Bebek Ağladığında Ne Yapmalı?

bebek ağladığında ne yapmalı

Bebeğinizin gece boyunca deliksiz bir uyku çektiğinden emin olmak neredeyse tüm anne babaların en büyük önceliklerinden biri. Ancak bunu yapmak çoğu zaman göründüğünden daha zor olabiliyor.  Bizde bu yazımızda bebek ağladığında ne yapmalı? diye kendine soran anne babalara biraz olsun farklı bir bakış açısı kazandırmayı amaçlıyoruz. İşte geceleri uyumamakta direten küçüklerle baş etmek ve onlara uyku disiplinini aşılamak amacıyla çokca uygulanan yöntemlerden birinden bahsedeceğiz bugün. “Bırak ağlasın” metodu. Kısacası bu yöntem, gecenin yarısında ağlamalar ve haykırışlarla beşiğini, yatağını inleten ufaklıkla ilgilenmeyerek, ağlamaktan yorgun düşürerek mecburen uyumasını sağlamak olarak tanımlayabiliriz. Bebek ağladığında ne yapmalı diye soran genç anne babalara ilk olarak biraz acımasızca gelsede, bu metodun yaygın bir şekilde uygulanmasının altında aslında gayet mantıklı bir düşünce yatmakta. Buna göre her ağladığında onu rahatlatacak ve kendisiyle ilgilenecek birilerinin yanına geleceğine emin olan bebek ileriki yaşlarda da, uyku için anne babasına bağımlı kalabilir. Daha da önemlisi uyku gibi en basit fonksiyonda dahi anne babaya bağlı yetişen bebek, ileride sosyalleşmesi gerek yaşlarda amiyane tabirle “ana kuzusu” olarak kalarak, anne babası dışında yeni arkadaş edinmekte ve bu yeni ortamda kendini savunmakta zorlanabilir.

ağlayan bebek

Bebek Ağladığında Ne Yapmalı?

Yakın tarihe kadar bebek ağladığında ne yapmalı sorusunun cevabını araştıran bilim insanları, bebeğin yalnız başına kalarak uzun süreler ağlamasının gelişmekte olan yavrunun nörolojik yapısı için zararlı olduğu ve zaten zayıf olan metabolizmasına gereksiz stres yükleyebileceği düşünülüyordu. Bebeğin yalnız başına ağlayarak uyutulmasının, bebeği duygusal olarak boşluğa ittiğine, duygusal olarak güvensizlik çekebileceğine ve anne babasına olan sevgi bağının bu güvensizlik haline bağlı olarak azalabileceği düşünülmekteydi.

Ancak güncel tarihlerde yapılan bir çok araştırma bunun tersini iddia etmektedir. Avustralya ‘da Pediatrics dergisinde yayınlanan bir çalışma, bebeğin ağlayarak uykuya dalmasının “aşırıya kaçılmadığı” durumlarda zararsız olduğunu ortaya koydu. Hatta ağlamalarına karşılık kendileriyle ilgilenilmeyen bebeklerin, diğer bebeklere oranla 15 dakika daha erken uyudukları ortaya çıktı.

bebek ağlaması

Bebek Nasıl Uyutulur?

Bebeğin kritik dönem olarak adlandırılan ilk 4 aylık evresi geçtikten sonra, hekime danışılmasını gerektirecek herhangi bir sağlık problemi yoksa artık uyku düzeninin oturmuş olması gerekmektedir. Peki “bebeğim uyumuyor” , “nasıl bebek uyutulur” gibi sorularla boğuşuyorsanız size tavsiyemiz bebeğiniz için bir uyku rutini oluşturmanızdır. Aşağıdakine benzer kendi bebeğinize uygun bir rutin oluşturabilirsiniz;

  1. Bebeğinize yatarken sürekli aynı giysileri giydirmek bebeğe uyku zamanının geldiğini bilinçaltı bir sinyalle iletecektir.
  2. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus, bebeğinizi yatağına henüz uyanık vaziyetteyken yatırmak. Başka bir yerde uyutup sonra, beşiğine taşımak çoğu zaman işi kolaylaştırıyor gibi gözükse de uzun vadede başınızı daha çok ağrıtacak bir yöntemdir. Bebeğiniz henüz uyumamış ancak uykulu durumdayken beşiğine koyulduğunda yine bilinçaltı düzeyde beşiğin içerisinde uyunulması için varolan bir mekan olduğunu algılayacaktır.
  3. Son ve en zor kısım ise bebeğinizi yatırıp bir süre uyuması ve güvende olduğu yönünde telkinlerde bulunduktan sonra, odayı terketmek. Bebeğiniz ancak bu yolla kendi başına uykuya dalmayı öğrenebilir. İlk bir kaç gün sizin açınızdan da duygusal bakımdan zorlayıcı olabilir. Sonuç olarak minik yavrunuzun yardım çığlıklarına aldırış etmemek her anne baba için zorlayıcı bir durum. Ancak bunun bebeğinizin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için yaptığınız ilk alıştırmalardan biri olduğunu unutmayın. Takip cihazları ile bebeğinizi takip edin ve kendine zarar verebilecek bir pozisyona girmediği sürece, bebek uykuya dalana kadar odaya adımınızı atmayın. En geç 1 saat sonra mırıltılar arasında çocuğunuzun uykuya daldığını göreceksiniz. Ancak bu yöntemi uygularken bebeğinizin altının temiz olduğuna emin olun. İsteyeceğiniz son şey uykuya dalmakla ilgili problemi olmayan bebeğinizi, pis bir bez ile yatağa göndermektir.

ağlayan bebek fotosu

Bebeğiniz uzunca bir süre boyunca düzenli olarak aralıksız ağlamaya devam ediyor ise, bu yöntemi biraz farklılaştırarak denemenizi öneririz. Örneğin bir süre sonra bebeğinizin yanına gidin ve kucağınıza almadan sakinleştirin. Ertesi gün bebeğinizin yanına gitme sürenizi biraz daha uzun tutun. Örneğin ilk gün 15 dakika sonra yanına gittiyseniz, ertesi gece 30 dakika sonra yanına gidin, bir sonraki gün 45 dakika sonra. Bu şekilde bebeğinizin ağladıktan sonra yanına gitme sürelerinizi uzatarak kaçınılmaz olarak 1 hafta sonunda çocuğunuzu sorunsuz bir şekilde uyutabileceksiniz.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar