Zeki İnsanların Başarısının Ardında Yatan 7 Kural

başarı

Başarılı insanlar, zamanın para kadar önemli ve değerli olduğunu bilir; dolayısıyla akıllıca ve iyi kullanır. Boşa harcanan zaman asla geri gelemez. Mükemmel performans üreten bir güne sahip olmanız için her dakika akıllıca kullanılmalıdır.

1. Sabah Biraz Egzersiz Yapın

Richard Branson, sabah saat 5’de başladığı fitness rejiminin kendisinin çok verimli bir gün geçirmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Sabahları çalışmak sizi gün boyunca zihinsel olarak keskin ve fiziksel olarak aktif tutar.

egzersiz

2. Kahvaltı Esnasında Gündemi Takip Edin

Başarılı yöneticiler kahvaltıdan önce, gazetelerden ya da mobil cihazlarından takip ettikleri kaynaklar aracılığıyla mutlaka haber başlıklarına göz atıyorlar. Çünkü sektörlerini etkileyecek yerel ya da global gelişmeler, verecekleri kararlar için önemli ayrıntılar taşıyor olabilir.

kahvaltı

3. Yaptığınız İşi İlginç Kılın

SeatGeek’in kurucu ortağı ve CEO’su Jack Groetzinger görevlerini eğiterek eğlenceli hale getiriyor. Bir şey yapması için ne kadar zaman harcaması gerektiğini hesaplayan bir yazılım yazdı. Her gün, aynı şeyi birkaç saniye daha hızlı yaparak kendi kaydını kırmaya çalışıyor.

Hepimiz aynı şeyi yapmaya yetecek kadar eğitilmemiş olsak da, zamanımızı harfiyen haritalandıran birçok uygulama bulunmaktadır ve düzenli hatırlatıcıları veya ekran alarmlarını kullanmak; çalışmalarımızı daha çabuk tamamlamamıza yardımcı olmaktadır.

adam

4. Temel Yeterliliklere Odaklanın

Neyi iyi bilmiyorsanız, onunla uğraşmak zamanınızı alacaktır. Zaman yönetimi becerileri söz konusu olduğunda öğrenmeniz gereken şeyleri yapmak yerine, temel yetkinliklerinize en çok uygun düşen çalışmayla uğraştığınızdan emin olun. Bu, yeni şeyler öğrenmemeniz ya da daha önce olmadığınız bir şeyi denememeniz gerektiğini söylemek değildir, ancak bunu serbest veya boş zamanınızla sınırlı tutun. Shipt’in kurucusu ve CEO’su Bill Smith, herşeyi tek başına yapmak istediği kadar yetkili çalışanlara yetki vermekte, böylece en iyi neyi yapabileceğinden özgürce yararlanabileceğini söylüyor.

basarı

5. İyi Bir Haftasonu Planlayın

OfferUp’ın kurucusu ve CEO’su Nick Huzar, pazar günleri ile kendisinin ve çalışmalarının yeniden odaklanması için bazı zamanlara öncelik veriyor. Onun molaları, planlanmış ve önümüzdeki hafta planlamak için kullanılır.

İyi bir hafta sonu planlamak gerçekten işe yarıyor ve boşa harcamış olduğunuz boş zamanlarıınızı bastırma hissini ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Boş zamanınızı sadece sıkıcı bir homebody olmak yerine yapıcı bir şekilde harcayın.

haftasonu

6. Öncelikli Projeler Üzerinde Sabah Çalışın

Sabahın sessiz saatleri, önemli projeler üzerine rahatsız edilmeden odaklanabilmek için en ideal zaman. Bunun yanı sıra, gün içinde dikkatinizi dağıtabilecek her şeyin öncesinde bunlarla ilgilenmek, ilerleyen saatlerde de bu konularla ilgili alınacak kararların daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Günü, haftayı ya da önünüzdeki bir ayı planlamak sizi ve işleri yolunda tutan önemli bir zaman yönetimi şeklidir. Bu iş için sabahları kullanmak, ‘’büyük resmi’’ görebilmenize ve daha doğru bir planlama yapmanıza yardımcı olur.

laptop

7. Zihinsel Planlama Yapın ve Not Alın

Bir Zorunluluk Listesi Yapın. Bu size, hangi işin daha öncelikli olduğunu hatırlatacak ve zaman kaybı yaşamanızı engelleyecektir. Önünüzde yalnızca yapacağınız iş olsun, ilgisiz olanları kaldırın. Yönetici iseniz, ayrıntılarla uğraşmayın.

Yorumlar