Bilim Açıklıyor: Kendi Yaşıtları Arasında Saygı Gören Kişilerin Farklı Yaptığı 3 Şey

saygin-erkek-tipi

Journal of Psychological Science’da yayınlanan son araştırma grup projeleri ve diğer sosyal etkileşim gerektiren durumlarda diğer insanlara oranla sözü daha fazla dinlenen ve saygı gören kimselerin neyi farklı yaptığıyla ilgili bazı enteresan bilgiler ortaya koydu. Chicago Üniversitesi öğrencileri arasında yapılan bu araştırmada deneklere bir grup insanın videosu ve ses kayıtları dinletildi ve ardından video veya ses kaydındaki şahıslar üzerindeki görüşleri soruldu. Sonuçlar ise hem tahmin edilebilir hem de şaşırtıcı.

Group of happy teenage friends having fun

Saygı duyulan kişilerin 3 ortak özelliği

Genel kanının aksine yapılan deneyde dış görünüşün saygın bir intiba uyandırma konusunda o kadar da etkili olmadığı ortaya kondu. Çekicilik gibi dış görünüm odaklı kavramların dünya görüşü veya iş hayatı gibi profesyonel odaklı konularda ikinci planda görüldü anlaşılıyor. Deney saygı uyandırma konusunda konuşma ve ses tonu kullanımının birinci sırada yer aldığını ortaya koyuyor. Deneyde hitabet yeteneği olarak yüksek puan alan kişilerin hepsinin, saygınlık ve işe tercih edilme kıstaslarında da yüksek puan aldığı görülüyor.

düşünen adam

1. Derin ve kalın bir ses tonuyla konuşurlar

İnsanoğlu en eski çağlardan bu yana ince ses tonunu gerginlik veya gelişmemişlik belirtisi olarak algılamakta. Dolayısıyla bunun tam tersi olarak kalın ve derin bir ses tonuna karşı içgüdüsel olarak güven duymaktayız. Bu yüzden, prestijli markaların reklam filmlerinde sürekli olarak kalın ve derin ses tonuna sahip kişileri tercih etmektedir. Ayrıca cümlenin ya da kelimenin sonunda ses tonunu arttırmaktan da kaçınmalıyız. Çocukların bir istekte bulunurken sürekli olarak yaptığı bu cümle sonunda ses tonunu inceltme olayı “Uptalk” olarak anılmaktadır. Bu durum konuşunun kendinden emin olmadığı izlenimini vermekte ve konuşan kişiyi çocuksu göstermektedir.

konusma-yapan-adam

2. Dolgu kelime ve ses kullanmazlar

Etrafınızda da sıkça rastladığınız bir durumdur bu. “Immm” , “Eeee” , “Şimdi şöyle…”  ve bunun gibi daha bir çok nida ve kelime öbeği anlatılan şeyin içinde kulağınıza çalınır. Yapılan araştırma sözü geçen ve saygın bireylerin bu dolgu seslerini diğer insanlara kıyasla çok daha az kullandığını ortaya koyuyor. İnsanlar anlattığı şeyin arasında anlamı olmayan ve anlatılan şeyin süresini gereksiz yere uzatan dolgu kelime ve sesler kullanan kişileri daha az ciddiye alma eğilimindeyken, bu öbekleri kullanmayan insanların söylediklerini dinlemek için daha fazla efor sarfetmektedirler.

karizmatik-adam

3. Akıcı Konuşurlar

Girdiği çevrelerde saygı uyandıran insanların bir diğer belirgin özelliği ise akıcı konuşabilmeleridir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta “akıcı” ile “hızlı” arasındaki ayrımı iyi yapabilmektir. Ağır bir düzenle konuşan bir birey de akıcı bir konuşma uslübuna sahip olabilir. Yani akıcı konuşma, kelimelerin ağızdan çıkış hızı ile alakalı değil, kelimelerin düzgün ve dil kurallarına uygun bir biçimde sıralı olarak ağızdan çıkması ile alakalıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere akıcı konuşma ancak ve ancak zengin bir kelime hazinesi ile mümkündür. Bunu kazanmanın en etkili yolu ise hepimizin pek tabii bildiği üzere kitap okumaktan ve sözlük alıştırmaları yapmaktan geçmektedir.

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar