Bilimsel Olarak Erkeklerin Hangi Saç Rengi Ve Saç Uzunluğunu En Çekici Bulduğunu Biliyor Musunuz?

sac-sekli

Kadınlara hangi saç rengi ve hangi saç uzunluğu yakışmakta? Yapılan son bir araştırma dikkat çekici bulgular ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre özellikle açık ve parlak renk çekicilikle, gençlikle ve sağlıkla ilişkilendiriliyor. Araştırmada açık renkli orta uzunluktaki saça sahip kadınlar en çekici kadın grubu. Fakat aynı araştırmaya göre siyah ve uzun saçta azımsanmayacak oranda çekici bulundu. Bu da beğenilerin zıtlıklarını gözler önüne seren bir veri olarak kayıtlara geçti.

chloe

Bu araştırma için 110 erkek deneğin fikri alındı. Erkeklere farklı uzunluklara ve renklere sahip kadınlar gösterildi. Sarışın, kahverengi ve siyah saçlı olan kadınların her birinin saç uzunluğu birbirlerinden farklıydı. Deneklerden, kadınların ilişki potansiyeli, yaşı, sağlığı ve ebeveynlik yetenekleri hakkında tahminde bulunmaları istendi. Orta uzunlukta ve açık renklerde parlak saçları olan kadınlar erkekler tarafından en çekici bulunan grup olarak kayıtlara geçti. Kadınlar bu gruptaki kadınları beğeni yönünden tatmin edici buldu. Ayrıca bununla beraber uzun saçlı ve siyah saçlı kadınların büyük çoğunluğu da erkekler tarafından “iyi anne olabilir” şeklinde nitelendirildi ve çekici bulundu. Eş seçimi oranı bu grup için en yüksekti.

selena

Araştırmacılara göre bulgular evrim teorisini tarafından da destekliyor:

“Sağlıklı ve güçlü ve belli uzunluğu aşmış saçlar kadınlar için fiziksel sağlığın ve doğurganlığın yerinde olduğunu göstermektedir, bu yüzden bu tip saça sahip kadınların daha rahat çocuk sahibi olabileceğini bilen erkekler onları daha çekici bulmakta.”

Saç genç yaşlarda (16-25) çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde uzamaktadır. Bu yüzden genç kadınların yaşlı kadınlara oranla daha sağlıklı ve uzun saç kullandıkları görülmektedir. Bunun asıl sebebi ise vücudun hormonal dengesinin doğurgan bir potansiyele sahip olmasıdır. Araştırmada sadece saçlarını gördükleri kadınların yaşlarını tahmin eden erkekler parlak ve sağıklı saçlara sahip kadınların yaşlarını çok daha genç tahmin etmişlerdir. Yani saçların sağlıklı olması ve iyi bakılması kadının genç gözükmesini sağlıyor.

serenay

Araştırmaya göre, insan saç yapısı yaşlandıkça sönükleşmeye meyilli olduğundan, erkekler hangi renk olursa olsun, tüm saç renklerinde çarpıcı ve parlak tonları daha çekici buluyor. Ayrıca araştırma, erkeklerin boyalı değil doğal ve kendi halinde parlak olan saçlardan daha çok etkilendikleri tespit edilmiştir.

sac%cc%a7

Unutmayın ki dış görünüş önemli olsa da, bir insanı sadece dış görünüşüyle çözmek imkansızdır. Bu yüzden önemli olan insanların dış görünüşe göre değil karaktere göre yargılanmasıdır.

Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Editör at Filoji
Half time writer. Traveler. Comparative lit student.
Ebru Kabacık

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar