Bilimsel Araştırmalara Göre Sizi Anında Daha Zeki Gösterecek 7 Tüyo

clark-kent

Bilim insanlarına göre zeka birçok kompleks etkenin birleşiminin sonucu, bunlar genlerden tutun içinde büyüdüğümüz çevre olabilir. Ancak IFLScience’a göre olduğumuzdan daha zeki görünmek mümkün. Birçok kişinin katılımıyla gerçekleştirilen deneyde kişilere çeşitli haller ve durumlar içerisinde kimleri zeki kimleri daha az zeki buldukları soruldu. Sonuçlar toplumsal bir bakış açısıyla kimleri daha zeki görme eğilimde olduğumuza dair güzel ipuçları ve tüyolar sunuyor.

1. Kalın gözlükler takın. Araştırmalara göre gözlük takıyorsanız daha az çekici ancak daha zeki görünürsünüz. Araştırmacıların sonuçlarına bakıldığında çerçeveli veya çerçevesiz gözlük takan insanlar takmayanlardan daha fazla zeki oyu aldı.

clark-kent

2. Yapılan araştırmada elinde tuttuğu eşya veya içeceklere göre kişilerin değerlendirilmesi istendiğinde, deneklerin en az zeki gördükleri kişilerin elinde “bira” kutusu tutan kişiler olduğunu ortaya çıktı…

3. Ortanca isme sahip olmak ve ortanca isminizin yalnızca baş harfini kullanmak kişilerin gözünde zeki bir birey profili yaratıyor. Psikologlar “İnsanların ortanca isminin baş harfinin başkaları tarafından farklı bir algısı var.” diyor. “Bu insanların algılanan sosyal statüsünü değiştiriyor.” Örneğin; John F. Kennedy.

john-f-kennedy

4. Kelime dağarcığınızla hava atmak zeki görünmek için uzun zamandır kullanılan bir taktik. Ancak yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, laf kalabalığı yapmak geri tepiyor. 2012 yılında Princeton’da yapılan bir çalışmaya göre gereksizce uzun kelimeler kullanan kişiler, karşılarındaki kişiler tarafında daha boş kimseler olarak görülüyor. Bunun yerine, hedef odaklı kısa ve kesin konuşan kişiler daha zeki ve etkili bir birey imgesi bırakıyor.

okumak

5. 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre konuştuğunuz insanla göz teması kurmak karşınızdaki insanda yarattığınız zeka algısını olumlu yönde etkiliyor. Yapılan bir deneyde 182 öğrenci çiftlere bölündü. Yarısına zeki görünmeye çalışmaları söylendi, diğerlerine hiçbir komut verilmedi. Sonrasında her partnerden karşısındakine zeka puanı verilmesi istendi. Zeki görünmeye çalışan insanların en yaygın yaptığı hareket karşısındakiyle göz teması kurmaktı.

6. Yüzde, dudakta, dilde kullanılan piercing ve benzeri takılar her ne kadar bir çoklarına göre hoş bir görüntü sergilese de, konu zekaya geldiğinde durum malesef tam tersi istikamete doğru ilerliyor. Yapılan araştırmalarda, deneklerin büyük çoğunluğu kaş, dudak ve dil gibi yüzün görünüen bölgelerinde piercing sahibi olan kişileri en az zeki gördükleri kesime ayırdı…

piercing-1

7. Gülmek ve zeki görünmek arasında gerçekten de şaşırtan bir bağ var. Sıkı bir espri anlayışı diğer insanlar tarafından zekanın belirtisi olarak görülüyor. Bir çalışmada bilim insanları, üç adama barda yanlarında bir kadın otururken diğer erkek arkadaşlarına komik bir hikaye anlatmalarını söyledi. Deney gereği sonra kadına yaklaşıp numarasını istemeleri gerekliydi. Gittikten sonra da araştırmacılar kadından erkeklere puan vermesini istedi. Sonuçlar espri yapan erkeklerin daha çekici ve zeki olduğunu gösterdi.

Araştırmalar esprili olmanın erkekler için işe yaradığını söylerken, gülümsemenin ise kadınlar için en çok işe yaran taktik olduğunu ortaya koydu.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar