Bu 10 Maddeyi İyi Öğrenin! İnsanların Maskelerini Söküp Gerçek Yüzlerini Ortaya Çıkarmaya Başlayacaksınız

10-madde

İnsanlar gerçek yüzlerini çok nadiren gösterirler. Çoğumuzun başkalarıyla arasına koyduğu bir maskesi vardır. Tam da bu konu üzerine bir Japon atasözü şöyle diyor:

‘Hepimizin 3 yüzü vardır. Birincisini tüm dünyaya gösteririz. İkincisini yakın arkadaşlarımıza ve ailemize gösteririz. Üçüncüsünü asla kimseye göstermeyiz. İşte o, kim olduğunuzun gerçek kanıtıdır.’

sahte-insanlar-maske

Çoğumuz gündelik yaşantımızda farkında olmadan bu maskeleri taksak da bazı insanlar bunları başkalarını kandırma maksadıyla da kullanmakta. Sebebi ne olursa olsun, karşınızdaki kişinin aslında kim olduğunu algılamak için geçmişe dönüp ilk izlenimlerinizi hatırlamak ve sezgilerinizi dinlemek çok önemlidir. Tabii bunun için yalnızca sezgilerinizi dinlemek yeterli olmayacaktır, daha da ileriye gidip bu sezgileri kanıtlamalısınız.

1. Söyledikleriyle yaptıkları birbirine uyumlu mu, kontrol edin.

human-43351_640

 

Karşınızdakinin söylediklerine inanabilirsiniz veya şüphe duyabilirsiniz. Şüphelerinizi test etmenin en iyi yolu karşınızdakinin yaptıklarına bakmaktır. Söylediklerini icraata dökebiliyor mu? İnsanların söyledikleri şeyler sizi yanıltabilir ancak yaptıkları şeyler asla yanıltmaz. Er ya da geç işin asıl rengi ortaya çıkacaktır.

2. Kendisinden alt konumdaki insanlara nasıl davrandığına bakın.

kizgin-kadin

Saygın gördüğümüz insanlara karşı iyi olmak insanın doğasında vardır. Peki ya etkilemeye gerek duymadığımız insanlar? İnsanların kendisinden aşağı görülen kişilere karşı olan tavrı onların asıl karakterini ortaya çıkarır. Bu insanın garsonlara, kasiyerlere, çocuklara ve hatta hayvanlara nasıl davrandığına bakın.

3- Kendisine yapılan eleştirilere karşı nasıl tepki verdiğine bakın.

dusunen-genc-kiz

Bu insan eleştirildiğinde nasıl tepki verir? Egosu yüksek olan insanlar eleştiriyi kişisel olarak algılarlar. Eleştirdiğinizde kendisini tehdit edilmiş hissederler ve hatta size sözlü olarak saldırırlar. Anlayışlı insanlar ise yapılan eleştiri hoş olmasa bile sakin karşılarlar. Eksiklerinin farkındadırlar ve kendilerini geliştirmek için bir saniye bile durmazlar.

4. Arkadaş çevrelerine bakın.

arkadaslar

İnsanlar genellikle aynı değerleri paylaştıkları kişilerle takılırlar. Arkadaşlık ettiği insanların çeşidine bakarak değerlerini ve tercihlerini öğreneceksiniz. Ortak yanlarını düşünün ve grup içindeki rollerine bakın. İlgi odağı olma çabası içindeler mi yoksa geri planda mı duruyorlar? Bir de yeni arkadaşlarına eskilere nazaran nasıl davranıyorlar ve ne tür insanlardan nefret ediyorlar?

5- Vücut dillerini gözlemleyin.

arkadaslarimdan-daha-zekiyim

Dil yalan söyler ancak vücut söylemez. Vücutlarımız istemsiz olarak doğruyu söylemeye ayarlanmıştır ve birisi yalan söylediğinde farkında olmadan bize sık sık bununla ilgili ipuçları verir. Bu insanın vücudunun nasıl konuştuğuna bakın. Doğru veya yalan söylediğini anladığınız anlarda vücut dili ile kıyaslamalar yapın. Bu ipuçlarını fark edebiliyorsanız bu insanın sakladığı karakterini daha iyi kavrayacaksınız.

6. Dili nasıl kullandıklarına bakın.

arkadaslar-konusuyor

Dili nasıl kullandığını gözlemleyerek bir insanın karakterine hafifçe bir göz gezdirebiliriz. Ya kendi benliklerini ifade etmek için kullanırlar ya da birini kandırmak için. Birinin karakterini keşfetmenin bir başka yoluysa o kişinin zamirleri nasıl kullandığına bakmaktır. Daha çok ‘’biz’’ kelimesini kullanan bir insan daha derin sosyal bağlantılara eğimlidir, diğer tekil kişi zamirlerini kullananlar ise benmerkezciliğe eğimlidir.

7- Haksızlığa uğradığını düşündükleri durumları ele alış şekline bakın.

arkadaslar-kavga-ediyor

Haksızlığa uğradığını düşünen insanlar daima normalden farklı davranırlar. Bazıları olayları kabul ederken bazıları ise suçu başkalarına veya başka şeylere atmayı tercih ederler. Bu olayları sorduğunuzda bazıları öfkeyle olayı anlatır, bazıları ise uzun süre kendilerini tuttuktan sonra bir anda öfkeyle patlarlar. Durumu sakince ele alıp, öfkelenmek yerine hakkını aramaya koyulan insanlar, zihinsel açıdan daha yetkin kimselerdir.

8. En değerli şeylerini nasıl harcadıklarına bakın.

zaman1

Zaman ve para en değerli servetimizdir. Bunları nasıl harcıyorsak karakterimizi ortaya koyuyor. Bu insanın öncelikleri nelerdir? Parasını eğlenceye mi ayırıyor yoksa geleceğe yatırım mı yapıyor? Tüm gününü TV seyrederek mi geçiriyor yoksa yeni şeyler öğrenerk mi? Yeni beceriler edinmeye önem veriyor mu? Tüm bu soruların cevapları saklı gözüken şeyleri ortaya çıkaracaktır.

9. Sorduğu şeye ‘’Hayır’’ cevabı aldığı andaki tavrına bakın.

sinirli-adam

İnsanların büyük çoğunluğu genellikle gerçek karakterlerini ‘’hayır’’ cevabı aldıkları zaman belli ederler. Karşınızdaki kişi “hayır” cevabı karşısında öfkeleniyor mu? Yoksa belli belirsiz bir tavır mı koyuyor? Bunların hepsi onun saklı karakteri hakkında ipuçları verir. Eğer karşınızdaki kişi “hayır” cevabını saygıyla karşılıyorlarsa bu iyiye işaret.

10. İçinizden gelen o sese kulak verin.

eszamanlilik-filoji-2

 

Eğer içgüdüleriniz bir kişi veya herhangi bir şey hakkında size rahatlık vermiyorsa, tüm testlerinizi geçmiş olsa dahi, içinizden gelen sesi dinleseniz daha iyi olur. Sezginiz bilinçaltınıza cevap veren limbik beyninizdir. Karşınızdaki kişi kötü biri olmayabilir fakat bilinçaltınız şu anda onun sizin için kötü olacağını hissettiriyorsa, onu dinlemeniz çok büyük olasılıkla sizin açınızdan daha hayırlı olacaktır.

Yorumlar