Bu 10 Yiyeceği Tüketmediğiniz İçin Kilo Veremiyorsunuz!

sisman-kadin

1. Su

su

Kilo vermek isteyen herkes bu süreçte su tüketiminin ne kadar faydalı olduğunu biliyordur. Su tüketimini arttırma taktiği her zaman işe yarar. Su tüketiminin yanında ek olarak meyve, sebze gibi yüksek oranda su içeren besinler tüketmek de önemlidir. Tokyo Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada yüksek oranda su içeren besinler tüketen kadınların, daha az vücut kütle indeksine sahip olduğu ve bölgesel yağlanmalarının diğer kadınlara oranda daha az olduğu kanıtlandı. Araştırmacılar fazla su tükettiğiniz takdirde midenizin dolacağını ve daha az yemek isteyeceğinizi düşünüyor.

2. Brokoli

brokoli

Brokolinin kalsiyum ve lif kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Brokoli zengin miktarda lifler içermektedir ve bütün lif içeren besinler zayıflamaya yardımcı olmanın dışında sindirim sistemi sağlığına ciddi katkılarda bulunabilirler. Çünkü yüksek miktarda lif içeren besinler tok tutarlar ve daha az acıkırsınız. Günlük olarak tüketilen çiğ brokoli vücudun gereksinim duyduğu bir çok maddeyi sağlayabilir.

3. Lahana

lahana

C vitamini gibi antioksidanlar tarafından zengin olan lahana, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Günlük öğünlerinizde lahana içeren yemeklere yer vermeye çalışın. Lahana bağırsakların hareketini arttırdığı için daha kolay dışkı atmayı sağlar. Ayrıca kabızlık sorunlarını giderir.

4. Karnabahar

karnabahar

Karnabahar C vitamini ve folik asit yönünden zengin besinler arasındadır. Ayrıca kansere karşı savaşmada yardımcı olur. Bir fincan karnabahar yaklaşık 30 kalori içermektedir. Bu, sınırsız miktarda yenilebilen nişastalı maddelerden birisi olduğu anlamına gelir.

5. Greyfurt

greyfurt

C vitamini yağ yakmaya yardımcı en önemli vitaminlerden biri olduğundan, öğünlerinizde C vitamini içeren besinlere daha çok yer açmanızda fayda var. Greyfurt ayrıca potasyum, folik asit yönünden de zengin bir meyvedir. Greyfurt damar tıkanıklığına da iyi gelmektedir.

6. Marul

marul

500 gram marul yaklaşık 60-70 kaloridir. Marul bu yüzden diyet listelerinde sıkça rastlanan bir besindir. Marul kan şekerini düzenleyen ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan B vitamini, folik asit ve manganez bakımından zengindir. Marul bol tüketildiği takdirde uzun süre tok kalmanızı sağlar. Bu yüzden zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği besindir.

7. Turp

turp

Turp potasyum bakımından zengin sebzelerden biridir. Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Turp tüketirken C vitamini içeren yeşil yapraklarından da yararlanmayı ihmal etmeyin. Turp marul ve diğer salatalık malzemeleriyle birlikte tükettiğinizde, sizi uzun süre tok tutacak bir öğün elde etmiş olursunuz.

8. Ispanak

ispanak

Ispanak demir, folik asit ve K vitamini bakımından zengin bir sebzedir. Kalori ve yağ oranı çok düşük olan ıspanak, bu özelliği ile kilo vermeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda yüksek oranda lif içerir ve öğünlerinizde ıspanağı kullanırsanız uzun süre acıkmanızı önler.

9. Salatalık

salatalik

%96.7’si su olan salatalık öğünlerinize kolaylıkla ekleyebileceğiniz bir sebzedir. Fazla oranda, hatta neredeyse tamamında su bulunun bu sebze sizi tok tutmaya yetecektir.

10. Kereviz

kereviz

Kerevizde hiç kalori olmadığına dair iddiaları duymuşsunuzdur. Bunun kesin bir bilgi olmadığını söyleyelim ancak bu teori gerçekten çok da uzak değil. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız kereviz sizin için bulunmaz bir besin kaynağı olabilir. 101 gramlık kereviz yalnızca 16 kalori içerirken, 64 gramlık kereviz ise sadece 10 kalori içeriyor. Bu da kerevizi diyet listenizin üst noktalarına taşımanız için çok geçerli bir sebep.

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar