Bu 4 Belirtiyi Taşıyorsanız Gizli Sosyopat Olabilirsiniz Bir Sosyopatla Karşı Karşıya Olduğunuzun 4 Kanıtı

filoji-sosyopat-1

Sosyopatlık toplumun sadece yüzde birinde bulunan bir psikolojik rahatsızlık halidir. Hollywood filmlerinin ve dizilerin etkisi altında, tüm sosyopatların seri katil ya da şeytani kimseler olduğuyla alakalı genel bir kanı hakimdir. Evet, sosyopatların bir çoğu tıpkı psikopatlar gibi suç işlemeye meyillidirler ancak hepsi eli kanlı katil değildir. Normal hayatına devam eden birçok sosyopat mevcuttur. Ancak bu yazıda dikkat çekilmeye çalışılan teşhis sonrası tedavi altına girenler değil, teşhis konmadan hayatına devam eden ve kendindeki farklılığın ayırımına varamayan kesimdir. İşte bu normal bir şekilde durumlarının farkında olmadan toplumda varlığını sürdüren bu kişiler “tehlikeli” olabilirler.

filoji-sosyopat

Peki sosyopatların özellikleri nelerdir? Onları nasıl ayırt edebiliriz? Ve esas soruya gelirsek siz bir sosyopat olabilir misiniz? Tabi ki, bunun kesin teşhisi ancak bir psikiyatri kliniğinde ortaya konabilir. Ancak gündelik hayatta rahatlıkla karşılaşabileceğiniz aşağıdaki belirtileri göz önünde bulundurarak konu hakkında kaba taslak bir tahmin yürütmeniz mümkündür;

1. Birden çok kişilikleri varmış hissi verirler

sosyopatlar

Özellikle konuşma veya tartışma esnasında birden fazla ruh haline bürünüp çıkabilirler. Örneğin yüksek bir ses tonuyla başladığı konuşmayı, rica eder bir biçimde bitirebilirler. Diğer insanlara davranışları tek bir bireye ait gibi değil, farklı kişilere aitmiş hissi verebilir. Hoşlanmadıklarını söyledikleri bir kişiyle ertesi gün samimi bir şekilde sohbet ederken görülebilirler. Sizle iyi anlaştıkları günün ardından ertesi sabah ortada kesin bir sebep yokken birden size karşı soğuk davranmaya başlayabilirler.

2. Sıradan insani hisleri açıklamak zorunda kalabilirsiniz

norman-bates-psycho-filoji

Şefkat ve fedakarlık gibi kavramları sosyopatlar hastalıkları gereği anlayamazlar. Aşk ve yakın arkadaşlık ilişkilerinde bu sebeple hep zorlanırlar. Olayları daima düz bir bakış açısından gördükleri için karşılıksız olarak bir iyilik yapmak onlar için hiçbir şey ifade etmez. Ayrıca normal sağlıklı bireylerin kolaylıkla anlayabileceği dolaylı anlatımları ve imaları da anlayamazlar. Bu sebeple kendinizi, bu tarz insana özgü ve duygusal zekâ gerektiren şeyleri açıklarken bulabilirsiniz.

3. Empati yapamazlar

psikopat-ve-sosyopat-farki

Belki de sosyopatların en belirgin özelliği başkasının yerine kendini koyma yeteneğinin hiç veya çok az bulunmasıdır. Bu bir sosyopatı tanımada en belirgin özellik olarak göze çarpar. Örnek vermek gerekirse, sosyopat bir birey bir yakınının kaybına üzülen bir arkadaşıyla beraber asla dertlenemez. Ya da bir hastalığına yakalandığınızı söylediğinizde ne kadar yakın olursanız olun, bu durum pek umurlarında olmaz. Çünkü bu durum onlara fayda ya da zarar sağlamaz. İlgilenseler bile kesinlikle duygusal bir emare göstermekten uzaktırlar sadece olayın teknik detaylarını merak ederler.

4. Kendilerine fayda sağlamayan hiçbir şeyle ilgilenmezler

american-psycho-filoji-sosyopatlik

 

Yukarıdaki madde ile ilintili olarak, fedâkarlık kavramına sahip olmadıklarından, kendilerine doğrudan ya da dolaylı faydası dokunmayan hiçbir şeyle ilgilenmezler. Karşılıksız hiçbir şey yapamazlar. Çünkü bunu hastalıklarından kaynaklı olarak “anlamsız” bulurlar. Karşılıksız gibi gözüken bir şey yaptıklarında dahi mutlaka bunda bir geleceğe yatırım vardır ve gelecekte bu durumdan dolaylı olarak fayda edeceklerini düşünüyorlardır. Hayatlarındaki herşeyin kendilerine maksimüm fayda sağlamasını arzularlar.

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar