Nolur Beni Terketme: “Borderline Kişilik Bozukluğu”

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir, Tedavisi Nasıldır?

üzgün

Nedir bu genellikle genç erişkinlik döneminde başlayan, sürekli değişen ruh halleri, karmaşık insan ilişkileri ile kendini gösteren, ciddi bir ruh sağlığı hastalığı olan “Borderline”?

Mükemmellikle Değersizlik Arasında Ani Geçişler

Borderline kişilik bozukluğu, üç ana nokta üzerindeki sorunlara odaklanır: Kişiler arası ilişkiler, benlik algısında ve duygulanımdaki değişkenlik, belirgin dürtüsellik. Öncelikle kendisine ilişkin algıları değişkenlik gösterir. Kendisini güzel, başarılı biri gibi hissederken birden değişkenlik göstererek kendisini çok önemsiz biri olarak algılayabilir. Bu değişkenlik insanları algılamasına da yansır. İlişkide olduğu kişi kendisi için dünyanın en harika insanıyken, bir anda çok kötü bir insan haline gelebilir. Bu nedenle ilişkileri yoğun ve fırtınalıdır, iyi kötü arasında dalgalanmalar çok belirgindir.
Yalnızlığa tahammülleri çok azdır, bu kişiler doldurulamaz bir boşluk hissi yaşarlar. Hep birilerinin varlığına gereksinim duyarlar. İlişki kurduğu insana taparcasına bağlanır, onun sevgisini kazanabilmek için yoğun çaba harcar, karşılığını alamadığını düşündüğünde taptıkları kişi hızla nefret ettikleri kişiye dönüşür.

attractive

Güven Duyguları Çok Kırılgandır

Bu kişilerin kendilerine güven duyguları çok kırılgan olduğu için insanlar tarafından kabul edilmeye ya da reddedilmeye karşı aşırı derecede hassastırlar. Ayrılık ya da istenenin olmaması durumlarında yoğun öfke ve diğer belirtiler yaşanır. Bu kişilere karşı öfkelerini net bir şekilde sergiler, sonrasında bundan dolayı suçluluk, pişmanlık, utanç duyguları yaşar ve kendilerini değersiz, zayıf, kötü hissederler. Borderline kişilik bozukluğu olanlar, aşırı derecede terk edilme korkusu yaşarlar. Terk edilme duygusunun yarattığı panikle devamlı mücadele ederler. Bunu engellemek için tehdit etme, intihar girişiminde bulunma gibi yollara başvurabilirler. Dürtüsel cinsel ilişkiler, sık partner değişimi de sıklıkla görülebilir. Öfkelerini kontrol etmede zorluk yaşarlar.

infidelity-379565_960_720

Depresyona Meyillidirler

Borderline kişilik bozukluğu olan kişilerde depresyon sıkça görülür. Duygulanımdaki iniş çıkışlar yani ruh halinde sürekli değişimlerin olması borderline kişilik bozukluğunun bir duygudurum bozukluğu (Bipolar bozukluk; yani manik depresif bozukluk) sınıfında mı değerlendirilmesi gerektiği sorusunu gündeme getirmiştir. Psikiyatride ICD-10 sınıflamasında duygusal olarak değişken kişilik bozukluğu adı tercih edilmiştir. Bu konuda araştırmalar sürmekle birlikte şu an borderline (sınır) kişilik bozukluğu olarak değerlendirilmeye devam etmektedir.

worried-girl-413690_960_720

Borderline Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın oluşumunda kalıtımın yanı sıra kişilik gelişimini etkileyen psikolojik ve sosyal etkenler olduğu düşünülmektedir. Kişiliği biçimlendiren çevresel etkenlerin ve çocukluk yaşantılarının etkisinin yüksek olduğu düşünülmektedir. Yanlış ya da tutarsız anne- baba tutumlarının, çeşitli çocukluk travmalarının (Örneğin ebeveynin ölümü veya ensest) ve diğer olumsuz aile koşullarının bu hastalığın oluşumuna yol açabileceği değerlendirilmektedir.
Diğer yandan bazı araştırmalar, hastaların beyinlerinin bazı bölümlerindeki değişikliklerin duyguların düzensizliğinde, dürtüsel bir şekilde akılları estiği gibi davranmalarında, öfke kontrolsüzlüğünde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca beyinde bulunan duyguları düzenleyen serotonin gibi bazı kimyasal maddelerin de düzgün çalışmadığı görülmüştür.

Borderline Hastalığının Tedavisi

Borderline, kişinin kendine, mesleki ve sosyal ilişkilerine zarar veren bir hastalıktır. Bu hastalar oldukça akıllı ve yaratıcı olmalarına karşın yeteneklerini geliştirmekte çok nadir olarak başarı gösterirler. Hastalığın tedavisinde ruhsal durumdaki değişimler ve belirtilere yönelik çeşitli ilaç tedavileri kullanılmakla birlikte asıl tedavi, uzun süreli bireysel psikoterapidir. Doğru bir tedavi ile hastaların yaşam kalitesi belirgin bir şekilde iyileştirilebilir. Dilerseniz buradan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar