Bilişimde Çığır Açan Bir Kadın: Grace Murray Hopper

grace-hopper-compiler-computers

Başarılarla dolu bir hayat ve bir kadın.

grace-hopper-compiler-computers

Bilişimde çığır açan ve bilişim sektöründe bugünlere gelmemizi sağlayan bir dâhidir kendisi. Büyük ve fazlasıyla başarılarla dolu bir hayatı olan bilim insanıdır. Tümamiral Grace Murray Hopper Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdir.

Grace Hopper, Amerikalı bir bilim insanı, bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve tümamiraldir. “Harvard Mark I” bilgisayarının ilk programcısı ve bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi (compiler) geliştiren ve “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme kavramının da ilk kullanıcılarından olan bilim kadınıdır.

grace

Aynı zamanda ilk modern programla dillerinden olan COBOL’un da geliştiricilerindendir.

Hopper, 9 Aralık 1906’da New York’ta doğdu. Yale üniversitesinde matematik ve fizik eğitimi gördü ve 1930 yılında mezun oldu. 1934 yılında Yale Üniversitesi’nde Matematik dalında doktora yaptı. 1941 yılında da profesör unvanına hak kazandı.

grace_hopper_regan

2. Dünya Savaşı yıllarında Vassar’daki akademik hayatı bırakarak ABD donanmasına gönüllü olarak katıldı ve burada denizcilik okulunda eğitim gördü. Buradan mezun olunca Harvard’ta hesaplama projelerinde teğmen olarak göreve başladı. Orada Howard H. Aiken’in başkanlığındaki Mark I programlama dili ekibinde çalıştı ve Aiken’le birlikte Mark I,II,III hakkında makaleler yayınladı. 1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketine geçene kadar Harvard Computation laboratuvarlarında çalıştı. Bu esnada düzenli orduya geçmek istediyse de yaşından dolayı (geçmek istediği zaman 38 yaşındaydı) kabul edilmedi.

1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC I’i geliştiren takımda çalışmaya başladı.

grace-hopper-and-univac-computer

Digital Equipment şirketinde çalışmaya başlayan Grace Hopper hayatının sonuna kadar bu şirkette çalıştı.

 

Yorumlar