Beyaz Irka Meydan Okumuş Efsanevi Lider Malcolm X’ten 17 Büyük Söz

malcolmx

Asıl adı Malcolm Little olan Malcolm X, 1925 yılında siyahilerin özgürlüklerine kavuşamayacaklarına ve Afrika’ya geri dönmeleri gerektiğine inanan Earl Little isimli bir rahibin oğlu olarak dünyaya geldi. 5 yaşındayken babasını faili meçhul bir cinayete kurban veren ve annesi akıl hastanesine kapatılan Malcolm, yoksulluk ve zorluklar içinde geçen çocukluğunun ardından 1946’da hırsızlıktan hapse mahkum oldu. Bu dönemde siyahi milliyetçiliği savunan Nation of Islam (İslam Ümmeti) hareketinin lideri Elijah Muhammed’in görüşlerini benimseyen Malcolm, 1952’de cezaevineden çıkınca bu harekete katıldı. Bu tarihten itibaren davasının isimsiz bir hizmetkarı olduğunu simgelesin diye X soyadını kullanmaya başlayan Malcolm, enerjisi ve sözünü sakınmayan, hararetli hitap tarzı sayesinde kısa sürede hareketin önde gelen yüzlerinden biri oldu. Zaman içinde Elijah Muhammed ile hareketin odak noktaları, kullandığı yöntemler ve dine bakış konularında anlaşmazlığa düşen Malcolm X, 1964’te Nation of Islam’dan ayrıldı.

malcolmx

1. Eğitim gelecek için pasaporttur çünkü yarın; bugün onun için hazırlığını yapana aittir.

2. Barışçıl olun, nazik olun, kurallara uyun, herkese saygı gösterin ama biri sizin üstünüze elini koyuyorsa onu mezarlığa gönderin.

3. Sıkıntıdan daha iyi bir şey yoktur. Her yenilgi, her kalp kırıklığı, her kayıp bir sonraki aşamada performansınızı arttırabilmek için kendi içinde tohumlarını ve almanız gereken dersini barındırır.

malcolm-x

4. Medya bu dünyadaki en büyük oluşumdur. Suçluyu masum, masumu da suçlu yapacak gücü vardır. Çünkü medya, kitlelerin zihinlerini kontrol eder.

5. Zamana verdiğimiz değer başarı ve başarısızlığımızı belirler.

6. Babam gerçek adını bilmiyordu, ismini dedesinden almış, dedem de ismini kendi dedesinden almış ve o da ismini köle olarak hizmet ettiği sahibinden almış.

7. Kimse size özgürlük veremez. Kimse size eşitlik, adalet veya herhangi bir şey veremez. Eğer insansanız, siz alırsınız.

malcolm_x_

8. Eğitim olmadan bu dünyada hiçbir yere gidemezsiniz.

9. Barışı özgürlükten ayıramazsınız çünkü hiç kimse özgür olmadıkça barışçıl olamaz.

10. En güzel öğüt örnek olmaktır.

11. Kıskançlık insanları kör ediyor ve açık düşünmelerini imkansız hale getiriyor.

x

12. Yoksul kenar mahalle yaşantısı normal görünüyorsa utancınız, mahremiyetiniz yok demektir.

13. Bir zamanlar suçlu olmak bir utanç değildir ancak bir suçlu olarak kalmak asıl utanç verici şeydir.

14. Eğer eleştirileriniz yoksa muhtemelen başarınız da yoktur.

malcolm_x_

15. Özgürlük için savaşan bir adam olmanıza gerek yok, tek yapmanız gereken zeki bir insanoğlu olmak.

16. Hakikat mazlumların tarafındadır.

17. Tökezlemek başarısızlık değildir.

malcolm_x_

Hayatının son döneminde Amerikan toplumunun ırk problemini çözmesi için İslam dinini anlaması gerektiğini ve tüm ırkların kardeşliğini esas alan bir insan hakları mücadelesini savunan Malcolm X, bu dönemde El-Hajj Malik El-Shabazz (el-Hac Malik eş-Şahbaz) ismini kullanmaya başladı.

Malcolm X, 21 Şubat 1965’te Harlem’de konuşma yaparken silahla vurularak öldürüldü.

Malcolm X’in, ünlü siyahi yazar Alex Haley ile kaleme aldığı hayat hikayesi, 20. yüzyılın en önemli otobiyografilerinden biri olarak gösteriliyor.

Yorumlar