Başarılı Ve Zeki İnsanların Takip Ettiği 3 Altın Kural

bill-gates-sozlari

Sizi daha fazlasını yapmaktan ve başarmaktan alıkoyan şey nedir? Önünüzde aşılması güç bir duvar mı var yoksa kaldırabileceğinizden çok daha bir kaya mı? İstikrarlı bir enerjiye ve bitmek bilmeyen bir motivasyona sahip olmak istiyorsanız, başarılı insanların kendi motivasyonlarını yüksek tutmaları için izlediği bu 3 basit adımdan yararlanabilirsiniz.

1.Olayların ardındaki temel sebebi görün

İşe geldiğinizde patronun sizden hemen hazırlaması gereken bir dosya istediğini düşünün. Nedenini söylemediği sürece bu dosyayı hazırlamak için çok da istekli olamayacaksınız. Fakat size bir şirketle anlaşma yapmak için bu dosyaya ihtiyacı olduğunu söylediğinde gerçek nedenini bildiğiniz için daha odaklanarak bu işi tamamlamak isteyeceksiniz.

konusma-yapan-adam

Hayatınızda da bu böyle olmalı. Yapılacaklar listesi hazırlamak yerine, neden o listedekileri yapmayı istediğinize odaklanın. O zaman isteklerinize ulaşmak için neler yapmanı gerektiğini daha iyi kavrayacaksınız. Etrafınızdaki başarılı insanları inceleyin. Onlar motivasyonlarını yüksek tutmak için yaptıkları yorucu veya sıkıcı işe değil, bu işi bitirdiklerinde elde edeceklerine odaklanan kişilerdir.

2.Büyük resmi görün

Çoğumuz bütünü algılamak yerine ayrıntılara takılırız ve bir süre sonra işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Kafamız karışır ve başarmak istediğimiz esas şeye odaklanamayız. Kendinizi olaylara uzaktan bakmaya alıştırın. Başarıya giden yolda önünüze herhangi bir engel çıkarsa bu engeli aşmak için resmin bütününe bakmayı deneyin. Evet detaylar önemlidir ancak detayların bütünleşerek oluşturduğu büyük resmin sizin asıl hedefiniz olduğunu unutmayın. İçinden çıkamadığınız bir ayrıntıyı kenara bırakıp başka şeylerle ilgilenmek pes etmek değil aksine ilerlemektir.

adam

3.Fikirlerinizi yazıya dökün

Başarılı insanlar fikirlerini ve başarmak istediklerini mutlaka kağıda dökerler. Çünkü fikirler aklınızda uzun süre kalır ve adım adım yazdığınızda bir sonraki hedefinize gidecek yolu daha rahat görmenize yardımcı olurlar. Kağıda dökmek hayallerinizi somut bir biçimde gerçekleştirmeye attığınız adımların manifestosu niteliğindedir. “Bu zaten aklıma getirebileceğim bir şey neden yazayım ki?” diyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü hedeflediğiniz şeyleri yazıya dökmek onlara fiziksel bir varlık kazandırmada atacağınız gerçek bir adımdır.

yazmak

Düşünün; aklınızdaki fikirler ve hedefler sizin beyninizde saklı ve üç boyutlu evrende hiç bir şekilde kendilerine yer bulmamaktalar. Ancak onları kağıt ve kalem kullanarak kaydettiğinizde onlara bu evren içerisinde bir gerçeklik kazandırmaktasınız. Tabi ki, “araba istiyorum” yazdığınızda ertesi gün büyülü bir şekilde araba sahibi olmayacaksınız. Ancak gözünüze sürekli olarak ilişen ve size hangi doğrultuda çalışmanız gerektiğini hatırlatacak bir el yazısı bir not size sürekli olarak hedefinizi hatırlatacaktır.

 

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar