Bilime Göre Gerçekten de Zeki İnsanlar Daha Az Arkadaşa Sahip Olmayı Tercih Ediyor

zeki-insanlar-az-arkadas

Birçoğumuz zaman zaman hayatı dolu dolu yaşamayı sağlayan etmenlerin neler olduğunu düşünmüşüzdür. Bu etmenler etrafımızın ailemizle ya da arkadaşlarımızla sarılması olabilir mi?

intelligent people gif ile ilgili görsel sonucu

Hayatınızda daha önce hiç çok zeki bir tanıdığınızın ya da arkadaşınızın etrafındaki insanları gözlemlediniz mi? Ya etraflarında kaç tane arkadaşının olmasını istediklerini düşündünüz mü? Daha zeki insanlar daha az arkadaşları olmasını tercih ediyorlar ve işte bunun sebeplerini sizlere açıklıyorum.

Çoğu İnsanı Mutlu Eden Nedir?

happy people picture ile ilgili görsel sonucu

British Journal of Psychology (İngiliz Psikoloji Dergisi), gerçekten dolu dolu yaşanmış bir hayatı sorgulayan soruları eşeleyen yeni bir araştırma yayınladı. Atalarımızın yaşadığı avcı-toplayıcı hayat tarzının, bizi şuanda mutlu eden duyguların temellerini attığı ortaya çıktı. Anket, yaşları 18-28 arasında değişen 15.000 kişiye uygulandı. Araştırmacılar, insan nüfusunun daha yoğun olduğu bölgelerde yaşayan insanların diğerlerine göre hayat kalitelerinden daha memnuniyetsiz olduğu sonucuna vardı. Diğer bir bulunan bilgiyse, yakın arkadaşlarla ne kadar fazla sıklıkta sosyal etkileşimde bulunulursa o insanın kendisine mutlu olduğunu hissettirmesi de o kadar gelişir.

Zeki İnsan Bir İstisnadır

İlgili resim

Ancak, burada istisnai bir durum söz konusudur. Zekâ seviyesi yüksek olanlar için bu bağlantılar ciddi şekilde önemini yitirir. Hayat memnuniyetinde nüfus yoğunluğunun etkisi, düşük IQ’lu bireyler için iki kat daha fazladır.  Bu yüzden arkadaşlarınızla daha sık sosyalleştiğinizde,  ne kadar zekiyseniz hayattan o kadar az memnun olursunuz. Ama neden?

Zeki İnsanlar Uzun Dönemli Hedeflere Odaklanırlar

zeki insan resmi ile ilgili görsel sonucu

IQ’su yüksek bireyler zekâlarını kullanma kapasitesi hususunda konu sosyalleşmeye gelince pek oralı olmazlar. Peki neden? Zeki kişiler uzun dönemli hedeflere odaklanırlar. Zekâlarını kendilerinden daha büyük bir şey yaratmak için kullanmaya mecbur hissederler, belki de kendilerini biraz bu davranışa doğru sürüklerler.

Örneğin, okuldan mezun olmuş ya da kendi işini başlatmış bir tanıdığınızı düşünün. Kendi arzu ve hedeflerine ulaşmaya çalışırken, sosyal ilişkilerini hedeflerine ulaşmak ve işlerinden kopmamak için minimum seviyeye indirmek zorundadırlar. Zeki bir insan, kendisinden daha büyük ve daha iyi bir şey başarmak umuduyla sosyal ilişkileri onları uzun dönem hedeflerinden alı koyan bir dikkat dağıtıcı olacak görür, ki bu da onların bu kadar iyi olmasına tümden bir etki yaratabilir.

Zeki bir insan uzun dönemli hedeflere ulaşmayı istediği dönemde, Cumartesi akşamı birkaç arkadaşıyla dışarı çıkmaktansa evde kalarak hayalleri ve hedeflerine ulaşacağı doğrultuda çalışır. Bu arkadaşlığa değer vermediklerinden dolayı değildir çünkü değer verirler. Ancak mükemmeliyeti başarmak için an kolladıkları bir dönemde, sosyalleşmeyi dikkat dağıtıcı bir olay olarak görebilirler.

İnsan Beyninin Gelişim Sürecinde Zeki İnsanların Beyni Nasıl Daha Farklı Gelişir?

zeki insan resmi ile ilgili görsel sonucu

İnsan beyni geniş ovalarda yaşayan atalarımızın ortamındaki ihtiyaçları karşılayacak şekilde zaman içinde gelişmiştir. Nüfus yoğunluğu düşüktü ve avcı toplayıcı hayat tarzını yaşayarak hayatımızı sürdürürdük. Bu zamanlarda, yaşamımızı sürdürmek ve türümüzün devamını sağlamak için hayat boyu süren arkadaşlıklar gerekliydi.

Bugüne geldiğimizde, hayatımız çok büyük bir oranda değişti ve bundan dolayı birbirimizle kurduğumuz etkileşimler de aynı şekilde farklı bir hal aldı. Zeki insanlar, modern hayatın bize sunduğu yeni zorluklarla daha iyi mücadele ediyor olabilir. Bu da şu demek, zeki insanların evrimsel bir şekilde yeni sorunları çözme hususunda daha gelişmiş bir kabiliyetleri vardır, zamanı daha iyi yönetirler ve yeni durumlarda etkili bir şekilde baş ederler.

Zekiyseniz, yeni şeylere daha kolay adapte olursunuz ve modern dünyayla atalarınızdan aşina olduğunuz konuları bir araya getirmede daha kolay bir süreç yaşarsınız. Yüksek nüfuslu bir yerde yaşamanın, iyi hissetmeniz konusunda daha az bir etkisi olabilir ancak hayallerinizi ve arzularınızı gerçekleştirmek istediğinizde avcı-toplayıcı ihtiyacını terk edebilmek için sosyalleşmeniz gerekir.

Zeki İnsanlar İlişkilerine Daha Farklı Bir Şekilde Değer Verir

insan ilişkileri ile ilgili görsel sonucu

Zeki kişiler hepimizde olduğu gibi arkadaşlığa ve ilişkilere değer verir ancak zamanlarını kiminle geçirecekleri konusunda çok daha seçici olmaya meyillidirler. Bu onların arkadaşlığa değer vermemesinden ve sıklıkla sosyalleşebilecekleri ortamlardan kaçınmalarından kaynaklanmaz. Bu kişiler sadece kişisel isteklerine de değer vermek ister.

 

KAYNAK

Elif Belemir Çakın

Elif Belemir Çakın

Kendini bildi bileli girdiği her ortamda adını en az 5 kez tekrarlamak zorunda kalan ve bundan asla yılmayan,Mütercim-Tercüman adayı, Makedon göçmeni, Balık burcu ve bir o kadar da kitap kurdu... İşte o benim efenim Belemir, memnun oldum☺️
Elif Belemir Çakın

Ekleyen Elif Belemir Çakın

Elif Belemir Çakın

Kendini bildi bileli girdiği her ortamda adını en az 5 kez tekrarlamak zorunda kalan ve bundan asla yılmayan,Mütercim-Tercüman adayı, Makedon göçmeni, Balık burcu ve bir o kadar da kitap kurdu... İşte o benim efenim Belemir, memnun oldum☺️

Yorumlar