Bir Kardeşe Sahip Olarak Büyümek Size Nasıl Bir Fayda Sağlar?

kardes5

Evet, kardeşler sinir bozucu olabilir. Ancak bir kardeşe sahip olmanın bazı avantajları da olabilir. Yeni yapılan bir araştırmada kardeşlerinizin sizi daha çocuk dostu yaptığı ve empati yetinizi geliştirici faydaları olduğu ortaya çıktı. Yani kardeşleriniz sizi olduğunuzdan daha iyi bir kişi yapabilirler.

kardesilikk

Kardeşlerle büyümenin zorluğu inkar edilemez bir şey olsa da aşırı derecede sevgi içerdiği de aynı şekilde açık olan bir gerçek. Calgary Üniversitesi, Laval Üniversitesi, Tel Aviv Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda kardeşlerin çocukların gelişiminde ne kadar önemli rol oynadığını ortaya çıkarmıştır. Kardeşe sahip olan çocukların olmayanlara nazaran daha ılımlı, nazik ve empati kurabilme yetisi daha gelişmiş bir durumda olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.

kardesler1

Çalışma, bir kardeş ile büyümenin çocuk gelişiminde nasıl önemli bir rol oynadığını ortaya koyması açısından önemli. Calgary Üniversitesi’nden psikoloji profesörü olan Sheri Madigan, “Bulgularımız, yalnızca ebeveynleri ve büyük kardeşleri değil, ailenin tüm üyelerinin çocukların gelişimine katkıda bulunmalarını göz önünde bulundurmanın önemini vurguluyor” dedi. 

kardes2

Araştırmada 452 Kanadalı kardeş incelendi. Kardeşler 18 aylık ile 4 yaş aralığındaydı. Bu süreçte çocukların yanı sıra annelerini 18 aylık bir süreç boyunca gözlemlediler. Araştırmanın asıl hedefi kardeşlerin empati seviyesinde değişiklik olup olmadıklarını öğrenmekti. 

kardes4

Araştırma esnasında ilginç bir şeye rastlanıldı. Araştırmacılardan biri çocuklara karşı üzülmüş, incinmiş gibi davrandı. Sonucunda ise çocuklar araştırmacıya karşı, kardeşi olmayan çocuklara kıyasla aşırı hassas bir yaklaşımda bulundular.

kardes3

Daha büyük kardeşlerin ve ebeveynlerin küçük kardeşlerin gelişiminde ilk dereceden etkileri olduğu varsayılmakla birlikte hem küçük hem de büyük kardeşlerin zaman içinde birbirlerinin empatisine olumlu yönde katkıda bulunduklarını gördük.

kardeslik

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kardeşler, ebeveynler gibi birbirlerinin gelişimine önemli bir etki sağlıyor. Kibar, destekleyici ve anlayışlı olan çocuklar, kardeşlerini benzer şekillerde hareket etmeleri ve davranmaları için etkiliyor. O halde buradan şu sonucu çıkarabilmek mümkün; Çocuk gelişimi sadece bir ebeveyn meselesi değil, bir aile meselesi…

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar