Zihninizi Kontrol Altında Tutabilmek İçin 7 Bruce Lee Öğretisi

bruce_lee

1. İrade gücü

bruce-lee

En önemli zihinsel egzersizlerden biri, irade gücünü güçlendirmek için her gün yaptığı egzersizdi. Buna “aklımın diğer tüm bölümlerinin yüksek mahkemesi” derdi. Bununla, irade gücünün, yaşamdaki her şeyi belirleyen güç olduğunu kastetmiştir. İrade gücünü kullanmak için Lee günlük hedefler koydu.

2. Bruce Lee ve duygulara yönelik zihinsel egzersizleri

Bruce Lee, duyguların davranış üzerinde sahip olduğu güçlü etkiyi biliyordu. Pozitif duyguların ruhu güçlendirirken, negatif duyguların ruhu zayıflattığını biliyordu. Bu yüzden her an hissetmekte olduğu duyguyu dönüştürmek üzerine çalışmıştır.

Amacı, olumsuz duyguların etkisini azaltmak ya da gelişimine olumlu katkıda bulunan bir şeye dönüştürmekti. Aynı zamanda, olumlu duyguları giderek daha fazla geliştirmeye devam etti, zira ona göre kişisel gücü burada yatıyordu.

3. Akıl

bruce-lee-tablo-461x273

Bruce Lee’nin akıl üzerine zihinsel egzersizleri, bu son bahsettiğimizi temel yaşam rehberi haline getirmeyi amaçlıyordu. Her zaman iyi kararlar almak için düşüncelerini filtrelemeye çalıştı.

4. Hayal gücü

Hayal gücü, zihinsel senaryolar tasarlamamızı ve yaratmamızı sağlayan şeydir. Bunu bazen sadece korkuları beslemek ya da kişisel hedeflerimiz hakkında hayal kurmak için harcarız. Bunu yaptığınızda, hayal gücünüzü maksimum potansiyeliyle kullanıyor olmazsınız.

Bruce Lee için hayal gücü eylem planlarının temel bileşeniydi. Akıl, takip etmemiz gereken bir amaç ve hedef verir. Hayal gücü, istediğimizi elde etmemize yardımcı olabilecek çoklu yolları ve araçları görmemizi sağlar.

5. Bellek

bruce-lee-siyah-beyaz-461x292

Bruce Lee, önceden belirlenmiş bir hedefe ulaşmak için irade, duygu, akıl ve her kişisel kaynağın gücüne odaklanmaya çalıştı.

Bellek, ne için savaştığımızı hatırlamamıza izin veren bir araçtır. Sadece bu değil, aynı zamanda hedeflerimize ulaşmamıza yol açan yolları ve bunun gerçekleşmesi için akılda tutmamız gereken duyguları ve düşünceleri de hatırlatır.

6. Bilinçaltı

Bruce Lee için, hayatın daha büyük bir hedefi vardı, diğer tüm küçük hedeflerin ekseni haline gelmesi gereken bir ana amaç vardı. Bu ana amaç benliğimizin en derin bölümünden geliyor: bilinçaltımız.

Bu nedenle, Bruce Lee’nin zihinsel egzersizlerinden biri, yaşamdaki temel amacımızı taşıyan sezgisel imgeyi açığa çıkarmak için bilinçaltında gezinmeye dayanıyordu. Bu zihinsel görüntüyü her gün düşünmek, tüm kişisel kaynaklarımızı bir araya getirip kendi lehimize kullanmaya yardımcı olacaktır.

7. Bilinç

bruce-lee-filmleri-461x250

Bilinç, Bruce Lee’nin zihinsel egzersizlerinde de büyük bir rol oynamıştır. Bilincin, davranış etiğiyle derinden bağlantılı olduğuna inanıyordu. Notlarında, dileklerinden birinin doğruyla yanlışı birbirinden ayırabilmek için, “yargılarımda adalet ile merhameti birleştirmek” olduğunu söyledi.

Neyin iyi neyin olmadığını netleştirdikten sonra, beraberinde getirdiği sonuçlardan bağımsız olarak doğru olanı yapmaya devam edeceğine dair kendine söz verdi.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar