Bilge Öğretmenden Şaşırtan Bir Hayat Dersi

cizgi-one-cikan

Öğretmen sınıftaki zeki ama aynı zamanda kıskanç öğrenciye sordu: “Niçin arkadaşlarını çekemiyor, onlara kötü davranıyor, onların yaptıklarını bozup sürekli olarak kavga ediyorsun?”

Öğrenci şöyle cevap verdi: “Çünkü, onların beni geçmelerini istemiyorum. Bu sınıfta en iyi hep ben olmalıyım!” dedi.

Öğretmen masasından kalkıp, eline bir parça tebeşir aldı ve tahtaya bir çizgi çekti. Öğrencinin yüzüne bakıp bu çizgiyi nasıl kısaltırsın diye sordu.

duz-cizgi

Kendine güvenen ve oldukça zeki olduğunu düşünen öğrenci hemen atıldı ve “Çizginin bir parçasını silerim!” diye cevapladı öğretmenin sorusunu. Öğretmen bu cevabın doğru olmadığını söyledi ve öğrencinin cevabını kabul etmedi.

Öğrenci biraz daha düşündü ve eliyle çizginin bir bölümünü kapattı. “İşte kısaldı!” dedi. Ancak öğretmen bu cevabı da kabul etmedi. Bu cevap da yanlıştı.

beyinnnnnnnn

Öğrenci çıkmaza girmişti. Bir türlü doğru cevabı bulamıyordu. En sonunda doğru cevabı alamayacağını anlayan öğretmen,tahtaya ilkinden daha uzun bir çizgi çekti ve “Şimdi bak bakalım, birinci çizgi nasıl görünüyor?” diye sordu.

Öğrenci başını önüne eğerek “Daha kısa” dedi.

“Bilgini ve yeteneklerini arttırarak kendi çizgini uzatman rakibinin çizgisini bölmeye çalışmandan daha iyidir” dedi öğretmen. Haklıydı…

Kendinizle yarışın, başkalarıyla değil.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar