Bilimsel Olarak Yağ Yakımını Arttırdığı Kanıtlanmış 10 Yiyecek

yag-yakimini-arttiran-besinler5

Diyet yapmak istiyorsanız kendinizi eziyet verecek derecede aç bırakmak zorunda değilsiniz. Genellikle insanlar diyet yapmaya başladıkları zaman abartılacak derecede az yemeleri gerektiğini düşünüyorlar. Hatta sadece 1 öğünle günlerini geçiriyorlar.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolu öğünlerinizi düzenlemekten ve tabii ki sağlıklı besinler tüketmekten geçiyor. Bunun yanında bir egzersiz rutini oluşturmanız ve buna sadık kalmanız da çok önemli.

Öğünlerinize ekleyeceğiniz birkaç besinle yağ yakımını hızlandırmanızın kolay bir yolu olduğunu söylesek? Bu besinler inatçı yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak.

1. Kırmızı Biber

acı yemenin yararları varmı

Sadece yemeklere lezzet katmakla kalmıyor, küçük bir dokunuşla yediklerinizi daha hızlı yakmanızı sağlıyor.  Amerika’da yapılan bir araştırmada kırmızı biberin yiyeceklerle birlikte tüketildiği takdirde normalden fazla yemekten alıkoyduğu ortaya çıktı. Kırmızı biber tokluk hissi veriyor ve böylece fazla yemek yeme ihtiyacından kurtuluyorsunuz!

2. Yulaf Ezmesi

yulaf

Tufts Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre aslında bütün tahıl karbonhidratları bölgesel yağlarınızı azaltmaya yardımcı oluyor. Tam tahıllı yulaf ezmesi gibi sağlıklı karbonhidratlar lif bakımından yüksektir ve yavaş yavaş yanar; yani işlenmiş pirinç, makarna veya ekmek gibi hızlı yanan karbonhidratları tüketirseniz daha uzun süre aç kalırsınız demektir. Eğer inatçı kilolarınızdan ve yağlarınızda kurtulmak istiyorsanız işlenmiş karbonhidratları tüketmeyi bırakın ve bunun yerine tahıl içeren öğünleri tercih edin.

3. Bitter Çikolata

cikolata

Midede çikolata fermentleri bulunur ve bağırsak sağlığını geliştirir. Vücudun, antioksidan polifenolik bileşikler üretmesini teşvik eder. En iyi sonuç için, çikolata yüzde yetmiş veya daha fazla kakao içeriğine sahip olmalı ve meyve ile eşleştirilmelidir.

4. Çilek, Böğürtlen, Yaban Mersini vb. Meyveler

bogurtlen

Bu meyveler sadece yağ yakıcı antioksidanlarla dolu değildir, aynı zamanda vücudun kasları için gerekli kan akışını teşvik eder. Yapılan araştırmalarda düzenli olarak meyve tüketiminin, zararlı yağları sağlıklı yağa çevirerek obezite riskini azalttığı da tespit edilmiştir. Çilekte şeker oranının yüksek olduğu doğrudur. Ancak doğal şeker, sağlıksız yağ depolamasını teşvik eden işlenmiş şekeri tüketmeye yönelik sağlıklı bir alternatiftir.

5. Yumurta

yumurta

Yumurta protein açısından zengin bir besindir. Kahvaltıda tüketeceğiniz yumurta sizi saatlerce tok tutabilir. Ayrıca karın bölgesinde depolanan yağları önleyen “kolin” içerirler. Enerji seviyenizi artırırlar ve canınızın birkaç saatliğine abur cubur çekmesine mani olur.

6. Greyfurt

greyfurt

Greyfurtun yararları saymakla bitmez. Metabolizma dergisi, altı hafta boyunca her gün greyfurt yiyen kişilerin bel bölgelerinde incelme oluştuğunu gözlemledi. Greyfurtta bulunan bileşikler, vücuttaki yağları parçalayan “adiponektin” hormonunu tetikler. Bunun yanında greyfurt metabolizmayı hızlandırır ve gün boyunca kilo vermeyi teşvik eder.

7. Hindistan Cevizi Yağı

hindistan-cevizi-yagi

Hindistan cevizi yağı, en sağlıklı yağlardan biridir ve vücudun yağ yakma oranını artırabilir. Lipids dergisi, bir besin takviyesi olarak kullanıldığında hindistan cevizi yağının aslında bel çevresindeki yağları azaltabileceğini gösteren bir çalışma yayınladı. Hindistan cevizi yağını yemeklerinizde kullanmaya başlayın. Alıştıkça farkı göreceksiniz. İşlenmiş yağlardan kurtulmak için çok güzel bir yöntem.

8. Badem

badem

Badem, vücudun yağ emmesini ve depolamasını önlemeye yardımcı olan bir bileşik içerir. Amerikan Kalp Derneği Dergisi’ne göre, günde 1.5 gram badem yiyenler hem göbek hem de basen yağlarını yakmaya yardımcı olabilir. Badem ayrıca vücudun aşırı yağ yakmasına yardımcı amino asitler içerir. Her gün bir avuç bademi atıştırmalık niyetine tüketebilirsiniz.

9. Elma Sirkesi

sirke

Asidik gıdaların, vücutta depolanan karbonhidratları yakma oranını hızlandırdığı, böylece aşırı depolanan yağların yakılmasına yardımcı olduğu saptandı. Elma sirkesi yüksek miktarda asetik asit içerir. Asetik asit, şekerin kan dolaşımına girme hızını yavaşlatır. Elma sirkesi sağlıklı bir egzersiz programıyla eşleştirildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.

10. Limonlu Su

limonlu-su

Su tüketimi sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Su enerji düzeylerini korumak ve organların düzgün çalışmasını sağlamak için gereklidir. Sağlıksız beslenme istekğini azaltır ve yemek saatlerinde daha az kalori alırsınız. Gün boyunca yeterli miktarda su içtiğinizde, metabolizmanız yağ yakmaya devam etmeniz için gereken desteği verir. Suyunuza limon eklediğinizde antioksidanların gücü ekstra artar ve bağırsaklardan istenmeyen toksinler ve yağlar atılır.

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar