Bill Gates’e Göre Zeki İnsanların Okuması Gereken 4 Kitap

bill-gates-kitap-onerisi

Dünya’nın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, iş hayatının yanında, kendini geliştirmeye de vakit ayırıyor. Haftada en az bir kitap okuma alışkanlığı bunun başlıca göstergesi. Peki ama bu zengin ve başarılı isme göre zeki ve başarı peşinde koşan kişilerin okuması gereken kitaplar neler?

1- Dansla İşe Gitmek –  Warren Buffett

Bill Gates ve Warren Buffett’ın geçmişe dayanan dostluklarından ötürü  her platformda birbirlerini över ve birbirlerinin kitaplarını tavsiye ederler. Yani Bill Gates’in ‘Dansla İşe Gitmek’ kitabını tavsiye etmesi pek sürpriz değil. Kitapta Warren Buffet’in Fortune dergisinde kaleme aldığı makaleler yer alıyor ve Buffett’ın kariyerinin 46 yılına ışık tutuyor. Kitabın son yazısı, üç farklı yatırım türünü ve Buffet’ın hangisini tercih ettiğini anlatıyor.

dansla-ise-gitmek

2- Altıncı Yok Oluş – Elizabeth Kolbert

Yaşadığımız bugünlerin bir gün geçmiş olacağını unutmaktayız. Bill Gates, Elizabeth Kolbert’in yeni kitabı ‘Altıncı Yok Oluş’un bu düşünceyi doğrular nitelikte olduğunu söylüyor.  Doğa bilimciler dünya tarihinde beş yok oluş gerçekleştiğini söylemekteler. Kitap yazarına göre, insan faaliyetlerinin ve sebep olduğu kirlenmenin, gezegeni altıncı yok oluşa doğru götürmekte. Kitap ayrıca Eski Amerikan Başkanı Barack Obama tarafından da tavsiye ediliyor. Elizabeth Kolbert, insanın dünya üzerindeki hayatı, diğer hiçbir türün yapamadığı şekilde değiştirmesinin öyküsünü bu kitapta anlatıyor.

altinci-yok-olus

3- Boş Sayfa, İnsan Doğasının Modern İnkarı – Steven Pinker

Dil ve zihin konusunda önde gelen uzmanlardan olan Steven Pinker, Boş Sayfa’da insan doğasını ve bunun ahlaki, duygusal ve siyasal spektrumlarını irdeliyor. Kendisine has mizah duygusuyla ele aldığı konular üzerindeki düşüncelerini net bir şekilde dile getiren Pinker, zihnin doğuştan gelen özellikler barındırmadığını söyleyen “boş sayfa” öğretisinin, “insanlık” dediğimiz ortak değerlerimizi ve bireysel tercihlerimizi yok saydığını öne sürüyor. İnsan doğası tartışmalarına soğukkanlılık ve akılcılık ile yaklaşan Pinker, bilim ve sağduyuya dayalı bir insan doğası görüşünü dürüstçe kabul etmenin önemini vurguluyor.

bos-sayfa-kitap

4- Rosie Projesi – Graeme Simsion

Eşinin önerisiyle okuduğu bu kitabı çok seven Bill Gates, bu kitabı eğlendirici, zekice ve hareketli bulmuş. Hiç kız arkadaşı olmamış dâhi genetik profesörü Don’un, hayatta sadece sayısal verilere güvenen bir bilim insanıdır. Bu yüzden kendisine en uygun eşi bulmak için kriterler belirleyip Eş Projesi’ni geliştirir. 16 sayfalık testteki kriterlere bakılacak olursa bu kişinin bir barmen, sigara ve alkol tiryakisi, dağınık ve hiçbir buluşmaya vaktinde gelemeyen bir kadın olması kesinlikle imkânsızdır. Ancak Rosie, yukarıda sayılan eleme kriterlerinin hepsine sahiptir! Fakat bir yandan da son derece zeki ve güzeldir. Kitaba göre aşkı arayıp bulamazsınız, o beklemediğiniz anda gelip sizi yakalar.

rosie-projesi

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar