Basketbol Oynamayı Biliyorsunuz.. Fakat Ya Geçmişini ?

Gelin bugün size sıkça rastladığımız bir sporun tarihçesinden bahsedeyim. Basketbol!

6

Hemen hemen her gün dünyanın her yerinde oynanan basketbolun tarihçesinden bihaber olan ahali. Size sesleniyorum, birlikte basketbolun derinliklerine inmeye var mısınız?

Öncelikle kim ortaya çıkardı?

ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Hristiyan Erkekler Birliği (YMCA) Eğitim Okulunda beden eğitimi öğretmeni olan Kanadalı Dr. James Naismith tarafından 1891’de icat edilmiştir.Basketbol ilk olarak 1891 yılında James Naismith tarafından oynatılan bu oyunu James Naismith’in Mayas kabilesinin ”Tlahiotenieé’ oyunundan esinlendiği düşünülmektedir. Atlet ve beyzbolculara kış antrenmanı yaptırmak amacıyla geliştirilen bu oyunda amaç, tahtadan yapılmış sepetlere topun sokulmasıdır. İlk oynayış şeklinde, 7 kişilik iki takım arasında 20’şer dakikalık üç devre üzerinden oynanmıştır. Oyunun asıl hedefini sepetler oluşturduğundan, Dr. Naismitih tarafından bu oyuna “sepet topu” anlamına gelen “basket ball” adı verilmiştir.

5

Güney Amerika’da yerleşik Mayas Kabilesi ile ilgili günümüze gelen kalıntılardan edinilen bilgilere göre, bu sportif kabilede basketbol biraz daha farklı tarzda veya daha çok fiziki güce dayalı oynandığı söylenebilir. Bugünkü Basketbol oyun alanının en az 5 misli büyüklükte bir sahada mermerden yapılmış duvarlar üzerine yerden yaklaşık 4 metre yüksekliğe yere paralel değil, dik olarak sabitlenmiş ve yarım metre çapındaki çemberlerle oynanan ”Tlahiotenieé” oyunu bugünkü basketbol sporundan daha zor şartları içinde barındırıyormuş.

1

Basketbol, yapılmasından kısa bir süre sonra YMCA’yı aşarak bütün okullara, üniversitelere ve hatta semtlerde bulunan jimnastik salonlarına kadar yayılmıştır. Gençlerde bu spora karşı uyanan istek ve heyecanda kulüpleri basketbol şubeleri açıp takımlar kurmaya zorlamış ve böylece basketbol, Amerika’nın en popüler ulusal oyunu haline gelmiştir.

4

 

1894 senesinde resmi kurallarla belirlenmiş ilk basketbol maçı ve uluslararası ilk milli basketbol maçı da 1897’de oynanmıştır. 1904’te Saint-Lovis Olimpiyatlarında gösteri niteliğinde oynanan basketbol, 1936 Berlin Olimpiyatlarında resmen yarışma programına alınmıştır.

2

Basketbol’un Türkiye’ye gelişi, 1904 yılına rastlamaktadır. İlk kez Robert Koleji öğretmenlerinin yönetiminde deneme amaçlı oynanmıştır. 1911’de ise, G.Saray Lisesi beden eğitimi öğretmeni Ahmet Robenson basketbol kurallarını dilimize göre uyarlamıştır; ancak, teknik bilgiler eksik olduğundan olumlu sonuçlar alınamamıştır. İlk çalışmalar ise 1920’de başlamaktadır. İlk basketbol ligi 1927’de kurulmuştur. 1933 yılından itibaren ise resmi müsabakalar yapılmaktadır.

Basketbol tarihinin bana göre en iyi iki oyuncusunun bazı sözleriyle ve onlara bulunulan atıflarla yazımı noktalamak istiyorum.

3

Kobe Bryant: “Başarı için ihtiyaç duyduğunuz enerji içinizdeki arzudadır.”

M. Jordan: “Ben sahada 5 kişiyi nasıl geçeceğimi değil, o 5 kişinin beni nasıl durduracağını düşünürüm.”

Kobe Bryant: “Avla ya da avlan”

M. Jordan: “Herkes bir gün Micheal Jordan olmak istiyor. bense her gün Micheal Jordan olmak zorundayım.”

96/97 sezonunda Chicago antrenörü mola aldığında Jordan’ın takım arkadaşlarına:

“Topu Jordan’a verin ve s..tirin gidin.”

M. Jordan’dan Kobe’ye :” Ne olursa olsun her zaman agresif ol.”

M.Johnson: “Dünya’da iki tip basketbolcu vardır; Jordan ve diğerleri.”

JORDAN “Kariyerim boyunca 9000’den fazla başarısız atış yaptım, 300’den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandiracak atişi ıskaladım.. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım.. İşte başarımın sırrı…”

Kobe Bryant: “Mamba out.”

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar