupa’nın en büyük stadyumu. Belki bir maça gidecek kadar şanslı bile olabilirsiniz!

BARCELONA, SPAIN - MARCH 03: A general view of the Camp Nou Stadium prior to the La Liga match between FC Barcelona and Sporting Gijon on March 3, 2012 in Barcelona, Spain. FC Barcelona won 3-1. (Photo by David Ramos/Getty Images)

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar