Bilime Göre Aile Büyüklerinizle Vakit Geçirmek Onların Ömrünü Uzatıyor!

yasli-adam

Yalnızlık salgın bir hastalık gibidir. Bazı araştırmalar yalnızlığın obeziteden bile daha ölümcül olabileceğini iddia ediyor. Çalışmalar obez insanların yaşama şanslarının obez olmayanlara göre %18, yalnız insanların yaşama şanslarınınsa diğer insanlara göre %50 daha riskli olduğunu gösteriyor.

yaslilari-ziyaret-etmek

Yalnızlık özellikle yaşlı insanlarda stres, sıkıntı ve üzüntüye yol açıyor. Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yalnızlık kan basıncı üzerinde önemli derecede etki yaratıyor. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor ve depresyon riskini, kalp çarpıntılarını, felç riskini arttırıyor.

Yaşlı insanlarla vakit geçirmek onların daha uzun ve sağlıklı yaşamasını sağlıyor.

Yaşlı insanları ziyaret etmek, onlarla telefonda konuşmak sadece düşünceli bir birey davranışı olmaktan öte, onların hayat kalitelerine olumlu etki ediyor. Yalnız olan yaşlı bireylerin yalnız olmayan, akrabalarıyla veya torunlarıyla vakit geçiren bireylere göre hastalıklara yakalanma oranının daha yüksek olduğu iddia ediliyor.

annesini-ziyaret-eden-kiz

Hatta yalnızlık yaşlılık sürecini hızlandıran bir etken olarak görülüyor. Düşünüldüğünde de mantıklı olduğunu anlıyoruz. Sevdikleriyle bir arada olan yaşlı bireylerin daha mutlu ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelerinin yalnız olan yaşlı bireylere göre yüksek olması bilimsel bir araştırma gerektirmiyor fakat bilim de bunu destekler nitelikte araştırma sonuçları sunuyor. İstatiksel olarak bakacak olursak; araştırmalar 1600 yaşlı birey (ortalama 71 yaşlarında)  üzerinde yaptığı çalışmadan hareketle, düzenli olarak akrabaları tarafından ziyaret edilen yaşlıların %14’ü hayatını kaybederken, kimse tarafından ziyaret edilmeyen yaşlı bireylerin ise %23’ünün hayatını kaybettiğini gösteriyor.

yasli-kadin

Sizden yaşça büyük insanlarla vakit geçirmek hem sizin için hem de onlar için çok yararlı bir aktivite niteliğindedir.

Yaşlılar anlatacakları birçok hayat tavsiyeleriyle ve tecrübeleriyle size birçok şey katacaklardır. Üstelik genellikle anlatmaya heveslidirler. Onlarla konuşmaya başladığınızda size birçok şey anlatmaya başlayacaklardır. Yapacağınız her diyalog derin konular veya dünyayı kurtarmak üzerinde olmak zorunda değil. Yaşlı bireylerden bunu beklemezsiniz tabii ki ama bazen saçma gelebilecek nitelikte konuşmalara dahil olmak bile iyi hissettirebilir. Hayatın absürdlüğünün, aslında ne kadar onu abarttığımızın farkına varırız. Bu bizi hafifletir. Bu şansı yaşlılarla konuşurken elde edebilirsiniz. Çocuklarınızın komik anılarından, onların yaşadıkları mutlu anlardan bahsetmek, sadece basitçe hayattan konuşmak bazen yapmanız gereken şey olabilir. Beklentinizi çok da düşük tutmayın. Kim bilir belki de “Ne konuşabilirim ki?” dediğiniz anneanneniz ya da babaannenizin size anlatacakları, şaşıracağınız tonlarca tecrübesi vardır.

yasli_kadin

Aile büyüklerinizin sağlıklı bir şekilde hayatta kalabilmeleri için, kalan zamanlarını iyi geçirebilmeleri için onları aramayı, ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Sürekli sizin iyiliğiniz için duacı olan insanları sizi görmekten mahrum etmeyin.

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar