Bir Topluluk İçerisindeyken Mutlaka Bilinmesi Gereken 10 Nezaket Ve Görgü Kuralı

gorgu-kurallari

Artık birçoğumuz büyük şehirlerde büyük insan kalabalıklarıyla bir arada yaşıyoruz. Peki ama uyumlu ve sorunsuz bir toplumsal yaşam için modern çağda uymamız gereken görgü ve nezaket kurallarının ne kadar farkındayız? Modern bir toplumda, gündelik yaşam içerisinde uyulması hoş olacak bu kurallardan bazılarını sizler için derledik. Siz de, bu konulara dikkat çekmek niyetindeyseniz, yazıyı yakın çevrenizle paylaşmaktan geri durmayınız.

arkadaslar-resim

1. İstanbul ve diğer birçok şehirde olduğu gibi metrolarda resmi olarak “sağda bekleyiniz” uyarısı bulunmasa dahi, yürüyen merdivenlerin sağ kısımda beklemek acelesi olanlara karşı gösterilmesi gereken bir nezaket örneğidir.

2. Biriyle otururken, 1-2 dakikadan daha fazla süreyle telefonla konuşmak ve havadan sudan muhabbet etmek karşınızdaki kişiye saygısızlıktır. Yakın arkadaşınız dahi olsa, biriyle otururken, uzun süreler telefonunuzla oyalanmak ve konuşmak nezaket dışı bir durumdur.

telefon

3. Bir arkadaşınızın tanıdığına rastladığınızda, siz o kişiyi daha önceden tanımıyor olsanız bile siz de selam vermelisiniz ve aynı şekilde bir tanıdığınızın yanında başka tanımadığınız biri varsa onu yoksaymayarak ona da selam vermelisiniz. Toplumsal görgü açısından bu tür nüanslar önemlidir.

4. Yukarıdaki örneğe benzer bir şekilde, eğer yanınızda bir arkadaşınız varken, bu arkadaşınızın tanımadığı bir başka arkadaşınızla karşılaşırsanız ve sohbet edecekseniz, nezaket gereği arkadaşlarınızı ismen dahi olsa tanıştırmalısınız. Siz konuşurken arkadaşınızın öylece dikilmesi hoş bir durum değildir.

arkadaslarindan-daha-zeki-adam

5. Sinema, tiyatro, kurs gibi belli bir saatte yerinde olunması gereken etkinliklerde eğer geç kaldıysanız usülen dahi olsa size yakın oturan kişilerden özür dilemek bir nezaket göstergesidir. Basit bir jest ve kafa eğme hareketiyle dahi bunu yerine getirebilirsiniz.

6. Sınıf benzeri bir ortamda bir toplantı, ders, kurs ya da sosyal bir buluşma gibi insanların bir ayara geldiği bir ortama sonradan girdiyseniz, ilk olarak sizin selam vermeniz gerekir. Hiçbir şey söylemeden oturmak veya ilk olarak selamı kalabalık olan gruptan beklemek doğru değildir.

restaurant-690975_640

7. Özellikle erkekler başta olmak üzere, metro, otobüs ve diğer toplu taşıma araçlarında bacaklarınızı iki yana açarak oturmanız kesinlikle adab dışı bir harekettir. Yanınızda birileri otururken yapılması zaten rahatsız edici ve saygısızca bir davranıştır ancak yanınızda oturan birinin bulunmaması halinde de bu şekilde oturmanız yine doğru değildir. Kamuya açık bir alanda olduğunuzu unutmayın.

gorgu-kurallari

8. Topluluk içerisindeyken arkadaşlarınızla bağırarak konuşmaya çalışmak rahatsızlık verici bir davranıştır. Alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları veya duraklarda kendini duyurmaya çalışırcasına bağırarak konuşmak sizi toplum nezlinde cahil bir görüntüye sokar. Bunun yanı sıra bu tarz hareketlerde bulunmak çevrenizdeki insanları tedirgin edecektir.

500-t-otobusu

9. Özellikle metro başta olmak üzere, tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan en basit temel kuralı gözardı etmeyin; Öncelikli olarak inenler araçlardan tamamen indikten sonra, binmelisiniz veya binmeye çalışmalısınız.

10. Araç sürücüsüyseniz, yol geçiş hakkı sizde olsa dahi,çocuklu ve hamile kadınlara, yaşlılara ve engellilere yol vermeniz şık bir nezaket örneğidir. Ayrıca ne olursa olsun yayaya geçiş önceliği tanıyan bir sürücünün arkasındaki araçtaysanız ona korna çalmak tam anlamıyla bir adapsızlık örneğidir. Gideceğiniz yere 1-2 saniye geç kalmanın hiçbir şeyi değiştirmediği siz de iyi biliyorsunuz.

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar