Bırakmanız Gereken 6 Kötü Fitness Alışkanlığı

kadınlar için pilates

Bir fitness eğitmeni olarak, bir çok kötü fitness alışkanlığına doğrudan şahit oluyorum. Şunu söyleyebilirim ki onlar sadece kötü alışkanlıklar değil, aynı zamanda uzun vadede sağlığınızı etkileyebilecek kötü seçimler.
Eğer bunlardan birini yapıyorsanız, değişiklik yapmanın tam zamanı.

1-Açken spor yapmak

Eski bir teori olarak geçen şey şu ki, daha fazla yağ yakmak için aç karnına spor yapmalıyız. Bunun doğru olup olmadığıyla ilgili devam eden çalışmalar var ama eğitimde olduğum dönem içinde, maksimum efor sarf etmeden önce vücuda enerji vermemiz gerektiğine inandım.
Aslında, spor yaptığınız esnada, vücudunuzun kendi sahip olduğu  enerji dışında, ekstra olarak glikoza (kan şekeri) ihtiyacı var.

kadın vücut çalışması
Eğer erişebileceğiniz hiç kan şekerine sahip değilseniz, vücudunuz kendi kas dokunuzdaki glikojen ya da karbonhidratı kullanmak zorunda kalacaktır.düşük kan şekeri ya da glikojen miktarı vücudunuzu antrenman esnasında halsiz bırakacak bir şekilde yoracaktır.
çoğu araştırma aç karnına spor yapmanın performansınızı kötü en etkileyeceğini ve yoğun bir antrenmandan alıkoyacağını gösteriyor. Ben spor yapmadan 45 dakika önce bir şeyler yemenizi öneriyorum. Daha fazla enerji ve dayanıklılık sahibi olacağınız için bu sayede daha çok çalışıp daha fazla kalori yakabilecek ve kas gücünüz gelişecek.
Düşük kalorili meyveli yoğurt ya da bir kaç yemek kaşığı doğal badem yağını elma dilimlerinin üzerine döküp yemeyi deneyin.
Bunlar vücudunuza, daha çok performans gösterebilmeniz için gerekli enerjiyi sağlayabilecek çabuk ve sağlıklı atıştırmalıklar kategorisindedir.

2-Esneme hareketlerini atlama

Bizlere yıllar öncesinden oturarak ya da ayakta, antrenman öncesinde kas gruplarımızı esnetmek öğretilmişti.bad-gym-habits-to-break-03-pg-full
Popüler inanışın tersine göre, esnemenin en iyi kazanım sağladığı tür antrenmandan sonra yani kasların ısındıktan sonra yapılmasıyla gerçekleşiyor. Kasları ısındırmak için doğru yol , 5-10 dakika kardiyo yapmak (eliptik, koşu bandı, bisiklet vb. ) , sonrasında ise biraz daha dinamik esneme hareketleri yapmaktır.
Dinamik esneme temel esneme hareketleriyle yapılan esnemedir. Yani vücudun, fonksiyonel bir yolla kasların yavaşça ısınmasının yolunu açar.
Dinamik esneme hareketlerinde benim favorim “butt kicks” olarak geçen, koşar durumda topukları kalçaya değdirme hareketidir.

 

3-Kuvvet antrenmanından kaçınmak

Beni yanlış anlamayın, kardiyo vücudunuz için mükemmel. kalp atışınızı düzenler, çok fazla kalori yakarsınız ve bir çok kası çalıştırır. ama bunlar en fazla kaloriyi yapmak için çok etkili bir yol değil.ben yüksek yoğunlukta devinim içeren antrenmanların büyük destekçisiyim.

Ben online çalışmalarımda ve dvd’lerımde kardiyo aralıkları kullanırım.
Bu devinim, bir kas grubunu çalıştıran hareketin ilk seti yapıldıktan sonra farklı bir kas grubu çalıştıracak bir harekete geçilerek yapılır.

ağırlık kaldırma

Bu sayede egzersizi hiç durdurmamış olursunuz.
Yani yüksek yoğunluktaki antrenmana yüksek yoğunlukta kardiyo aralıkları eklediğiniz zaman kalp atışınız yavaşlamayacak ve ağırlık çalışırken ki dayanıklılığınız artmış durumda olacaktır.Bu sayede kas gruplarınızın sadece bir bölümü değil bir çok bölümü çalışıyor olacak.
Özellikle kadınlar rutin çalışma programınızın dışına çıkmaktan korkmayın. Kadınlar ağırlıkları kullanırken duraksayarak çalışmalarından nefret diyorum. Çünkü hacimlerinin artmasında korkuyorlar. Ağırlık kaldırmak, yağ yakma potansiyelini arttırabilecek kritik bir yoldur ve eğer haddinden çok fazla ağır kaldırmadığınız ve ya yaktığınızdan daha fazla kalori almadığınız sürece sizin hacminiz artmayacaktır.
Ben size kaldırabileceğiniz en iyi ağırlığı 12-16 tekrar olarak kaldırmanızı öneriyorum.

4-Çalışma programına sıkışıp kalmak

Sıklıkla, insanlar spor salonuna gittiklerinde her zaman aynı şeyleri yaptıkları bir rutine sahip. birkaç sebep için buna kötü diyebiliriz. bunlardan en önemlisi vücut gelişiminiz duracak.görüyorsunuz ki vücudunuz mecbur bıraktığınız uyarıcıya adapte oluyor. eğer çalışma programınızı düzenli bir şekilde değiştirmezseniz, o zaman daha fit bir görünüme sahip olma şansını kaçırmış olacaksınız.
Bunun hakkında düşünün, 1 ay hiç antrenman yapmadınız ve bir gün 20 tane squat yaptınız. ertesi gün ağrınız olacaktır. ama eğer 20 squatı peş peşe 10 gün yapsaydınız, ağrınız olmayacaktır. çünkü vücudunuz buna adapte olmuştur.
Yani, en az iki haftada bir kendi rutin programınızda değişikliler yapın. Yaptığınız egzersiz türlerini, ağırlıklarını, set sayılarını, tekrarlarını değiştirmeyi deneyin.

fitness kadın
Ayrıca rejiminize yenilikler eklemeyi deneyin. örneğin; yoga, dans ve boks gibi. Farklı yollarla yapılan antrenmanlarla,vücudunuz daha etkili, daha çok set yapabilecek ve yaralanmalara daha az yatkın olur. konforlu dakikalarınıza mola verin ve yeni bir şey deneyin.

5-Çalışma esnasında telefonla uğraşma

Çalışma programınızın yoğunluğu yağ yakmanız için çok büyük önem taşıyor. eğer sonuç istiyorsanız, kendinizi

bad-gym-habits-to-break-06-pg-fulltamamen buna vermeniz gereklidir.”Hedef yağ yakma alanınızı” unutun.Önceden de dediğim gibi, sonuç almak anahtar hılı yoğunlukta çalışmaktır. bu da kalp atışını devamlı yüksek seviyede tutmakla gerçekleşecektir. maksimum kalp atış değerinizi hesaplamak için, eğer kadınsanız 220’den yaşınızı, eğer erkekseniz 226’dan kendi yaşınızı çıkartarak sonuca ulaşabilirsiniz.

Ben yoğunluğunuzu azaltmayı yalnızca bir durumda izin veriyorum o da eğer gerçekten çok ağır çalıştığınızı düşünüyorsanız, sakatlanmanıza yol açmamak adına bu yapılabilir.

6-Sınırları bilmeme

Beklenenden daha düşük performans göstermenin diğer bir nedeni, kendinize çok fazla yüklenmedir. Her zaman kendi sınırınızın farkında olmanız ve anlamanız gerekmektedir. Kendinizi sakatlama sizi haftalarca oyunun dışına atabilir. Eğer gerçekten zor bir hareketse, egzersizi değiştirmeyi deneyin.
kadın fitnessçıEğer vücudunuzun bir bölümü sakatlanırsa, hala çalışabilirsiniz sakat olan bölgeyle ( yalnızca doktor muayenesınden sonra) ama hatırlamanız gereken bazı önemli noktalar var.

 

Eğer üst vücutta devam eden bir sakatlanma varsa kardiyo yapılarak alt vücut çalıştırılarak ya da ölü ağırlıklarla çalışarak antrenman devam ettirilebilir.
Eğer sakatlık vücudunuzun alt kısımındaki bir kas grubuyla alakalıysa, yüzme, yatarak bisiklet çevirme ve hafif ağırlıklar gibi düşük etkiye sahip kardiyo formlarını deneyin. Bu gib bir durumda ise üst vücut kasları için dayanıklılık antrenmanına yönelik hareketler yapılabilir.

Fitness yaparken hedefin “daha sağlıklı olmak” olduğunu aklınızdan çıkarmadığınızda, gayet verimli sonuçlar almanız her zaman mümkün.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar