Bir Kuzgun Neden Çalışma Masasına Benzer? “Alice Harikalar Diyarında Sendromu”

Alice Harikalar Diyarında Sendromu/AIWS Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

1-alice-harikalar-sozleri-600x338

İşten çıkıp eve giderken karşı şeritten kibrit kutusu kadar bir otobüsün yaklaştığını görüyorsunuz. Aslında otobüsle aranızda yeterli mesafe varsa, kibrit kutusu kadar görünmesinde bir problem yok. Ancak otobüs yanınızdan geçerken hâlâ kibrit kutusu boyutundaysa o zaman işler değişiyor. Ardından dinozor büyüklüğünde bir serçenin cama çarpmak üzereyken göğe yükseldiğini düşünün, yoldaki şeritlerin haşlanmış spagetti olduğunu ya da ağaçların gökyüzüne gökdelenlerden daha çok yaklaştığını. Peki, Alice nerede? Aslında ağaçların gökdelenleri solda sıfır bırakması dışında, durum pek de harikalar diyarını andırmıyor. Ama Lewis Carroll, kitabı ile öyle bir mit olmuş ki bu nörolojik hastalığa Alice Harikalar Diyarında Sendromu (Alice In Wonderland Syndrome/AIWS) adı verilmiş bile.

e4e0000d261c70c62cc

Alice harikalar diyarında sendromu, anlayacağınız üzere vücut ve cisim algısında meydana gelen bozulmaların gözlemlendiği bir sendromdur. Bu sendroma sahip kişiler, nesneleri olduğundan daha büyük veya daha küçük şekilde, olduklarından daha uzak ya da daha yakın algılayabilirler, işitsel bozukluklar yaşayabilirler. En sık görülen belirti vücut algısının bozulmasıdır. Kişi vücudunun herhangi bir bölümünü olduğundan farklı boyutta veya şekilde algılar. Zaman algısında da bozulmalar tespit edilmiştir.

Migren, Epilepsi veya Tümör Neden Olabilir

Bu rahatsızlığa yakalanan bireylerde çoğu zaman, fiziksel olarak daha küçük ya da çevreye kıyasla daha büyük olma algısı boy gösterebilir. Bununla birlikte, bir kişinin görmekte olduğu çevreyi kişinin kendisine oranla büyümekte ya da küçülmekte olduğu izlenimi verebilir. Migren, temporal lob epilepsisi, psikoaktif ilaç kullanımı ve beyin tümörleri bu belirtilere yol açabilmektedir. Bu sendrom genelde çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Ancak yirmili yaşlardan sonra kaydedilen vakalar da bulunmaktadır. Sinir hastalıkları uzmanıyla yapılan normal konuşmalarda, Alice harikalar diyarında sendromu olan kişilerde kişisel anıları hatırlama oranı normal popülasyonda beklenenden daha fazladır. Bunun ana etkeni ise perspektifsel olayların kişilik ve isim olmasıdır. Genel olarak, istisnai durumları ele almazsak, bu sendrom için ekleyebileceğimiz en önemli dipnot bu hastalığın hiçbir mental rahatsızlığın temeli olmadığıdır.

e11e9a5583636fdee67ca94c47dccdc9

Birçok Kişi Bu Sendromu Yaşıyor Fakat Farkında Değil

Alice harikalar diyarında sendromu, tıp literatüründe tanımlanan en büyüleyici nörolojik olaylardan biridir. Aslında birçok kişi hayatında bu sendromu yaşıyor (yılda yaklaşık bir defa) fakat kısa süreli olduğu için pek umursanmıyor. Ancak bazı insanlarda bu süre biraz daha uzun ve daha sık (günde iki üç defa) olduğu için sorun yaratmaktadır. Alice harikalar diyarı (AIWS) sendromunu genellikle gece yaşanılan bir durumdur. Ama gündüz yaşandığı durumlarda olabilmektedir.

thumbnail_469695

AIWS Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın tedavisi migren tedavisine benzer bir yolla yapılır. Hastalar, doktor tavsiyesi ile antikonvülzanlar, antidepresanlar, Ca kanal blokerleri ve beta blokerleri kullanırlar. Ayrıca bir migren diyetini de uygulayabilirler. İstirahat da bir başka tedavi yöntemidir. Bu hastalığa sahip insanlar aynı durumu yaşayan başka insanlarla birlikte olup yalnız olmadıklarını hissederlerse bu onlar için iyi gelebilir. Ayrıca tecrübelerini paylaşmaları hastalıkla mücadelede önemli bir etken olacaktır.

 

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar