Bir Zamanların Dövüş Ustası, Şimdilerin Film Yıldızı Olan 14 İsim

Ringlerde Ve Kafeslerde Fırtına Gibi Esen Dövüş Sanatları Ustaları, Artık Birer Film Yıldızı

kendini-korumak-ve-oz-guvenini-arttirmak-isteyenler-icin-12-dovus-sanati_780x487

1. Randy Couture

Tarihin en başarılı UFC dövüşçülerinden biridir. Vitor Belfort, Chuck Liddell ve Tito Ortiz isimleri ringde yerden yere vurmuş bu inanılmaz güreşçi, güçlü fiziği ve doğuştan gelen yeteneğiyle adeta bir ring avcısıydı.

Cehennem Melekleri serisiyle film sektöründeki kariyerinde zirve yapan Randy Couture, bazı sahnelerde dublörlere istemeden aşırı güç kullanması sonucunda sakatlanmalara sebep olmuştu.

aggressive-randy-couture

2. Gina Joy Carano

Gina Carano, kollarıyla kavradığı boyunları sakat bırakmasıyla meşhur. Bir güreşçi ve sıkı bir boksör. MMA’de yaptığı maçlardan sadece bir tanesini kaybetti.

Muhteşem fiziğiyle akılları baştan alan seksi sporcu, aksiyon filmlerinin de aranan kadın yüzüdür. İyi bir dövüşçü olmasının yanı sıra, yetenekli bir aktör olan Gina, milyonlarca hayrana sahip.

a3d3a141ba82774a95c6c3ba3e79cd7d

3. Dolph Lundgren

Rocky Balboa üzerinde ölümcül yumruklarıyla büyük yıkım yaratan İvan Drago’ya can veren Dolph Lundgren, aslında bir karate ustası. Genç yaşta başladığı sporda çok başarılı olmuş ve ödüller kazanmıştır.

Düzgün fiziği ve yakışıklılığıyla film yapımcılarının ilgisini çeken Dolph, kısa sürede aksiyon filmlerinin aranan ismi oldu.

dolph-heavy-bag

4. Dwayne Johnson

Onun lakabı “The Rock”. Dwayne’e neden böyle sesleniyorlar diye açıklama yapmamıza gerek yok herhalde. Kaya gibi bir güreşçi olan The Rock, Amerikan Güreşi sektörünün keşfettiği en önemli yıldızlardan.

Heybetli vücudu ve oyunculuk kabiliyeti kısa sürede sinemada dünya yıldızı olmasını sağladı. Aradan yıllar geçmesine rağmen, spor yapmaya asla ara vermeyen Dwayne hala çok formda.

8117040

5. Tony Jaa

Tony’nin anne ve babası fil çobanıdır. Çocukluğunda tıpkı ebeveynleri gibi fil çobanlığı yaptı. Köyüne televizyon gelmesiyle Bruce Lee’yi izleyen Tony, kararını verdi. O bir film yıldızı olacaktı.

Muay Thai öğrendi ve kendini bu stilde geliştirdi. 14 yıl dublörlük yapan Jaa, estetik tekmeleri ve acımasız dirsek darbeleri sayesinde bir anda kendi aksiyon filmlerinin baş rolünde buldu. Şimdi ise tam bir dünya yıldızı.

p8

6. Donnie Yen

Uzak Doğu dövüş sporlarının neredeyse tamamına hakim. Şirin gülümsemesinin ardında tam bir kemik kıran yatıyor. Wushu sitilinde dünyanın en iyi dövüşçüleri arasında gösteriliyor.

Bruce Lee’nin ustası IP MAN’in hayatını canlandırdığı film serisiyle tüm dünyaya adını duyuran Donnie Yen, aynı zamanda filmlerinin dövüş koreografı.

donnie-yen-in-kung-fu-killers

7. Jackie Chan

Dövüş ustası, aktör, yönetmen, yapımcı, senarist, dublör, dublör koordinatörü, ses dublajcısı, kameraman ve şarkıcı. Onun adı Jackie Chan. O bir sinema efsanesi.

Opera eğitimi aldığı yıllarda Kung Fu’ya merak salmış ve çok başarılı bir dövüş ustası haline gelmiştir. Filmlerinde ip ve dublör kullanmadan sahnelerini kendi tamamlamış ve bu yüzden sayısız kez hastanelik olmuştur.

jackie-chan-7

8. Steven Seagal

Seagal çok genç yaşta, yaşı hakkında yalan söyleyerek Wagon Wheel adlı bir restoranda bulaşık yıkama işine girmiştir. Restorandaki aşçılardan biri olan Japon Shotokan, karate uzmanıydı. Seagal’ın mutfağın etrafında çok hızlı bir şekilde hareket ettiğini fark edince ona karatenin temellerini öğretti. 1964 yılında Orange County Aikido Okulu’nun (Orange County Aiki Kai) kurucusu Usta Harry Kiyoshi Ishisaka’nın altında aikido eğitimi almaya başladı. Askeri amaçlar için babasıyla Japonya’ya gitti ve karate ustaları ile bir araya geldi. Koichi Tohei’nin yönetimi altında onun 1. “Dan” derecesi (Shodan) aldı. Seiseki Abe’nin öğrencisi olarak aikido çalışmaya devam etti. Aikidonun 7. “Dan” derecesi ve “Shihan” derecesini de alınca Japonya’da bir Aikido Dojo çalıştıran ilk yabancı oldu.

Dünyanın en başarılı dövüş ustalarından biri olarak kabul edilen Seagal, aksiyon filmlerinin de değişilmez ismi oldu. Namı kıtaları aşan başarılı isim, Seagel ve Vladimir Putin arasında büyük bir dostluk vardır. Seagal, Putin’i “büyük dünya liderlerinden biri” olarak anmaktadır. Putin’le Aikido idmanları da yaptığı söylenir.

segal-1024x696

9. Chuck Norris

Yeni nesil pek bilmese de Chuck Norris bir zamanlar en ünlü dövüş film yıldızıydı. Amerika karate şampiyonu olan Chuck Norris; Texas Ranger, Delta Force gibi dizilerde filmler de oynamıştır.

Bruce Lee ile Ejderin Dönüşü filminde efsane bir sahneye imza atan Norris, şimdilerde popüler olan bir Amerikan dizisinin yapımcılığını üstleniyor. Chuck Norris, eski ustalara hürmet kontenjanından listemize en tepelerden giriş yapmıştır.

vd3mjo

10. Jean-Claude Van Damme

Türkiye’ye dövüş sporunu sevdiren isimlerin başında kesinlikle Jean Claude Van Damme geliyor. Özellikle “Kickboxer” filmiyle Türkiye’de karate kurslarının yüzünü güldürmüştür. Genç yaşlarda dövüş sporlarında dereceler elden eden Van Damme, bacaklarını müthiş seviyede açabilmesiyle meşhur olmuştur.

Yakışıklı ve iyi fizikli bir sporcu olduğu gençlik yıllarında film sektörünün ilgisini çeken Van Damme, birçok aksiyon filminin baş rolünde yer almıştır. Türkiye’de “Sınav” adlı bir filmde de rol alan efsane isim, dünya genelinde milyonlarca hayrana sahip.

jean-claude-van-damme_1303403

11. Scott Adkins

Namı diğer Yuri Boyka. Scott Adkins ikinci sınıf bir dövüş filmi yıldızıyken Undisputed (Yenilmez), filmindeki başarısıyla şöhret merdivenlerini hızlıca tırmandı.

Bruce Lee ve Jean-Claude Van Damme gibi yıldızlar idolüdür. 14 yaşında Tae-kwon-do’ya başlamıştır. Ondan birkaç yıl sonra Kickboks’a merak salmıştır. Tae-kwon-do hocası olarak dersler vermiştir. Sinemaya olan ilgisi, okuldaki drama kulübüne katılmasına sebep olmuştur. Sammo Hung ve Jackie Chan ile çalışmıştır. Ayrıca çok estetik tekme stilleriyle de tanınır.

scott-adkins

12. Jet Li

Birçok Hollywood ve Çin filminde yer alan Çin Wushu şampiyonu Jet Li, karşısına güçlü rakip çıkmadığı için uzun yıllar daha kendi klasmanında tek isim olarak kalacak gibi. Rakip çıksa da Jet Li kadar yetenekli olabilir mi orası da tartışılır.

Zayıf vücudu ve kısa boyuyla rakiplerine kolay lokma gibi görünün Jet Li, sürati ve çevikliğiyle tam bir kaplan. Birçok stilde dövüşebilen dünyaca ünlü film yıldızı, Türkiye’de de fazlaca sevilen isimlerin başında geliyor.

1e11c74f4c84c8ddde1764795c45b1bf

13. Jason Statham

Gençlik yıllarında havuza atlama sporuyla ilgilenen ve dünya çapında dereceler elde eden Statham, aksiyon ve oyunculuk tutkusunun peşinden gitmiş ve iyi bir dövüş sporları ustası haline dönüşmüştür.

“Taşıyıcı” filmiyle Hollywood’da yükselmeye başlayan Jason Statham, filmin devam serisiyle zirveye çıktı. Daha sonra Crank, Expendables filmlerde yer aldı. Kaslı vücudu ve oyunculuğuyla milyonlarca hayranı olan Jason Statham, şu anda en popüler film yıldızlarından biridir.

jason_statham_mechanic_resurrection-wide-1280x720

14. Bruce Lee

Gençlik yıllarında Hong Kong sokak çetelerine dahil olan ve sık sık akranlarından dayak yiyen Lee, hırs yapıp dövüş yeteneklerini geliştirmek için, 1953 yılında kung-fu dersleri almaya başladı. 1959 ‘da karıştığı dövüşler yüzünden polisle sorunlar yaşadı ve annesi tarafından Amerika’ya, Seattle’daki aile dostlarının yanın yollandı ve Bruce Lee efsanesi başladı.

Amerika’ya geldikten kısa bir süre sonra 1964 yılında Ed Parkers ile ilk çıkışını yaptı. Daha sonra da kendisi için çok iyi bir çıkış olacağını düşündüğü dizi, “Gren Hornet”ta yer aldı. Ancak bu dizi bir sezon yayında kaldı. James Garner’ ın oynadığı “Marlove” adlı filmde de küçük bir rolü oldu. 1970’li yıllarda hem Hong Kong’dan, hem de Hollywood’dan birçok teklif aldı. 1972 yılında, Asya’da büyük bir film yıldızı haline geldi ve kendi yapım şirketi olan, Concorde Pictures’ı kurdu. Bu dönemde sırtından çok ciddi bir sakatlık geçirdi. Doktorların tavsiyesi üzerine altı ayını yatakta sırtüstü yatarak geçirmek zorunda kaldı. Yatmak zorunda olduğu dönemde “Jeet Kune Do Tao” adlı kitabını yazmaya başladı ama tamamlayamadı. Ölümünden sonra bu kitabı eşi Linda tamamladı.

image-img

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar